Liszaj

Liszaj

Liszaj

Artykuł edukacyjny

Liszaj płaski to choroba przewlekła, która dotyka 1% populacji. W artykule poznamy jego objawy, rozpoznanie u dermatologa oraz metody usuwania liszaja w klinice medycyny estetycznej.

Liszaj

Liszaj – definicja

 

Liszaj to potoczna nazwa liszaja płaskiego. Jest to dermatoza o niejasnej etiologii. Mimo to, piśmiennictwo naukowe z tego zakresu zgodnie typuje czynniki sprzyjające  pojawieniu się liszaja takie jak: obniżona odporność, choroby autoimmunologiczne (cukrzyca, zapalenie wątroby) czy przyjmowanie niektórych leków (penicylamina, kwas paraaminosalicylowy). Warto zaznaczyć, że liszajem płaskim nie można się zarazić, ponieważ nie jest to choroba zakaźna. Jest to choroba zapalna skóry i błon śluzowych, której wyróżnikiem jest stan zapalny w obrębie naskórka/nabłonka i skóry właściwej/naskórka. 

Objawy

 

Liszaj to charakterystyczne wykwity w postaci błyszczących, wielobocznych grudek w kolorze sinofioletowym. Jakie są inne liszaj objawy? Cechą wyróżniającą się tej dermatozy jest nierównomierne zbielenie (siateczka Wickhama). Liszajowi płaskiemu towarzyszy świąd. Liszaj może pojawić się w jamie ustnej (obrączkowate zbielenia) lub paznokciach (podłużne bruzdowanie). 

Wyróżniamy jeszcze inne typy liszaja: twardzinowy i rumieniowaty. Liszaj twardzinowy odróżnia się od innych typów zlokalizowaniem w okolicy narządów płciowych i krocza. Przybiera formę białych grudek, które mogą się łączyć, tworząc chropowate ogniska. Objawami liszaja twardzinowego u mężczyzn może być zapalenie żołędzi i stulejka, a u kobiet – marskość sromu. Liszaj rumieniowaty to ciężka postać schorzenia, objawiająca się pojawieniem rumienia na twarzy w kształcie motyla lub ewentualnych owrzodzeń i nadżerek. 

Liszajec a liszaj – czym się różnią?

 

Liszaj płaski często jest mylony z liszajcem. Mimo, iż oba wyrazy brzmią podobnie, to są to dwie oddzielne jednostki chorobowe. Liszajec jest chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterie gronkowca i paciorkowca. Liszajec najczęściej dotyka dzieci, a jego objawy koncentrują się wokół powierzchownego zakażenia naskórka. Przypadłość leczy się za pomocą antybiotykoterapii. Liszaj  nie jest chorobą zakaźną i ma inne objawy, dlatego nie wolno używać tych dwóch słów jako synonimów. 

Jakie są metody leczenia liszaja?

 

Rozpoznanie liszaja odbywa się u dermatologa podczas konsultacji. Lekarz oprócz wywiadu lekarskiego pobiera wycinek skóry w celu wykonania badania histopatologicznego skóry. Podczas konsultacji u dermatologa lekarz czasem decyduje się na badanie immunopatologiczne, które może ujawnić obecność ciałek cytoidalnych na granicy skórno-naskórkowej. Lekarz za każdym razem dobiera leczenie liszaja do indywidualnych wskazań pacjenta – nie bez znaczenia w tym kontekście pozostaje też rodzaj liszaja. 

Podczas konsultacji u dermatologa na liszaj płaski stosuje się leczenie miejscowe z udziałem kortykosteroidów oraz leczenie ogólne (retinoidy, cyklosporyna – w ciężkich przypadkach). Medycyna estetyczna również proponuje skuteczne rozwiązania w zakresie usuwania liszaja. Najskuteczniejszym z nich jest fototerapia. 

Fototerapia jako skuteczne remedium na liszaj płaski

 

Fototerapia (inaczej światłoterapia, leczenie światłem) jest to procedura polegająca na wykorzystaniu specjalnych lamp, emitujących światło o szerokim spektrum natężenia i barwy. 

Usuwanie liszaja rozpoczyna się od przeprowadzenia konsultacji i zakwalifikowania pacjenta do zabiegu. Następnie przeprowadza się serię sesji naświetlających z udziałem światła podczerwonego, światła widzialnego i promieniowania ultrafioletowego. Zabieg światłoterapii polega na posmarowaniu liszaja preparatem światłouczulającym w postaci maści, a następnie poddaniu zmiany naświetlaniu lampą LED o określonej długości fali. W efekcie zmiana skórna zostaje usunięta poprzez redukcję chorych komórek. Następuje produkcja kolagenu i elastyny, stara skóra zostaje zastąpiona nową oraz poprawia się mikrokrążenie. Zabieg leczenia światłem jest bezpieczny i bezbolesny, a po wykonaniu procedury nie występują blizny.

 

Przeczytaj Jakie zabiegi są najczęściej wykonywane w klinice medycyny estetycznej?



Data aktualizacji:08.02.2024

Szukaj

+48 600 380 741