01.10.2021 PRZESZCZEP KOMÓREK MACIERZYSTYCH
Starzenie się skóry to proces, który może postępować szybciej lub wolniej, w zależności od konkretnego przypadku i sytuacji życiowej pacjenta. Zamiast jednak załamywać ręce, można m.in. poddać się zabiegowi, który poprzez przeszczep komórek macierzystych pozwoli zregenerować skórę i włosy, a tym samym teoretycznie cofnąć zegar biologiczny o co najmniej kilka lat. Młody i piękny wygląd to efekt, jakiego należy się spodziewać po tym zabiegu.
Na czym polega przeszczep komórek macierzystych?
Komórki macierzyste, które mają zregenerować skórę, pobiera się z tkanki tłuszczowej pacjenta. Następnie przeszczepia się je w skórę twarzy czy innych części ciała pacjenta, gdzie zaczynają aktywnie wspierać proces odnowy skóry. Jako że komórki macierzyste pochodzą bezpośrednio z organizmu pacjenta, nie ma obaw, że może dojść do reakcji alergicznej. Za pomocą takiego zabiegu można skutecznie redukować różnorodne objawy starzejącej się skóry, m.in.: bruzdy, kurze łapki, czy zmarszczki.
Komórki macierzyste – remedium na zmarszczki
Jedną z komórki macierzyste zastosowanie jest skuteczna i dogłębna regeneracja organizmu, poczynając od skóry, przez tkankę łączną i naczynia, nerwy, kończąc na kościach i więzadłach. Komórki te można określić mianem inteligentnych, ponieważ wykrywają uszkodzone i zainfekowane miejsca, które wymagają odbudowy. Inne komórki macierzyste zastosowanie to pozbycie się zmarszczek.
Jak przebiega zabieg
przeszczepu komórek macierzystych?
Zanim lekarz przystąpi do zabiegu przeszczepu komórek macierzystych, przeprowadza wywiad, a w razie braku przeciwwskazań, zapoznaje go z metodą terapii. Najpierw pobiera się tkankę tłuszczową – albo z uda, albo z fałdy brzusznej. Następnie odwirowuje się ją w specjalnym urządzeniu – separatorze. W kolejnym kroku pobiera się krew z żyły pacjenta i również poddaje wirowaniu. Osocze z komórkami macierzystymi podaje za pomocą kaniuli lub igły w miejsca wymagające regeneracji. W efekcie komórki macierzyste na zmarszczki wywołują efekt terapeutyczny w postaci ujędrnienia i odmłodzenia skóry.
Przeszczep komórek macierzystych – wskazania i przeciwwskazania
Zabieg ten powinny szczególnie rozważyć osoby, które zmagają się ze zmarszczkami lub z:
- łysieniem,
- wiotką skórą,
- bliznami,
- rozstępami,
- bruzdami.
Przeciwwskazania to:
- ciąża i okres karmienia,
- niekrzepliwość krwi,
- choroby (nowotwór, cukrzyca, nadciśnienie),
- terapia lekami rozrzedzającymi krew (m.in. aspiryna, acenokumarol, czy acard).
Jakie korzyści daje terapia komórkami macierzystymi?
Wybierając przeszczep komórek macierzystych na zmarszczki czy inne schorzenia, można zregenerować skórę (staje się m.in. jędrna i elastyczna), bez konieczności podejmowania leczenia farmakologicznego. Pacjent po komórki macierzyste zabieg odzyskuje młody wygląd, co przywraca mu pewność siebie i wprawia w dobry nastrój. Regeneracja skóry podczas przeszczepu komórek macierzystych jest również zabiegiem krótkim, więc nie trzeba po nim przechodzić rekonwalescencji. Jeśli nie ma przeciwwskazań do komórki macierzyste zabieg, nie ma obawy o zapalenie wokół miejsca poddanego regeneracji, czy o reakcję alergiczną.
Przeczytaj: Przeszczep tłuszczu
Jakie zabiegi są najczęściej wykonywane w klinice medycyny estetycznej?