Jakie zabiegi na zimę?

Jakie zabiegi na zimę

Jakie zabiegi na zimę?

Zimowa pogoda może być wyzwaniem dla utrzymania skóry w odpowiednim stanie. Zmiany temperatury, chłód czy też suche powietrze negatywnie oddziałują na tkankę. Dlatego ważne jest wprowadzenie dobrze dobranej pielęgnacji na tę poru roku. Dowiedzmy się więc, jak dbać o skórę i które zabiegi medycyny estetycznej na zimę są polecane.

Jakie zabiegi na zimę

Na jakie problemy skóra jest narażona zimą?

 

Dlaczego zimą skóra jest narażona na mikrouszkodzenia, przesuszenia i nadwrażliwość? Winą za to należy obarczyć nagłą zmianę temperatur czy też przesuszone powietrze. Tkanka doznaje szoku termicznego podczas wychodzenia z ciepłego domu czy nagrzanego samochodu na mróz. Dochodzi do obkurczeń naczyń krwionośnych, a nawet do pojawiania się mikrouszkodzeń czy tzw. pajączków.

Duże znaczenie ma także przesuszenie tkanki. Zimą produkcja sebum jest zmniejszona, przez co skóra traci na naturalnym nawilżeniu i ochronie. Cera jest podatna wtedy na podrażnienia, przesuszenie i uszkodzenie. 

Pielęgnacja skóry zimą powinna także skoncentrować się na obszarze ust, dłoni i stóp. Tam tkanka jest delikatna i narażona na negatywne oddziaływanie chłodu. 

Pielęgnacja skóry zimą – o czym warto pamiętać?

 

Osoby chcące utrzymać zimą skórę w dobrej kondycji, powinny zadbać o zastosowanie kilku zasad pielęgnacji.

1. Nawilżanie to podstawa zimowej pielęgnacji

Odpowiednio nawilżona skóra będzie elastyczna, jędrna i promienna. Dlatego, aby nie dopuścić do zachwiania gospodarki lipidowej, warto zadbać o regularne stosowanie preparatów zawierających np. kwas hialuronowy czy wyciąg z aloesu.

2. Filtr UV jest niezbędny także zimą

Warto mieć na uwadze, że choć zimą dni są znacznie krótsze, to promienie UV nadal docierają i mogą negatywnie oddziaływać na tkankę. Niezbędne jest zabezpieczenie skóry kremem na dzień z filtrem UV.

3. Należy dopasować preparaty pielęgnacyjne do panujących warunków atmosferycznych

Zimą skóra wydziela mniej sebum i jest bardziej narażona na uszkodzenie, podrażnienie i przesuszenie. Dlatego podczas zimowej aury warto wybierać produkty bardziej odżywcze, o bogatszej formule.

4. Regularne oczyszczanie

Regularne oczyszczanie cery chroni przed podrażnieniami i problemami skórnymi. Dlatego warto zadbać o demakijaż i mycie twarzy. W efekcie skóra będzie nie tylko dobrze oczyszczona, ale także pobudzona i przygotowana do dalszej pielęgnacji. 

5. Złuszczanie naskórka

Odpowiednio dobrany peeling pozwoli na pobudzenie tkanki. W rezultacie stosowanie takich preparatów przyczynia się do lepszego ukrwienia skóry i promiennego wyglądu.

6. Ochrona ust i skóry dłoni

Podczas mroźnej pogody można zauważyć, że najbardziej cierpi skóra ust i dłoni. Tkanka jest wysuszona, łuszczy się i pęka. W związku z tym, należy zadbać o częste stosowanie ochronnych balsamów i kremów. 

Wdrożenie tych zasad pielęgnacji pozwala na zachowanie dobrej kondycji skóry zimą. 

Jakie zabiegi na zimę? Klinika medycyny

estetycznej w Warszawie

 

Odpowiednia pielęgnacja skóry to nie wszystko. Istnieje także szereg zabiegów medycyny estetycznej, które wspomogą tkankę podczas chłodnych, zimowych dni.

