Melasma – jak usunąć przebarwienia skórne?

Melasma – jak usunąć przebarwienia skórne

Melasma – jak usunąć przebarwienia skórne?

Melasma to problem o zróżnicowanej etiologii. Melasma – jak usunąć przebarwienia skórne? Skuteczną metodą radzenia sobie z przebarwieniami skórnymi jest laser ND:YAG.  

Melasma – jak usunąć przebarwienia skórne

Melasma – na czym polega?

 

Melasma (inaczej ostuda) jest problemem kosmetycznym i natury medycznej. Są to plamy o nieregularnym kształcie, symetryczne, które przybierają postać wykwitów (o barwie od jasnobrązowej do ciemnobrązowej). Najczęściej zlokalizowane są na twarzy, czole, wokół ust i przedramionach. Są to nabyte przebarwienia skóry powstające najczęściej w partiach ciała narażonych na ekspozycję słoneczną. 

Melasma – czynniki rozwoju

 

Powodem występowania melasmy jest nadprodukcja melaniny. Melasma jest problemem o złożonej etiologii. Występuje m.in. u kobiet w ciąży, w związku ze stosowaniem środków antykoncepcyjnych, przyjmowaniem niektórych leków (tj. fenytoiny). Melasma ma podłoże hormonalne, które związane jest z zaburzeniami pracy jajników. Ostuda może być objawem niepokojących chorób tj. guz jajnika. Jednym z istotniejszych czynników rozwoju melasmy są hormony (estrogeny, progesteron, hormon ACTH i MSH).

Rozpoznanie i leczenie melasmy

 

Rozpoznanie choroby powinno odbywać się u dermatologa, który podczas wywiadu lekarskiego dokonuje badania fizykalnego zmian pigmentacyjnych. Pacjent jest pytany o przebieg choroby, objawy, a zmiany oglądane są za pomocą dermatoskopu. Do postawienia diagnozy stosuje się również lampę Wooda. 

Leczenie opiera się na przyjmowaniu leków depigmentacyjnych, stosowaniu peelingów chemicznych, fototerapii i laseroterapii. W naszej klinice medycyny estetycznej z powodzeniem stosujemy laser ND:YAG do leczenia objawów przebarwień, takich jak melasma. 

Laser ND:YAG na przebarwienia skórne

 

W medycynie estetycznej najczęściej używa się laserów ND:YAG, które stanowią remedium na przebarwienia skórne, w tym ostudę. Ich zasada działania opiera się na zjawisku selektywnej fototermolizy i zasadzie rozdzielnia ciepła. W praktyce oznacza to, że pacjent podczas zabiegu czuje się komfortowo i nie odczuwa bólu, a wiązka lasera podgrzewa skórę, chroniąc zdrową tkankę okalającą zmianę. W efekcie dochodzi do destrukcji zmian pigmentacyjnych, ponieważ światło lasera absorbowane jest przez melaninę, rozbijając barwnik na drobne cząsteczki. Melasma czy inne przebarwienia skórne zostają usunięte, a skóra po jakimś czasie staje się ujędrniona. Każdy zabieg w klinice medycyny estetycznej Kaczyńscy Clinic poprzedzony jest wnikliwą konsultacją lekarską, podczas której dokonywana jest kwalifikacja pacjenta do zabiegu.

Zalety zabiegu Genesis

w kontekście leczenia przebarwień

 

Stosowany od wielu lat w naszej klinice medycyny estetycznej zabieg Genesis, przynosi wymierne korzyści w redukcji melasmy. Laser ND:YAG jest urządzeniem wykorzystywanym na całym świecie. Procedura jest bezpieczna głównie za sprawą wykorzystywania fali o odpowiedniej długości (1064 i 532 nm), która naświetla skórę w czasie liczonym w nanosekundach. Laser ND:YAG przekształca energię optyczną w cieplną nie powodując oparzeń, krwawienia czy innych efektów ubocznych. Podczas zabiegu Genesis pacjent odczuwa jedynie przyjemne ciepło, a procedura nie wymaga rekonwalescencji. 

Jakie są efekty zabiegu Genesis?

 

Laseroterapia z udziałem lasera  ND:YAG Q Switch prowadzi do przebudowy kolagenu i stymulacji fibroblastów. Skóra pacjenta staje się bardziej napięta, ujędrniona i elastyczna. Wiązka lasera prowadzi do zwężenia naczyń krwionośnych i wyrównania kolorytu skóry. Wszelkie przebarwienia czy zmiany barwnikowe stają się coraz mniej widoczne aż znikają. Dla pełnego efektu terapeutycznego niezbędna jest seria zabiegów. 

 

Przeczytaj także: Wykorzystanie laserów w medycynie estetycznej.

Piśmiennictwo

 

N.Galas, Leczenie przebarwień. Przegląd metod, [w:] Kosmetologia Estetyczna 3, 2015/ vol 4. 237-240. 

Czerwonka, Przebarwienia skóry, etiologia i leczenie z pomocą lasera,  [w:] Kosmetologia Estetyczna, 2, 2015/ vol 4,  159-162. 

Przylipiak A. (red.). Medycyna Estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.



Data aktualizacji:21.06.2023

Icon

Szukaj

+48 600 380 741