Na czym polega ozonoterapia?

na czym polega ozonoterapia

Na czym polega ozonoterapia?

Artykuł edukacyjny

Ozonoterapia pozwala na wsparcie w walce z różnymi dolegliwościami takimi jak: skłonność do przeziębień, grypa, borelioza, czy też wirusowe zapalenie wątroby. Dowiedz się na czym polega ozonoterapia.

Ozon – co to jest?

 

To trójtlenek będący odmianą alotropową tlenu. Jego wyróżnikiem jest trójatomowa budowa cząsteczki tlenu. Występuje on w stratosferze. Jest to gaz o niebieskim zabarwieniu, który powstaje na skutek wyładowań elektrycznych. Ozon to środek używany do odkażania, a także wykorzystywany do czyszczenia wnętrza samochodów. 

Wskazania do zabiegu

 

Zabieg może być wykonany niemal u każdego pacjenta w celu dotleniania organizmu. Poprawia on mikrokrążenie i dostarczanie tlenu do tkanek. Ozonoterapię zaleca się u pacjentów z infekcjami wirusowymi, bakteryjnymi czy grzybiczymi. Ozon ma zbawienny wpływ na dezynfekcję ran, a także przyspieszenie procesów gojenia. Ozonoterapia jest skuteczną terapią w stanie obniżonej odporności. Może wzmocnić organizm i poprawić zdrowie pacjenta. Niweluje przewlekłe zmęczenie. Ozonoterapię często wykonuje się wspomagająco u pacjentów onkologicznych. Wskazaniem do zabiegu jest walka z grypą, wirusowym zapaleniem wątroby, infekcjami grzybiczymi i boreliozą. 

Na czym polega ozonoterapia?

 

Polega na terapii z użyciem mieszaniny tlenowo-ozonowej, którą szeroko wykorzystuje się w różnych dziedzinach medycyny. Efekty działania ozonu przekładają się na poprawę mikrokrążenia, redukcję trądziku różowatego, usunięcie zmarszczek czy pozbycie się cellulitu. Ozonoterapia jest z sukcesem wykorzystywana w ropieniu płuc, przy zapaleniu płuc i oskrzeli, podczas leczenia oparzeń, w zapaleniu kości i szpiku kostnego, grzybic, zapalenia jelit, cukrzycy i innych dolegliwości. Podczas leczenia stopy cukrzycowej wykazuje działanie bakteriobójcze i grzybobójcze. W leczeniu migren działa na zasadzie środka przeciwbólowego. Ozonoterapię stosuje się w przypadku boreliozy. Podczas dożylnego podawania ozonu, zostają zredukowane krętki borelii. 

Ozonoterapia – przebieg zabiegu

 

Pierwszym ze sposobów przeprowadzenia zabiegu jest autohemotransfuzja. Polega to na pobraniu krwi od pacjenta, naozonowaniu jej, a następnie wykonaniu wlewu dożylnego. Można także za pomocą ozonu zaopatrzyć ranę z wykorzystaniem oliwki lub maści, płukać zatoki roztworem soli z ozonem czy zlecić kąpiel w mieszance tlenowo-ozonowej. Istnieje możliwość podania ozonu rektalnie, czyli bezpośrednio do jelita grubego. Wówczas ozon jest szybko wchłaniany przez śluzówkę jelita. Ozon, który dostaje się do organizmu, pobudza procesy metaboliczne w komórkach i wpływa na działanie pompy sodowo-potasowej. Efektem terapii jest zwiększenie wykorzystania tlenu przez komórki. Poprawia się też optymalizacja funkcji transportu tlenu we krwi. Efektem ozonoterapii jest dotlenienie, nawilżenie skóry i poprawa jej ochrony. Zabieg należy wykonać 5-6 razy dla osiągnięcia pożądanych efektów.  

Przeciwwskazania:

 

  • nadczynność tarczycy
  • zaburzenia hematologiczne
  • nieleczona padaczka
  • niewydolność serca, nerek lub wątroby
  • zatrucie alkoholowe
  • świeżo przebyty wylew krwi do mózgu

Poznaj nasze zabiegi.

Jakie zabiegi są najczęściej wykonywane w klinice medycyny estetycznej?



Data aktualizacji:08.02.2024

Szukaj

+48 600 380 741