Pajączki na twarzy

Pajączki na twarzy

Pajączki na twarzy

Pajączki na twarzy to rozszerzone naczynia włosowate splotu brodawkowatego, które nie tylko stanowią defekt estetyczny, ale mogą mieć związek z innymi chorobami i schorzeniami. Ich przyczyny są trudne do sklasyfikowania. Popartą licznymi badaniami metodą radzenia sobie z teleangiektazjami na twarzy jest terapia laserem żółtym, która wykonujemy od lat w naszej klinice medycyny estetycznej. 

Pajączki na twarzy

Czym są pajączki na twarzy i jakie są ich przyczyny?

 

Poszerzone naczynka (inaczej pajączki na twarzy) to potoczne określenia teleangiektazji. Teleangiektazje są rozszerzonymi naczyniami włosowatymi splotu brodawkowatego, które prześwitują przez naskórek. Są to powierzchowne zmiany żylne znajdujące się pod powierzchnią skóry o barwie czerwonej lub czerwono sinej (pochodzą z układu tętniczego),  mogą mieć wielkość od 0,1 do 1 mm. Z kolei wenulektazje przybierają barwę fioletową i osiągają rozmiar od 1 do 2 mm i pochodzą z układu żylnego. Pajączki na twarzy to problem o złożonej etiologii. Dzielimy je na teleangiektazje pierwotne (uwarunkowania genetyczne, zmiany hormonalne) lub wtórne, czyli wywołane przez czynniki wewnętrzne: ekspozycja na światło słoneczne i wiatr, duże wahania temperatury, picie alkoholu, palenie papierosów, nadwaga. Pajączki na twarzy często pojawiają się u kobiet w ciąży. Piśmiennictwo medyczne przyczyn pajączków na twarzy upatruje w zaburzeniach gospodarki hormonalnej, układu krążenia, nadciśnieniu tętniczym, schorzeniach układu pokarmowego.

Jak powstają teleangiektazje?

 

Rozszerzanie i kurczenie się naczyń krwionośnych prowadzi do wywołania bodźców endogennych i egzogennych. Wpływ na powstanie teleangiektazji mają zaburzenia krążenia skórnego i dysfunkcje w naturalnym mechanizmie funkcjonowania naczyń krwionośnych. W konsekwencji dochodzi do trwałego rozszerzenia naczyń krwionośnych i pojawiania się teleangiektazji. 

Pajączki na twarzy – jak usunąć?

 

Pękające naczynka można leczyć poprzez stosowanie właściwej pielęgnacji skóry i odpowiedniej suplementacji. Te działania, które powinny być skonsultowane z dermatologiem, mogą uchronić nas przed rozwojem tego problemu. Jednak pojawienie się teleangiektazji wymaga już odpowiednich zabiegów tj. elektrokoagulacja, skleroterapia, kriochirurgia, elektroliza czy termoliza. Najlepszą skuteczność w usuwaniu teleangiektazji na twarzy ma jednak laseroterapia.

Laser żółty na pajączki na twarzy

 

W medycynie estetycznej skuteczność w usuwania pajączków na twarzy przynosi stosowanie lasera żółtego. Jego rewolucyjność opiera się na wysokiej absorpcji żółtego światła przez hemoglobinę, która jest wyższa o 40% od zielonych laserów. Dzięki temu może zostać osiągnięty pożądany efekt terapeutyczny w postaci laserowego usuwania pajączków na twarzy. Atutem lasera żółtego jest odpowiednia długość fali, która prowadzi do koagulacji i obkurczania naczyń krwionośnych. Energia lasera jest pochłaniana i zamieniana na ciepło, a efektem laseroterapii jest adhezja ścian naczyń krwionośnych i ich uszczelnienie, co w konsekwencji zapewnia usuwanie pajączków na twarzy. Lekarz może użyć niższej mocy lasera przy tym samym efekcie terapeutycznym, co przyczynia się do podniesienia bezpieczeństwa procedury.  

Laser żółty gwarantuje najwyższą skuteczność w zamykaniu naczynek na twarzy i leczeniu rumienia, przy jednocześnie większym bezpieczeństwie pacjenta w porównaniu do dostępnych na rynku urządzeń. Głowica urządzenia jest precyzyjna, dlatego lekarz może dotrzeć nawet do trudnodostępnych miejsc na twarzy. Na uwagę zasługuje skaner z systemem chłodzenia, który pozwala lekarzowi na efektywne usuwanie zmian naczyniowych na twarzy. Każdy zabieg laserowego zamykania naczynek na twarzy poprzedzony jest konsultacją, wywiadem lekarskim i kwalifikacją pacjenta do procedury. Przeciwwskazaniami do zabiegu laserem żółtym są: ciąża i laktacja, choroby (bielactwo, łuszczyca, padaczka). A także świeża opalenizna, przyjmowanie leków i ziół światłouczulających, bliznowce. 



Data aktualizacji: 20.11.2023

Icon

Szukaj

+48 600 380 741