Osocze na łysienie plackowate

Osocze na łysienie plackowate

Osocze na łysienie plackowate

Łysienie plackowate to trudna dla pacjenta postać łysienia. Objawia się ogniskami łysiejącej skóry o okrągłym kształcie. Terapią, która pomaga na łysienie plackowate jest osocze bogatopłytkowe PRP, którą wykonujemy w klinice medycyny estetycznej w Warszawie.  

Osocze na łysienie plackowate

Łysienie plackowate – objawy

 

Jest to choroba zapalna, której skutkiem jest nawrotowe łysienie niebliznowaciejące. Ten typ łysienia charakteryzuje się obłymi ogniskami, które są pozbawione włosów. Ogniska są wyraźnie od siebie oddzielone i może towarzyszyć im stan zapalny, rumień i delikatne pieczenie. Diagnostyka problemu polega na dermatoskopii, a jeśli przypadek tego wymaga, lekarz może dokonać biopsji. Charakterystyczne dla łysienia plackowatego jest to, że odrastające włosy są przejściowo lub na stałe odbarwione, co może ułatwić pacjentowi samodzielną diagnozę problemu. 

Łysienie plackowate – przyczyny

 

Etiologia łysienia plackowatego nie została do końca poznana. Określa się, że czynnikiem sprzyjającym mogą być uwarunkowania genetyczne i choroby autoimmunologiczne. Dużą rolę w rozwoju tej choroby odgrywa stres. 

Osocze bogatopłytkowe – skuteczny sposób leczenia łysienia plackowatego

 

Leczenie łysienia plackowatego bywa trudne, lecz pożądane rezultaty przynosi osocze bogatopłytkowe. Osocze to autologiczny preparat, który powstaje z krwi pacjenta po odpowiednim jej odwirowaniu. Jest bogaty w czynniki wzrostu zapewniające właściwości regeneracyjne. W terapii istnieje niskie ryzyko reakcji alergicznej. 

PRP, czyli osocze bogatopłytkowe spełnia dwa wymagania triady Lyncha – czyli są to systemy biologiczne, które zawierają macierz tkankową, mediatory oddziałujące na komórki docelowe uszkodzonej tkanki i komórki na które oddziałują mediatory (jak komórki macierzyste, fibroblasty, fibrocyty). Osocze zawiera PLT, które uwalnia mediatory, lecz nie zawiera komórek oddziałujących na mediatory. Przeprowadzone badanie na 45 pacjentach dowiodło, że u osób leczonych osoczem odnotowano redukcję dystrofii włosów i porost włosów. Zminimalizowało się uczucie pieczenia, a także swędzenia w porównaniu do osób, którym podano placebo. Dlatego od wielu lat osocze bogatopłytkowe jest uznaną terapią w leczeniu łysienia plackowatego. 

Osocze jako jeden ze sposobów leczenia łysienia plackowatego podaje się jako substancję czynną podczas zabiegu mezoterapii skóry głowy. Korzyścią mezoterapii jest stymulacja skóry i pobudzenie cebulek włosów do regeneracji czy produkcji kolagenu i elastyny. Gdy zastosujemy dodatkowo osocze, efekt zabiegu na łysienie potęguje się – czynniki wzrostu obecne w preparacie odżywiają i pobudzają cebulki do wzrostu. Skutkiem podania osocza bogatopłytkowego jest zagęszczenie włosów. Włosy stają się wzmocnione i pogrubione. Objawy takie jak swędzenie czy stany zapalne obniżają się, dlatego pacjenci z łysieniem plackowatym cenią sobie rezultaty tej terapii. Przy mezoterapii osoczem nie odnotowuje się skutków ubocznych, a kontynuacja terapii przez rok zapewnia wyraźne efekty. 

Przebieg zabiegu osoczem bogatopłytkowym na włosy

 

Najpierw następuje kwalifikacja pacjenta do zabiegu. Krew pozyskiwana jest od pacjenta i umieszczana w wirówce w celu oddzielenia się czynników wzrostu. Gdy preparat o właściwościach terapeutycznych jest gotowy, lekarz podaje go drogą mezoterapii w skórę głowy. W naszej klinice medycyny estetycznej w Warszawie oferujemy dwie metody mezoterapii – igłową za pomocą strzykawki lub mikroigłową z udziałem pena (urządzenia zawierającego system pulsujących igieł). Dobór metody zależy od lekarza w zależności od indywidualnych wskazań pacjenta. Dokonywane mikrourazy uruchamiają procesy regeneracyjne. Osocze wzmaga efekt zabiegu, poprawiając ukrwienie i wspomagając porost włosów. 

 

Piśmiennictwo

 

Bezzola, L. Rodella, R. Rezzani, Y. Ramot, F. Rinaldi, A randomized, double-blind, placebo- and active-controlled, half-head study to evaluate the effects of platelet-rich plasma on alopecia areata, [w:] British Journal of Dermatology, Volume 169, Issue 3, s.690- 694, 2013.

Siamak Moghadam-Kia, MD, Andrew g. Franks Jr, MD, [w:] Choroby autoimmunologiczne a utrata włosów, Dermatologia po Dyplomie 2013;4(5): s. 38-56.

P. Styczeń, Włosom na ratunek, [w:] Art Of Beauty Nr 2 2015. 



Data aktualizacji:12.10.2023

Icon

Szukaj

+48 600 380 741