20.11.2023 Odżywianie skóry
Często w gabinecie medycyny estetycznej pacjenci pytają, w jaki sposób uzyskać jędrną, promienną i młodo wyglądającą skórę. Podstawą jest zadbanie o odpowiednie odżywienie tkanki i zapewnienie jej niezbędnych składników do regeneracji. Warto także pobudzać ją do większej aktywności i wspierać produkcję kolagenu i elastyny, odpowiadających za jędrność. Dowiedzmy się, jakie zabiegi medycyny estetycznej wpłyną pozytywnie na odżywianie skóry.
Dlaczego odżywienie skóry jest tak ważne?
Przede wszystkim, aby cera była promienna, jędrna i prezentowała się atrakcyjnie, musi być ona odpowiednio odżywiona i nawilżona. Na stan i wygląd skóry wpływają nie tylko naturalne procesy fizjologiczne i hormonalne, ale także zewnętrzne – zapylenie i zabrudzenie środowiska, ekspozycja na promienie słoneczne i wahania temperatury powietrza. Należy także nie zapominać o czynnikach związanych ze stylem życia. Na stan tkanki będzie wpływać sposób odżywiania, radzenia sobie ze stresem, nawadnianie czy spożywanie alkoholu lub palenie papierosów.
Istotne znaczenie ma także prawidłowa pielęgnacja i wspieranie skóry w regeneracji. Warto zadbać o domową pielęgnację, jak i korzystać z odpowiednio dopasowanych zabiegów medycyny estetycznej. Należy pamiętać, że inna terapia będzie korzystna w zależności od konkretnego wskazania, wieku czy potrzeb pacjenta.
Zabiegi wspierające odżywienie skóry w klinice medycyny estetycznej
Zabiegi pozytywnie wpływające na odżywienie skóry są popularnie stosowanie niezależnie od wieku pacjenta. Wiele osób decyduje się na nie po zimie, przed i po lecie – to właśnie podczas tych pór roku cera jest wystawiona na niekorzystnie wpływające warunki zewnętrzne. Oto lista zabiegów dostępnych w gabinecie medycyny estetycznej wpływających korzystnie na odżywienie i stan skóry.
Mezoterapia igłowa
Mezoterapia igłowa polega na punktowej iniekcji odpowiednio dobranej substancji do tkanki śródskórnej. W efekcie pacjent może zyskać bardziej ujędrnioną i odżywioną skórę. W zależności od wskazania za pomocą mezoterapii igłowej podaje się takie preparaty jak: osocze bogatopłytkowe, kwas hialuronowy, stymulatory tkankowe czy koktajle witaminowe. Ten zabieg ma zastosowanie nie tylko przy pielęgnacji i odmładzaniu cery, ale również przy walce z łysieniem.
Osocze bogatopłytkowe
Osocze bogatopłytkowe to preparat autologiczny pochodzący z krwi własnej pacjenta – dzięki temu charakteryzuje go biokompatybilność. Wystarczy jej niewielka ilość, aby odwirować tę substancję. Po dodaniu aktywatora można uzyskać różne efekty: ujędrnienie, wygładzenie, odmłodzenie, lepsze odżywienie i pobudzenie do silnej regeneracji. Warto wiedzieć, że w zależności od wykorzystanej substancji aktywizującej, osocze bogatopłytkowe może mieć również formę żelową i służyć jako naturalny wypełniacz.
Kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy usieciowany służy jako wypełniacz – za jego pomocą można wypełnić zmarszczki, wykonać korektę owalu twarzy czy powiększyć usta. Natomiast jego forma nieusieciowana pozwala na głębokie nawilżenie tkanki. Preparaty wzbogacone o kwas hialuronowy wpływają na nawilżenie, odżywienie skóry, a także jej jędrność i piękny wygląd. Wspomagają także profilaktykę anti aging.
Podawanie substancji aktywnych:
egzosomy, czynniki wzrostu, koktajle witaminowe
Podawanie substancji aktywnych jest możliwe przez iniekcje, mezoterapię mikroigłową czy zabieg laserem erbowo-yagowym. Wybór preparatów w dużej mierze zależy od stanu tkanki i potrzeb pacjenta.
Dużą skutecznością w odżywianiu i regeneracji skóry charakteryzuje się terapia egzosomami. Wynika to z tego, że są one pozyskiwane z komórek macierzystych i wykazują się silnymi właściwościami rewitalizacyjnymi. Po pobraniu egzosomy są oczyszczane, a następnie namnażane w laboratorium. Dopiero po takiej obróbce są podawane pacjentowi. Po zabiegu można zauważyć efekty w postaci odżywienia i regeneracji tkanki.
Zabiegi z wykorzystaniem czynników wzrostu również wykazują się dużą efektywnością. Stosowane substancje to peptydy, które wpływają na podział komórek i biorą udział w komunikacji międzykomórkowej. Czynniki wzrostu stymulują procesy gojenia się i regeneracji tkanki.
Dla odżywienia skóry korzystne jest zastosowanie koktajli witaminowych, podawanych np. za pomocą mezoterapii mikroigłowej. Tkanka jest pobudzana mechanicznie za pomocą serii mikronakłuć, a wprowadzane substancje wpływają pozytywnie na aktywność fibroblastów i poziom nawilżenia skóry.
Laseroterapia
Laseroterapia ma szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej. Pacjenci skarżący się na wiotką, pozbawioną jędrności i szarą skórę chwalą efekty po zabiegach z wykorzystaniem lasera frakcyjnego CO2 i erbowo-yagowego. Obie te technologie różnią się długością emitowanej wiązki światła. Natomiast to, co je łączy, to powodowanie kontrolowanego uszkodzenia w tkance. Przy laseroterapii laserem erbowo-yagowym wykorzystywane są także preparaty, które dodatkowo wpływają na odżywienie skóry.
Radiofrekwencja mikroigłowa
Należy zadbać także o pobudzenie skóry do regeneracji. Zapewnia to zabieg z wykorzystaniem radiofrekwencji mikroigłowej. Podczas tej terapii stosuje się technologię fal z ładunkiem cieplnym i mikronakłuwanie. W efekcie powstaje kontrolowane uszkodzenie tkanki i zjawisko termolizy, które pobudzają naturalne procesy regeneracyjne. Radiofrekwencja mikroigłowa dzięki wykorzystaniu różnych końcówek znajdzie zastosowanie przy ujędrnianiu skóry, redukcji zmarszczek, blizn, rozstępów czy cellulitu. skóra staje się bardziej gęsta i zregenerowana.
Piękna i promienna skóra to taka, która jest odpowiednio odżywiona. Można ją uzyskać dbając o prawidłową pielęgnację i higieniczny styl życia. Dużym wsparciem będą także zabiegi dostępne w gabinecie medycyny estetycznej. Przed zakwalifikowaniem do nich konieczna jest konsultacja lekarska, podczas której lekarz przeprowadza wywiad mający na celu eliminację przeciwwskazań.