Jakie zabiegi na zmarszczki

Jakie zabiegi na zmarszczki

Jakie zabiegi na zmarszczki

Wyróżniamy wiele rodzajów zmarszczek – od grawitacyjnych, mimicznych, poprzez posłoneczne aż po głębokie i powierzchowne. Zmarszczki są pierwszym objawem procesu starzenia. Mogą występować na szyi, twarzy, czole, czy też wokół oczu i ust – bez względu na lokalizację, dodają nam lat i obniżają samoocenę. Jakie zabiegi na zmarszczki?

Jakie zabiegi na zmarszczki

Zmarszczki – charakterystyka

 

Zmarszczki to zagłębienia skórne, które występują na ciele człowieka w formie bruzd, linii czy też fałdek. Są zwykle pierwszym objawem procesów starzenia i pokłosiem spadku poziomu kolagenu i elastyny w organizmie, ruchów mimicznych czy opadania tkanek. Wyróżniamy zmarszczki grawitacyjne, powierzchowne, głębokie, mimiczne, posłoneczne i senne. Zmarszczki grawitacyjne są związane z procesami starzenia się skóry. Głównym sprawcą tego stanu rzeczy jest spadek kolagenu i elastyny w organizmie. Przykładem zmarszczek grawitacyjnych są zmarszczki na szyi, podbródku czy bruzdy nosowo-wargowe. O zmarszczkach powierzchownych możemy mówić, gdy ich głębokość nie przekracza 0,05 mm, a zlokalizowane są m.in. w okolicach oczu. Zmarszczki głębokie charakteryzują się głębokością przewyższającą 0,05 mm i pojawiają się na policzkach, czole, dolnej części twarzy i szyi.

Znanym defektem estetycznym są  zmarszczki głębokie pod oczami. Zmarszczki mimiczne powstają na skutek pracy mięśni mimicznych twarzy już po 25 roku życia. Początkowo pojawiają się tylko podczas ruchu mięśni, lecz z czasem się utrwalają i pozostają na twarzy na stałe. Zaliczamy do nich: kurze łapki, czyli zmarszczki wokół oczu, lwią zmarszczkę  (poprzeczną bruzdę na czole pomiędzy brwiami) i zmarszczki wokół ust, nazywane zmarszczkami palacza. Zmarszczki słoneczne są wywołane przez nadmierną ekspozycję na promieniowanie UV. Natomiast zmarszczki senne są efektem niewłaściwej pozycji podczas snu – mogą je wywołać odgniecenia od poduszki. Zmarszczki można usunąć poprzez odpowiednią pielęgnację i zabiegi w gabinecie medycyny estetycznej. Wielu pacjentów decyduje się na zabiegi na zmarszczki na twarzy, ponieważ zapewniają lepsze i dłużej utrzymujące się efekty od kosmetyków przeciwstarzeniowych. 

Przyczyny zmarszczek

 

Zmarszczki są pierwszym objawem starzenia się skóry – wraz z upływającym czasem w organizmie pacjenta spada produkcja kwasu hialuronowego, kolagenu i elastyny, co ma bezpośredni wpływ na utratę elastyczności i jędrności skóry. Pierwsze zmarszczki są widoczne już po 25 roku życia. Wówczas pojawiają się zmarszczki mimiczne, które są wywołane aktywnością mięśni mimicznych twarzy. Warto nadmienić, że po 40 roku życia wielu pacjentów zgłasza się do lekarza z problemem lwiej zmarszczki. Przyczyną zmarszczek mogą być uwarunkowania genetyczne. Czynnikami zewnętrznymi mającymi wpływ na zmarszczki są: stres, palenie papierosów, picie alkoholu, skażenie środowiska, a także ekspozycja skóry na promieniowanie UV. W literaturze przedmiotu, wielu autorów wiąże mechanizm powstawania zmarszczek z aktywnością wolnych rodników, które mają bezpośredni wpływ na uszkodzenie błon komórkowych i materiału genetycznego, a co za tym idzie pogłębia proces starzenia komórek. 

Jak pozbyć się zmarszczek – metody

 

Botoks na zmarszczki

 

Botoks, czyli toksyna botulinowa, to nierzadko zabieg „must have” w niwelowaniu zmarszczek mimicznych czy grawitacyjnych. Jest to substancja biologiczna wytwarzana przez pałeczkę Clostridium Botulinum, prowadząca do paraliżu zakończeń nerwowych. Lekarz po odrzuceniu przeciwwskazań i przeprowadzeniu dokładnego wywiadu, aplikuje botoks cienką igłą w miejsce występowania zmarszczek. Seria precyzyjnych iniekcji trwa zwykle kilkanaście minut, a efekty działania botoksu utrzymują się ok. 4 miesięcy (zgodnie z ulotką leku) . 

