20.11.2023 Opadająca powieka
Opadająca powieka to nie tylko defekt estetyczny, który powoduje niską samoocenę. Może mieć poważne skutki zdrowotne – tzn. powodować zawężone pole widzenia. Odpowiedzią na opadające powieki jest chirurgiczna plastyka powiek, zabieg plazmą, laserowy lifting powiek czy fibryna bogatopłytkowa.
Na czym polega problem opadających powiek?
Korektę powiek (blefaroplastykę) wykonuje się z dwóch powodów. Pierwszy jest estetyczny – opadająca powieka dodaje pacjentowi lat, a twarz staje się bardziej „zmęczona”. Dzieje się tak ze względu na spadek poziomu kolagenu i elastyny w organizmie, które odpowiadają za elastyczność skóry. Na powiekach skóra jest bardzo cienka, dlatego opadająca powieka to bardzo częsty defekt estetyczny, który spotyka pacjentów po 30 czy 40 roku życia. Wskazaniem do korekty powiek górnych, jak i dolnych jest zawężenie pola widzenia, co ma negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie. Wskazaniem do zabiegu jest też ptoza, czyli schorzenie opadnięcia powieki górnej. Jego istotą jest zmniejszenie wysokości szpary powiekowej (norma wynosi 9mm), co prowadzi do przysłaniania źrenicy. Do przyczyn ptozy zaliczamy nieprawidłowy rozwój mięśnia dźwigacza powieki, tarcie oczu, noszenie soczewek kontaktowych.
Wskazania do zabiegu plastyki powiek
Plastyka czy korekta powiek jest wskazana u pacjentów z opadającą powieką, a także w przypadku ptozy. Nie są to jedyne wskazania do zabiegu w klinice medycyny estetycznej. Lekarz wykonuje procedurę w przypadku nadmiaru skóry na powiekach, wiotkiej skóry powiek czy worków pod oczami. Utrata atrakcyjności wraz z upływem lat powoduje pojawienie się zmarszczek na powiekach – te objawy również są wskazaniem do plastyki powiek. Inne wskazania to: nadmiar skóry na powiekach, przepuklina tłuszczowa powiek dolnych, niewydolność mięśnia dźwigacza powieki górnej czy uczucie ciężkości powiek.
Zabiegi na opadającą powiekę
Chirurgiczna plastyka powiek
Plastyka powiek górnych to zabieg, do którego kwalifikuje lekarz po odrzuceniu przeciwwskazań. Po wykonaniu znieczulenia miejscowego, pacjentowi chirurgicznie wycina się nadmiar skóry wraz z tkanką tłuszczową i niewielkim fragmentem mięśnia z górnej powieki. Do procedury wykorzystuje się laser, który prowadzi do obkurczenia mięśnia. Procedura trwa ok. godzinę i jest małoinwazyjna – pacjent nie wymaga rekonwalescencji. Po 7 dniach pojawia się na wizycie w celu zdjęcia szwów.
Laser frakcyjny – laserowy lifting powiek
Jest to nieinwazyjna metoda plastyki powiek, podczas której skalpel chirurgiczny jest zastąpiony wiązką lasera. Promieniowanie laserowe prowadzi do kontrolowanego podgrzania tkanki wokół powiek, co uruchamia proces produkcji kolagenu i jego przebudowy. W efekcie martwy naskórek się łuszczy, następuje regeneracja skóry i poprawa struktury oraz wyglądu okolicy oczu. Zabieg nie wymaga dłuższej rekonwalescencji.
Plazma na powieki
Sprawdzoną metodą jest zastosowanie technologii plazmy, która wykonywana jest z udziałem specjalnego urządzenia o zróżnicowanych parametrach, mocy i trybach pracy. Plazma na powieki przynosi zaskakujące rezultaty jako procedura na opadającą powiekę. Zabieg tzw. „nieablacyjnej blefaroplastyki” wykorzystuje odpowiednią dawkę energii i określoną moc, którą lekarz dopasowuje do indywidualnych wskazań pacjenta. Szerokie spektrum działania technologii plazmy pozwala na redukcję nadmiaru skóry na powiekach, a zabieg plazmy cechuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa. Jak wszystkie zabiegi w klinice medycyny estetycznej, aby przyniosły efekt, należy wykonywać je w seriach. Operator wytwarza kontrolowaną wiązkę plazmy, którą kieruje w obszar okolic oczu, wykonując serię niedużych punktów w odległości ok. 0,5 mm obok siebie. Po procedurze pacjent posiada małe strupki i obrzęk, które ustępują po 3-5 dniach.
Fibryna bogatopłytkowa
Fibryna jest białkiem fibrylarnym, które powstaje w wyniku krzepnięcia krwi z fibrynogenu pod wpływem działania trombiny. Materiał pobierany jest z krwi własnej pacjenta i poddawany obróbce w wirówce, dzięki temu uzyskuje się w płytki krwi i hormony wzrostu o silnych właściwościach regeneracyjnych, które znajdują zastosowanie również w liftingu powiek. Autologiczny preparat niesie niskie ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Mimo to, pacjent jest kwalifikowany do zabiegu na wywiadzie lekarskim. Po pobraniu krwi od pacjenta, jest ona poddawana obróbce. Kolejnym krokiem jest podanie pacjentowi gotowego preparatu za pomocą igły lub kaniuli w okolice oczu i powiek. Fibryna pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny. Efektem działania fibryny bogatopłytkowej jest pobudzenie fibroblastów do produkcji kolagenu.