Picie wody a cera

Picie wody a cera

Picie wody a cera

Odpowiednie nawodnienie jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dzięki temu możliwe jest dystrybuowanie tlenu do komórek, regulowanie temperatury ciała, apetyt i oczyszczanie ciała z toksyn. Picie wody a cera – dowiedzmy się, w jaki sposób picie wody wpływa na cerę.

Picie wody a cera

Dlaczego warto dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu?

 

Utrzymanie prawidłowego nawodnienia rzutuje na zdrowie organizmu, łaknienie, cerę, samopoczucie i zdolność myślenia. Dlatego niezbędne jest regularne picie wody. Przeciętne dobowe zapotrzebowanie człowieka wynosi około 2 litrów płynów. Natomiast może się ono różnić w zależności od prowadzonego stylu życia, masy ciała, płci, wieku czy temperatury otoczenia. Osoby aktywnie trenujące powinny zwiększać podaż spożywanej wody. Nawodnienie wpływa na:

– funkcje poznawcze,

– samopoczucie,

– dystrybucję tlenu,

– odpowiednie rozprowadzanie i wchłanianie substancji odżywczych,

– pracę nerek i usuwanie toksyn,

– kondycję skóry,

– termoregulację

– układ krwionośny.

Zatem bez odpowiedniego nawodnienia niemożliwe jest prawidłowe funkcjonowanie organizmu ludzkiego. 

Wpływ picia wody na cerę

 

Wiele się mówi o regularnym nawilżaniu cery, natomiast należy pamiętać, że nawet najlepsza pielęgnacja nie zastąpi picia wody. Dlaczego nawodnienie ma wpływ na kondycję skóry? Jest ono niezbędne przy utrzymaniu prawidłowej bariery hydrolipidowej tkanki. W efekcie cera jest lepiej chroniona przed negatywnym oddziaływaniem czynników pogodowych, wolnych rodników czy zanieczyszczeń. Ponadto nawodnienie wpływa na aktywność fibroblastów odpowiedzialnych za produkcję elastyny i wiązań kolagenowych. Dlatego każdy, kto chce utrzymać młody wygląd na dłużej, powinien zadbać o picie optymalnej ilości wody. Nawodnienie oddziałuje także na jędrność tkanki, koloryt i jej ukrwienie. 

Objawy odwodnienia

 

Wciąż wiele osób czeka na uczucie pragnienia, aby dostarczyć wodę do organizmu. Warto jednak wiedzieć, że to już pierwszy objaw odwodnienia. Wśród innych skutków ubocznych niedostatecznego picia można wymienić:

– suchość w ustach,

– szorstka tkanka,

– zmiany w kolorycie cery i ust,

– utrata jędrności skóry i bardziej widoczne zmarszczki,

– łuszczenie się tkanki,

– bóle głowy,

– zaburzona praca serca,

– brak energii,

– złe samopoczucie,

– rzadsze i mniejsze wydalanie moczu oraz zmiana jego koloru na ciemniejszy,

– szybki oddech,

– splątanie,

– omdlenia,

– problem ze wzrokiem,

– zaparcia,

– osłabienie funkcji poznawczych,

– zaburzona termoregulacja.

Odwodnienie prowadzi do dysfunkcji pracy organizmu.

Jak nawilżać skórę?

 

Dbanie o prawidłowe nawilżenie skóry powinno odbywać się zarówno od zewnątrz, jak i wewnątrz. Dlatego warto stosować regularnie preparaty nawadniające tkankę, zawierające w swoim składzie:

kwas hialuronowy,

– kwas mlekowy,

– glicerynę,

– mocznik, 

– kolagen.

Ponadto niezbędne jest dostarczanie płynów do organizmu – około 30 ml na kilogram ciała. W przypadku osób pracujących fizycznie czy spędzających aktywnie czas należy tę ilość zwiększyć. W klinice medycyny estetycznej w Warszawie są wykonywane zabiegi z substancjami, które mogą wesprzeć odpowiednie nawilżenie skóry. Wśród takich procedur wymienia się np.: hydropeeling, iniekcje stymulatorów tkankowych czy mezoterapię igłową i mikroigłową. 

 

 

Piśmiennictwo

 

Karowicz-Bilińska Agata, Woda i jej znaczenie dla organizmu kobiety, Ginekol Pol. 2011, 82, 455-45, dostępne online 14.03.2024

https://akademiaestetik.pl/dr-woda-czyli-tajny-skladnik-odmladzania/, dostępne 14.03.2024

Michalak, J. Krzeszowiak, I. Markiewicz-Górka: Starzenie się organizmu a stres oksydacyjny oraz zmniejszona sprawność systemów naprawczych, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 68, 2014, 1483-1491.



Data aktualizacji: 23.04.2024

Icon

Szukaj

+48 600 380 741