02.07.2023 Teleangiektazje
Naczynka krwionośne mogą stać się widoczne z wielu przyczyn. Najczęściej cierpią na nie osoby o delikatnej i wrażliwej cerze. Teleangiektazje to naczynka o rozszerzonym rozmiarze. W sytuacji, gdy pojawiają się na twarzy czy nogach mogą skutecznie obniżyć samopoczucie oraz pewność siebie. Dowiedz się, jak możesz usunąć teleangiektazje.
Teleangiektazje – skąd się biorą?
Teleangiektazje, czyli tzw. pajączki, powstają w wyniku nieprawidłowej pracy układu krwionośnego. Najczęściej pojawiają się u osób:
– ciężarnych,
– cierpiących na marskość wątroby,
– chorych na zespół Rendu-oslera-Webera.
Teleangiektazje to zmiany, które mogą być dla pacjenta defektem kosmetycznym, natomiast zaleca się ich kontrolę oraz badanie USG, gdyż mogą one świadczyć o problemie żylnym.
Pajączki na nogach a laseroterapia
Skutecznym lekiem na pajączki na nogach jest laseroterapia. W tym celu są używane:
zabieg Genesis
Zabieg Genesis wykorzystujący laser ND YAG to efektywny sposób na zamykanie naczynek. Podczas niego pobierane jest ciepło z wody w hemoglobinie. Teleangiektazja w większości wyparowuje i dochodzi do jej zniszczenia poprzez procesy metaboliczne. Podczas zabiegu Genesis pacjent może odczuwać delikatny dyskomfort w postaci ciepła, ale jest to bezbolesne doświadczenie. Użycie lasera ND YAG w gabinecie medycyny estetycznej nie powoduje powstania blizn, a czas trwania zabiegu jest uzależniony od rozmiaru pajączka i trwa maksymalnie kilkadziesiąt minut. Warto pamiętać, że w zależności od wielkości i charakteru naczynka, specjalista może polecić wykonanie kilku zabiegów co 3 do 6 tygodni.
Laser naczyniowy żółty
Zabieg wykorzystujący żółty laser naczyniowy jest skutecznym sposobem na walkę z pajączkami. Podczas laseroterapii urządzenie emituje światło do teleangiektazji, wskutek czego można zaobserwować obkurczenie się ścianek pajączka oraz jego zniszczenie. Ważnym atutem wykorzystania tej metody do leczenia pajączków jest specjalny system chłodzenia, który w połączeniu z żółtym laserem daje możliwość usunięcia przebarwień i rumienia.
Przy leczeniu pajączków np. na nogach lub twarzy, laseroterapia jest nieocenioną pomocą.
Skleroterapia
Skuteczną metodą przy leczeniu teleangiektazji jest skleroterapia. Polega ona na podaniu do uszkodzonego obszaru specjalnej substancji, która wywoła kontrolowany stan zapalny. W ten sposób pajączek może sam się zamknąć i wygoić. Oprócz teleangiektazji wskazaniem do zabiegu są także:
– owrzodzenia żylne podudzi,
– żylaki.
Skleroterapia przeprowadzona w klinice medycyny estetycznej w Warszawie to bezpieczny zabieg zamykania naczynek. Dzięki niej można nie tylko usunąć defekt kosmetyczny, ale również usprawnić pracę żyły, która powodowała występowania pajączków. W ten sposób można zyskać większe szanse, że teleangiektazja nie wróci w tym obszarze.
Przeczytaj także Jakie zabiegi są najczęściej wykonywane w klinice medycyny estetycznej?