Kwas hialuronowy

 

Zabiegi na zmarszczki na twarzy wykorzystują wypełniacze tj. kwas hialuronowy. Jest to substancja odpowiadająca za prawidłowe nawilżenie skóry. Preparat z kwasem hialuronowym można podawać w klinice medycyny estetycznej w Warszawie liniowo (wzdłuż linii zmarszczek) lub w formie depozytów. Kwas hialuronowy najczęściej aplikuje się na twarz. W medycynie estetycznej stosuje się kwas hialuronowy usieciowany i nieusieciowany, a wybór rodzaju i dawki jest uwarunkowany wskazaniami pacjenta. Po aplikacji kwasu hialuronowego w obszar twarzy igłą lub kaniulą skóra zyskuje nawilżenie i jędrność, a nieestetyczne zmarszczki ulegają wypełnieniu. Pacjent nie musi obawiać się nieprzyjemnych dolegliwości, ponieważ procedura poprzedzona jest podaniem znieczulenia. 

Laseroterapia

 

Lasery wykorzystywane w naszej klinice posiadają niezbędne certyfikaty (m.in. wydane przez FDA i CE), a ich skuteczność została potwierdzona badaniami naukowymi. Laser frakcyjny CO2, neodymowo-yagowy i erbowo-yagowy z technologią P.L.E.A.S.E – to opatentowane urządzenia, które są powszechnie wykorzystywane w resurfacingu, czyli odmładzaniu skóry. Niemal klasycznym rozwiązaniem na zmarszczki na twarzy, kurze łapki czy zmarszczki wokół ust jest laser frakcyjny CO2. Wiązka lasera prowadzi do kontrolowanych mikrouszkodzeń, uruchamiających procesy regeneracyjne i produkcję kolagenu i elastyny. Laseroterapia zapewnia przebudowę skóry, co pozwala na usunięcie zmarszczek. Lasery wykorzystują zjawisko selektywnej fototermolizy i zasadę rozdzielania ciepła – działają tylko punktowo bez niszczenia okalających tkanek. Ich atutem jest nieinwazyjność i skrócona do minimum rekonwalescencja. 

Radiofrekwencja mikroigłowa

 

Z pomocą zaawansowanego urządzenia z technologią sztucznej inteligencji i monitoringu skóry w czasie rzeczywistym możemy jeszcze skuteczniej niż dotychczas dokonać resurfacingu twarzy lub ciała bez użycia metod chirurgicznych. Głowica wyposażona w system izolowanych mikroigieł nakłuwa skórę, co nazywamy frakcjonowaniem. Zasada działania radiofrekwencji mikroigłowej  jest zbliżona do mezoterapii mikroigłowej, prowadząc do uruchomienia procesów naprawczych. Przez izolowane mikroigły przechodzi prąd o częstotliwości radiowej, co podgrzewa skórę i poprawia napięcie włókien kolagenowych. Technologia RF znajduje zastosowanie w likwidowaniu zmarszczek okolicy oka, a także zmarszczek znajdujących się w różnych partiach ciała. 

Mezoterapia mikroigłowa

 

Dopasowane do wskazań pacjenta substancje aktywne (kwas hialuronowy, koktajle biorewitalizujące) są podawane w głąb skóry z pomocą pena wyposażonego w system 16 mikroigieł. Nakłucia inicjują proces odbudowy naskórka i produkcję nowych włókien kolagenowych i elastynowych, która przyczynia się do ujędrnienia i odżywienia skóry. 

Dzięki mezoterapii mikroigłowej możemy zredukować zmarszczki na twarzy i czole, co pozwala przywrócić zapomnianą gładkość i nawilżenie. Mezoterapia mikroigłowa to procedura stosowana w klinice medycyny estetycznej Kaczyńscy Clinic, która przez ostatnie lata zyskała szerokie grono zwolenników.

Stymulatory tkankowe

 

Myśląc o skutecznej redukcji zmarszczek mimicznych, grawitacyjnych czy posłonecznych nie można zapominać o rozwiązaniu, jakim są stymulatory tkankowe. Ich rolą jest stymulacja kolagenu w organizmie, regeneracja tkanki i pobudzenie do tworzenia nowych komórek. Najbardziej docenianymi przez lekarzy medycyny estetycznej stymulatorami są preparaty na bazie: polikaprolaktonu, kwasu L-polimlekowego i osocza bogatopłytkowego. Roztwór polikaprolaktonu poprawia napięcie skóry i przyczynia się do poprawy konturu twarzy. Kwas L-polimlekowy to substancja o właściwościach nawilżających, która przyczynia się do niwelowania zmarszczek. Osocze bogatopłytkowe, czyli zabieg wampirzy lifting zapewnia regenerację, poprawę ukrwienia, a także uelastycznienia skóry, która jest możliwa poprzez podanie drogą iniekcji odpowiednio odwirowanej krwi pacjenta. 

 

Piśmiennictwo

 

Magdziarz-Orlitz J., Skąd biorą się zmarszczki – czyli jak starzeje się skóra?, Beauty Forum Polska, 11/2009.

Mamcarz B., Prandecka D. Medycyna estetyczna w praktyce. Medical Education, Warszawa 2010

Gold M., Goldman M., Rao J., Carcamo A., Ehrlich M.: Leczenie zmarszczek i elastozy z użyciem radiofrekwencji dwubiegunowej z próżnią. DermKosm2007,6:16-24.



Data aktualizacji:07.10.2024

Szukaj

+48 600 380 741