02.07.2023 Naczyniaki
Naczyniaki to łagodne zmiany nowotworowe wywodzące się z układu naczyń krwionośnych lub limfatycznych. Najczęściej pojawiają się na skórze twarzy i tułowia. Zmiany te można leczyć laserem w klinice medycyny estetycznej Warszawa. Jest to metoda skuteczna zarówno w przypadku małych, powierzchownych guzów naczyniowych, jak i w przypadku zmian bardziej rozległych, położonych w głębszych warstwach skóry.
Rodzaje naczyniaków
Naczyniaki mogą występować zarówno u dorosłych jak i dzieci. U ich podłoża leżą przede wszystkim czynniki genetyczne, aczkolwiek mogą też stanowić objawy niektórych chorób.
W zależności od rodzaju mogą mieć różny wygląd, ale zazwyczaj jest to ciemna zmiana skórna przypominająca guzka lub nierównomierne znamię o kolorze czerwonym, jasnoczerwonym, sino czerwonym lub ciemnobrązowym. Naczyniaki umiejscowione głęboko mogą mieć odcień niebieskawy. Wyróżniamy m.in. naczyniaki na skórze, w tym naczyniaki na nogach. Klasyfikacja naczyniaków i ich podział jest różny, gdyż np. występują naczyniaki wrodzone i nabyte jak ziarniniak naczyniowy, naczyniak gwiaździsty, naczyniak starczy. Występują naczyniaki płaskie (na powierzchni skóry), jamiste znajdujące się pod skórą czy łączone. Część naczyniaków czy znamion zanika samoistnie, a część nie wykazuje tendencji do zanikania.
Naczyniaki – leczenie laserem
Laseroterapia naczyniaków na nogach ma zazwyczaj charakter etapowy i w zależności od zaawansowania, zmian zabiegi powtarza się co 1-2 miesiące. W klinice medycyny estetycznej stosujemy najczęściej dwa rodzaje laserów do leczenia naczyniaków – laser żółty i Laser Nd-YAG.
Żółty laser naczyniowy 577nm jest nieoceniony w leczeniu naczyniaków płaskich w gabinecie medycyny estetycznej, a działanie promieniowania głowicy jest selektywne, gdyż oddziaływuje jedynie na hemoglobinę znajdującą się w naczyniach krwionośnych. Użycie lasera żółtego do naczyniaków na skórze (np. naczyniaków starczych czy naczyniaków gwiaździstych) powoduje termiczne obkurczenie i zamknięcie naczynia bez podrażniania skóry. Po zabiegu laserem żółtym nie pozostają żadne ślady poza zaczerwienieniem, które mija w ciągu kilku dni.
W przypadku zmian położonych głębiej doskonale sprawdza się laser neodymowo-yagowy (Nd-YAG) w klinice medycyny estetycznej Warszawa. Laser Nd-Yag Q-Switch wykorzystuje zjawisko selektywnej fototermolizy, prowadzącej do zaniku naczyniaka na skutek absorpcji promieniowania laserowego przez grupę atomów w cząsteczce. Efektem zabiegu laserem Nd-YAG jest rozpad naświetlanej zmiany, bez ryzyka wystąpienia niepożądanych efektów ubocznych. Zabieg w gabinecie medycyny estetycznej nie wymaga znieczulenia, a pacjenci oceniają go jako dość komfortowy.
Laserowe leczenie naczyniaków jest praktycznie bezpieczne, a przed każdym zabiegiem pacjent ma konsultację z lekarzem, który kwalifikuje go do zabiegu.
Przeczytaj także Jakie zabiegi są najczęściej wykonywane w klinice medycyny estetycznej?