Jakie zabiegi są zalecane dla cery dojrzałej?

Jakie zabiegi są zalecane dla cery dojrzałej

Jakie zabiegi są zalecane dla cery dojrzałej?

Cera dojrzała jest skłonna do przesuszeń, przebarwień i są na niej widoczne oznaki starzenia. Skóra jest wiotka, a owal może ulec rozmyciu. Właściwa pielęgnacja cery na co dzień i zabiegi medycyny estetycznej mogą wesprzeć tkankę w regeneracji. Jakie zabiegi są zalecane dla cery dojrzałej? Dowiedzmy się, w jaki sposób zadbać o skórę dojrzałą.

Jakie zabiegi są zalecane dla cery dojrzałej

Charakterystyka skóry dojrzałej

 

Proces starzenia przebiega na kilku płaszczyznach. Wraz z wiekiem zmienia się fizjologia i gospodarka hormonalna organizmu. U kobiet spada poziom estrogenu, który także wpływa na jędrność i nawilżenie skóry. Zmniejsza się aktywność fibroblastów i synteza kolagenu oraz elastyny. W konsekwencji skóra staje się sucha, pojawiają zmarszczki mimiczne i grawitacyjne, przebarwienia, pękające naczynka i wiotkość. Proces starzenia się mogą przyspieszyć czynniki środowiskowe – stres, nieodpowiednia pielęgnacja, nieprawidłowo zbilansowana dieta, nadmierna ekspozycja na promienie UV czy nadużywanie alkoholu czy nikotyny. 

Jakie kosmetyki warto stosować do skóry dojrzałej?

 

Pielęgnacja cery dojrzałej powinna opierać się na silnym nawilżaniu, odżywianiu i ochronie przed promieniami UV. Odpowiedni do tego celu jest krem Lamelat serum do twarzy i ciała z wysoką ochroną SPF 50 marki Pharmann. Ogranicza ryzyko fotostarzenia, a do tego redukuje widoczne przebarwienia na skórze. Cera staje się jaśniejsza, a jej koloryt wyrównany. Substancje zawarte w produkcie przyczyniają się do hamowania procesu melanogenezy i wspierają aktywność fibroblastów. 

Jakie zabiegi dla cery dojrzałej są skuteczne?

 

Zabiegi dla cery dojrzałej w gabinecie medycyny estetycznej pozwolą na wsparcie odżywienia tkanki, zwiększenie jędrności, a także redukcję oznak starzenia i przebarwień. 

Toksyna botulinowa

 

Toksyna botulinowa to neurotoksyna wytwarzana przez bakterie Clostridium botulinum. Ma działanie czasowo blokujące skurcze mięśni mimicznych – w konsekwencji skóra na twarzy się wygładza. Nie powstają także nowe zmarszczki. Zabieg botoksem polega na iniekcji niewielkiej ilości preparatu w wybrane punkty. 

Laser frakcyjny CO2

 

Laser frakcyjny CO2 wykorzystuje zjawisko fototermolizy selektywnej. Wiązka energii cieplnej jest pochłaniana przez barwnik zawarty w przebarwieniu czy pękniętym naczynku. Do tego na tkance dochodzi także do powstania kontrolowanego uszkodzenia. W efekcie skóra jest pobudzona do rewitalizacji, a aktywność fibroblastów zwiększona.

Radiofrekwencja mikroigłowa

 

Technologia RF polega na tworzeniu fali radiowej, które jest przekazywana do tkanki przez specjalne, izolowane mikroigły. W trakcie zabiegu powstaje ponad 50.000 punktów mikrokoagulacji, co w efekcie przekłada się na głęboką regenerację tkanki i wzrost produkcji kolagenu oraz elastyny. Skóra staje się jędrniejsza i wizualnie młodsza. Zabieg radiofrekwencji mikroigłowej ma również zastosowanie przy leczeniu blizn.

Przed każdym zabiegiem niezbędna jest wizyta kwalifikacyjna, mająca na celu wyeliminowanie przeciwwskazań. 

Mezoterapia igłowa i mikroigłowa

 

Mezoterapia igłowa polega na wykonywaniu nakłuć na skórze wraz z podawaniem substancji aktywnych, np. kwasu hialuronowego, osocza bogatopłytkowego wzbogaconego fibryną czy kwasu L-polimlekowego. W efekcie tkanka jest pobudzona do biorewitalizacji nie tylko poprzez wpływ stosowanych preparatów, ale także dzięki kontrolowanemu uszkodzeniu. Innym rodzajem zabiegu jest mezoterapia mikroigłowa. Jest ona wykonywana za pomocą specjalnego urządzenia wyposażonego w 16-igłowy kartridż. Mikronakłucia wykonywane penem mechanicznie pobudzają tkankę do regeneracji, w efekcie zyskuje ona na jędrności. Mezoterapię igłową i mikroigłową zaleca się do redukcji oznak starzenia, wiotkości skóry czy rozmytego owalu twarzy, braku nawilżenia czy przy leczeniu blizn.

Wypełniacze

 

Wśród skutecznych zabiegów dla cery dojrzałej wymienia się także stosowanie wypełniaczy. Pozwalają one skorygować owal twarzy i uzyskać bardziej napiętą oraz gładszą cerę. Autologiczne wypełniacze tkankowe są odwirowywane z krwi własnej pacjenta. Dobrym przykładem takiego preparatu jest fibryna bogatopłytkowa, która ma konsystencję   żelową i można ją podać np. w okolicę oka czy bruzd nosowo-wargowych. Coraz większą popularnością cieszy się także wykorzystanie tłuszczu własnego pacjenta, pobranego z brzucha, bioder czy ud. Jako wypełniacze stosowane są także kwasy: hialuronowy i L-polimlekowy.

Stymulatory tkankowe

 

Stymulatory tkankowe to substancje wpływające na silną regenerację skóry i aktywizację fibroblastów. Popularnie stosowane produkty to osocze bogatopłytkowe, kwas hialuronowy, L-polimlekowy, aminokwasy, kolagen czy preparat na bazie polikaprolaktonu. Stymulatory tkankowe są podawane poprzez iniekcje lub mikronakłucia. Zabieg może być wykonywany zarówno na twarzy, jak i w innych partiach ciała. Stymulatory tkankowe wspomagają ujędrnienie skóry, zwiększenie jej napięcia, ukrwienia i elastyczności. Pozwalają także na redukcję widoczności zmarszczek i poprawę owalu twarzy. 

Piśmiennictwo

 

Dr Nicer K., Artykuł: Stymulatory tkankowe – jedna kategoria, wiele możliwości terapeutyczny… [w:] Niezbędnik lekarza – prace poglądowe i własne. 



Data aktualizacji:20.11.2023

Szukaj

+48 600 380 741