Pękające naczynka – jak leczyć?

Pękające naczynka - jak leczyć

Pękające naczynka – jak leczyć?

Pękające naczynka – jak leczyć? Pajączki na twarzy czy nogach to nie tylko defekt estetyczny. Są to popękane naczynka. Pajączków nie można bagatelizować, ponieważ mogą prowadzić do żylaków a nawet do przewlekłej niewydolności kończyn dolnych. Zobaczmy więc, jakie zabiegi pomogą w leczeniu pękających naczynek. 

Pękające naczynka - jak leczyć

Czym są pękające naczynka na nogach i twarzy?

 

Pajączki to popękane naczynka prześwitujące pod skórą, do których zaliczamy żyłki, naczynka włosowate, tętniczki. Popękane naczynka najczęściej występują na nogach i twarzy w skupiskach, przypominając pajęczą sieć, dlatego potocznie nazywamy je „pajączkami” lub „pajączkami naczyniowymi”. Fachowy termin tego schorzenia to teleangiektazje, które mogą przybierać sinoniebieską lub czerwonawą barwę. Pajączki naczyniowe (wenulektazje) mogą występować też pojedynczo na skórze, a do najczęstszych rodzajów teleangiektazji zaliczamy: liniowe, drzewkowate, pajączkowate, guzkowe.

Pajączki na twarzy lub nogach – etiologia

 

Przyczyny tych zmian nie są do końca poznane. W piśmiennictwie naukowym przyczyn pajączków upatruje się w działaniu hormonów i uwarunkowaniach genetycznych. Możemy wyróżnić czynniki, które wpływają na kruchość naczyń włosowatych. Należą do nich: wrodzona wrażliwość skóry, zaburzenia krążenia, czynniki emocjonalne, nadciśnienie tętnicze, choroby przewodu pokarmowego. Są to czynniki pierwotne, jednak teleangiektazje są też spowodowane działaniem czynników zewnętrznych. Czynnikami sprzyjającymi tej dolegliwości są: ekspozycja na światło słoneczne czy wiatr, wahania temperatury, stosowanie sterydów w okolicy twarzy, szyi, dekoltu, rentgenoterapia, nieprawidłowa pielęgnacja skóry. 

Jak usunąć pękające naczynka na nogach

w klinice medycyny estetycznej?

 

Skutecznym sposobem zamykania naczynek na nogach jest wykorzystanie zalet lasera neodymowo-yagowego. Dzięki wytwarzaniu energii lasera o dwóch długościach fal – 1064 nm i 532 nm umożliwia on głęboką penetrację wewnątrz tkanek. Laser wysyła ultrakrótkie impulsy liczone w nanosekundach, a system chłodzenia nie wywołuje oparzeń, dlatego procedura jest w pełni bezpieczna. Do zabiegu laserowego usuwania pajączków na nogach pacjenta kwalifikuje lekarz, po odrzuceniu przeciwwskazań: stany zapalne, opryszczka, plama soczewicowata złośliwa, cukrzyca, aktywne nowotwory, ciąża i laktacja, przyjmowanie leków zakrzepowych i światłouczulających, implanty, wypełniacze, a także nici w okolicy obszaru zabiegowego.

Podczas zabiegu zamykania naczynek na nogach dochodzi do selektywnej fototermolizy. Jej istotą jest wybiórcza destrukcja tkanek, do której dochodzi dzięki emisji dużej dawki energii świetlnej. Lekarz odpowiednio dobiera długość fali, co doprowadza do absorpcji chromoforów zawartych w tkankach. Selektywna fototermoliza to także pojęcie termicznej relaksacji oznaczającej czas, w którym tkanka pozbywa się połowy dostarczonej energii termicznej. Jest on zależny od wielkości obszaru zabiegowego. Na skuteczność selektywnej fototermolizy wpływa odpowiednie dobranie czasu trwania impulsu (równy lub mniejszy od czasu termicznej relaksacji), co chroni tkanki otaczające przed nadmiernym przegrzaniem. W efekcie pajączki na nogach zostają usunięte bez destrukcji zdrowych, okalających zmianę tkanek. Dzięki wiedzy lekarza i zaawansowanemu laserowi ND-YAG, korzystanie z zasady selektywnej fototermolizy w zamykaniu naczynek przynosi pożądane rezultaty i minimalizuje występowanie powikłań. 

Usuwanie pękających naczynek na twarzy, szyi i dekolcie

w gabinecie medycyny estetycznej 

 

Na pękające naczynka na twarzy, szyi dekolcie najlepszym rozwiązaniem jest laser żółty. Zasada działania lasera  polega na koagulacji naczyń krwionośnych i uszkodzeniu ich ścian, co jest małoinwazyjne i skuteczne za sprawą zastosowania odpowiedniej długości fali. Dochodzi do absorpcji żółtego światła przez hemoglobinę, a energia lasera jest pochłaniana i zamieniana na ciepło. Laser żółty idealnie sprawdza się w likwidacji zmian naczyniowych na twarzy i dekolcie, ponieważ są płycej położone i są to najczęściej zmiany o czerwonym zabarwieniu, które łatwiej usunąć. Podczas  laserowego usuwania pajączków na twarzy lekarz może użyć niższej mocy lasera, co jest kluczowe w usuwaniu zmian naczyniowych, a efekt terapeutyczny jest zadowalający. Laser żółty jest synonimem precyzji oraz jest wyposażony w specjalną głowicę, która umożliwia dotarcie do nawet trudno dostępnych obszarów na twarzy, szyi czy dekolcie. Wsparciem terapii zamykania naczynek na twarzy jest skaner z systemem chłodzenia. Aby poddać się zabiegowi laserowego usuwania pajączków niezbędna jest konsultacja lekarska i odrzucenie przeciwwskazań: świeża opalenizna, bliznowce, przyjmowanie leków i ziół światłouczulających, ciąża i laktacja. Z zabiegu nie mogą skorzystać pacjenci cierpiący na bielactwo, łuszczycę, padaczkę. 



Data aktualizacji:20.11.2023

Icon

Szukaj

+48 600 380 741