Likwidacja blizn

Likwidacja blizn

Likwidacja blizn

Trudno znaleźć człowieka, który nie posiadałby żadnych blizn. Stanowią one pamiątkę po uszkodzeniu skóry. W zależności od charakteru urazu, zmiany te mogą mieć różny wygląd, kształt, kolor czy rozmiar. Pacjenci, którzy zmagają się z widocznymi bliznami, narzekają na obniżenie samooceny oraz poczucia atrakcyjności. Dowiedzmy się, jakie są rodzaje tych zmian i w jaki sposób możliwa jest redukcja ich widoczności. 

Likwidacja blizn

Jakie są rodzaje blizn?

 

W zależności od tego, w jaki sposób powstaje blizna, można wyróżnić następujące jej rodzaje:

– pourazowe,

– oparzeniowe,

– potrądzikowe,

– pozapalne,

– pooperacyjne,

– rozstępy.

Co do zasady, najbardziej nieregularną i widoczną postać mają zmiany skórne po oparzeniu, które często mają charakter przerostowy. Wiele osób również skarży się na blizny zanikowe, które są charakterystyczne dla stanów zapalnych tkanki czy trądziku skóry. Warto wiedzieć, że tendencja do tworzenia się blizn jest indywidualna – niektórzy pacjenci są bardziej narażeni na bliznowce, nawet w przypadku niewielkich urazów tkanki. 

Laseroterapia – likwidacja blizn

 

Blizny potrądzikowe na twarzy czy innego rodzaju są wskazaniem do zabiegu z wykorzystaniem lasera frakcyjnego. Jego działanie polega na emisji wiązki światła oraz podniesieniu temperatury tkanki, a w efekcie stworzeniu kontrolowanego stanu zapalnego. W ten sposób możliwe jest pobudzenie skóry do silnej regeneracji, a także produkcji i przemodelowania wiązań kolagenowych. 

Laseroterapia laserem frakcyjnym wykorzystuje zjawisko fototermolizy selektywnej, a chromoforem w zabiegach na blizny jest woda w tkance. Liczba zabiegów niezbędna do uzyskania efektu terapeutycznego jest ustalana indywidualnie. Zanim dojdzie do zabiegu, należy wykluczyć przeciwwskazania, do których należą: ciąża i laktacja, epilepsja, cukrzyca, infekcje wirusowe i bakteryjne, nowotwory, choroby autoimmunologiczne, wbudowany rozrusznik serca, przyjmowanie preparatów i leków światłouczulających.

Mikronakłuwanie na blizny

 

Mikronakłuwanie urządzeniem wyposażonym w specjalny kartridż do wykonywania 1920 nakłuć na sekundę może być pomocnym uzupełnieniem mezoterapii igłowej. Zabieg jest szczególnie polecany na leczenie blizn oraz rozstępów. Kontrolowane mikronakłuwanie na odpowiedniej głębokości pozwala na stymulację skóry do odnowy. W efekcie tkanka jest bardziej gęsta i elastyczna, ponieważ  fibroblasty produkują więcej kolagenu. 

Radiofrekwencja mikroigłowa również jest wsparciem w walce z bliznami. Zabieg polega na wykonaniu mikronakłuć oraz podniesieniu temperatury skóry za pomocą fali radiowej. W efekcie w tkance powstaje kontrolowane uszkodzenie, które stymuluje rewitalizację oraz pracę skóry. Radiofrekwencja mikroigłowa pomaga w redukcji widoczności wielu rodzajów blizn, takich jak: trądzikowe, operacyjne czy pourazowe. Przed zabiegiem należy przeprowadzić wywiad w celu wykluczenia przeciwwskazań: cukrzycy, ciąży i laktacji, nowotworów, chorób autoimmunologicznych, epilepsji, zaburzenia krążenia oraz infekcji wirusowych i bakteryjnych.

Usuwanie blizn – osocze bogatopłytkowe

 

Pacjenci kliniki medycyny estetycznej zmagający się z bliznami, mogą skorzystać także z terapii z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego. To autologiczny preparat odwirowywany z krwi własnej, przez co charakteryzuje się biokompatybilnością. Ma silne właściwości regeneracyjne i z powodzeniem jest stosowany przy leczeniu blizn na twarzy, rozstępów oraz innych zmian tkanki. Osocze bogatopłytkowe wspomaga aktywność fibroblastów oraz produkcję kolagenu. Wspiera także tworzenie się nowych naczyń krwionośnych oraz procesy gojenia się ran. Aplikacja osocza bogatopłytkowego może następować przez punktowe iniekcje czy mezoterapię igłową. Przed zabiegiem w gabinecie medycyny estetycznej niezbędne jest wykluczenie przeciwwskazań, czyli ciąży i laktacji, nowotworów i chorób autoimmunologicznych, zaburzenia krzepnięcia krwi lub przyjmowania leków wpływających na krzepliwość.

Zabiegi na blizny – mezoterapia igłowa

 

Mezoterapia igłowa to zabieg polegający na wykonaniu serii nakłuć wraz z iniekcją odpowiednio dobranego preparatu do tkanki. Może być wykonywana ręcznie lub za pomocą urządzenia wyposażonego w specjalną głowicę do nakłuć. Tkanka jest pobudzana do regeneracji zarówno poprzez mikrouszkodzenia, jak i podany preparat. Wstrzykiwana substancja jest dobierana indywidualnie do potrzeb pacjenta. W przypadku zabiegów na blizn zastosowanie ma osocze bogatopłytkowe czy stymulatory tkankowe. Przed mezoterapią igłową niezbędne jest wykluczenie przeciwwskazań do których zaliczają się: ciąża i karmienie piersią, choroby układu immunologicznego, nowotwory, aktywny trądzik, infekcje wirusowe i bakteryjne, alergie i nadwrażliwość na wstrzykiwany preparat.



Data aktualizacji:07.10.2024

Szukaj

+48 600 380 741