Kaszaki – usuwanie

Kaszaki - usuwanie

Kaszaki – usuwanie

Z początku zlokalizowanie kaszaka na skórze jest niewinne. Wiele osób myli go z naroślą lub tłuszczakiem. Jednak nie należy bagatelizować wystąpienie tej torbieli. Kaszaki – usuwanie, dowiedz się, w jaki sposób możliwe jest chirurgiczne usunięcie kaszaka.

Kaszaki - usuwanie

Kaszaki – co to?

 

Kaszak to łagodny nowotwór, który najczęściej się pojawia:

– na głowie,

– na powiekach, 

– w okolicach narządów płciowych,

– pod oczami,

– na brzuchu,

– na karku.

Przyczyną pojawienia się kaszaka na skórze jest nieprawidłowość lub zator kanalików gruczołów łojowych. Może to nastąpić poprzez stosowanie makijażu lub kosmetyków pielęgnacyjnych o ciężkim składzie. Na występowanie takich zmian narażone są także osoby cierpiące na trądzik. Kaszaki w zasadzie mogą pojawić się na skórze każdej osoby, bez względu na wiek i płeć. Choć z początku zmiana przypomina po prostu narośl, która nie odróżnia się specjalnie kolorytem od skóry, to wraz z gromadzeniem się sebum wewnątrz kaszaka może dojść do stanu zapalnego. Nierzadko kaszaki na powiekach czy pod oczami powodują znaczny dyskomfort. W żadnym wypadku nie należy samodzielnie starać się usunąć kaszaka, gdyż wtedy możliwe jest jeszcze pogorszenie się sytuacji. Z taką zmianą najlepiej wybrać się do lekarza.

Kaszaki na twarzy — usuwanie

 

Jedną z zalecanych metod usuwania kaszaków jest krioterapia.  Polega ona na zmrożeniu zmiany w bardzo niskiej temperaturze, aż dojdzie do uszkodzenia kaszaka. Jest to bardzo czysta i bezinwazyjna metoda ekstrakcji takiej narośli. Nie występuje przy niej krwawienie, a zagojenie przebiega bardzo szybko. Krioterapia jest stosowana zazwyczaj do usuwanie niewielkich kaszaków.

Kaszaki na skórze – laseroterapia

 

Kolejnym sposobem na usunięcie kaszaka jest wykorzystanie laseroterapii. Podobnie jak krioterapia, ta metoda jest stosowana chętnie do ekstrakcji znamion na twarzy. Wynika to z tego faktu, że po laseroterapii jest bardzo niskie ryzyko wystąpienia blizny. Dzięki temu usunięcie kaszaka pod oczami nie zostawi u pacjenta widocznej pamiątki. 

Chirurgiczne usunięcie kaszaka

 

W zależności od tego, jaki ma rozmiar oraz w jakim stadium znajduje się kaszak, możliwe są dwa wyjścia. Niewielkie zmiany specjalista może nakłuć, tak aby nagromadzone sebum mogło w końcu znaleźć ujście. Nie należy przeprowadzać tego  w domu, gdyż lekarz zadba o sterylne warunki, które trudno zagwarantować w miejscu zamieszkania. Druga metoda polega na chirurgicznym wycięciu kaszaka. Występuje wtedy, gdy zmiana jest zbyt duża, aby ją usunąć w inny sposób. Zabieg jest wykonany pod znieczuleniem miejscowym, dzięki czemu pacjent nie musi się bać czy denerwować o wystąpienie ewentualnego bólu. Podczas chirurgicznego usunięcia kaszaka torbiel zostaje opróżniona z całej swojej zawartości, tak aby ograniczyć ryzyko nawrotu problemu. Warto pamiętać, że im większy był kaszak, tym większe prawdopodobieństwo pozostania blizny po zabiegu. Właśnie dlatego nie warto odkładać w czasie usunięcia kaszaka u lekarza.

 

Przeczytaj także jak usuwać kaszaki



Data aktualizacji:22.05.2024

Szukaj

+48 600 380 741