Zabiegi laserowe

 

Laseroterapia ma szerokie zastosowanie w zabiegach medycyny estetycznej na zimę. Wśród chętnie wykonywanych procedur można wymienić te z wykorzystaniem:

– lasera neodymowo-yagowego

W tej procedurze wykorzystywany jest laser neodymowo-yagowy Q-SWITCH emitujący fale o długościach: 1064 nm i 532 nm. W efekcie dochodzi do wytworzenia się ładunku cieplnego. Zabieg opiera się na zjawisku selektywnej fototermolizy, podczas której energia absorbowana jest przez pigment w obszarze występowania zmian skórnych. W efekcie zdrowa skóra nie jest naruszona przez ładunek cieplny. Laser neodymowo-yagowy Q-SWITCH znajduje zastosowanie przy zamykaniu pękniętych naczynek, wyrównaniu kolorytu skóry, a także redukcji zmarszczek i przebarwień. Przed wykonaniem procedury obowiązuje wizyta kwalifikacyjna, podczas której lekarz medycyny estetycznej wykluczy przeciwwskazania takie jak: ciąża, aktywne nowotwory, stany zapalne czy zaburzenia krzepnięcia krwi. 

– lasera frakcyjnego CO2

Zabiegi z zastosowaniem tego rodzaju lasera wykorzystywane są przy redukcji widoczności zmarszczek, rozstępów i blizn. Procedura pozwala także na pobudzenie tkanki do produkcji wiązań kolagenowych, przez co cera jest bardziej elastyczna i jędrna. Laseroterapia wspiera również przywrócenie jednolitego kolorytu skórze. Zabieg z laserem frakcyjnym CO2 wykonuje się z wykorzystaniem kremu znieczulającego, przez co przebiega on w komforcie dla pacjenta. Podczas niego dochodzi do powstania kontrolowanego stanu zapalnego. W efekcie tkanka jest naturalnie stymulowana do odbudowy. Przed zakwalifikowaniem do procedury niezbędne jest wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań zdrowotnych.

Depilacja laserowa

 

Epilacja laserowa jest chętnie wykonywana zwłaszcza zimą, ze względu na brak świeżej opalenizny. To zabieg pozwalający na trwałą redukcję owłosienia na twarzy i ciele nawet do 90%. Procedura wykorzystuje zjawisko fototermolizy selektywnej, podczas której chromofor we włosie absorbuje dawkę energii cieplnej. Przeciwwskazaniami do depilacji laserowej są: choroby autoimmunologiczne, aktywne nowotwory, epilepsja, stany zapalne czy też zaburzenia metaboliczne. Liczba zabiegów niezbędnych do uzyskania pełnego rezultatu terapeutycznego jest ustalana indywidualnie do potrzeb pacjenta.

Peelingi chemiczne

 

Peelingi chemiczne, czyli chemoeksfoliacja to zabiegi, podczas których powstaje kontrolowane uszkodzenie tkanki. Ma to na celu naturalne stymulowanie skóry do silnej odbudowy i regeneracji. Cera staje się lepiej ukrwiona, jędrniejsza, a niedoskonałości ulegają redukcji. Intensywność peelingu chemicznego jest dobierana po dokładnej analizie potrzeb pacjenta. Chemoeksfoliacja jest zalecana szczególnie zimą, gdyż podczas tej pory roku promieniowanie słoneczne jest znacznie mniejsze. Najpopularniejsze peelingi chemiczne to: kwas salicylowy, migdałowy czy glikolowy.

 Mikronakłuwanie frakcyjne

 

Do zabiegu mikronakłuwania frakcyjnego wykorzystuje się specjalny pen z 16 pulsującymi igłami. Wśród wskazań do procedury można wymienić: zmarszczki, łysienie, rozstępy, blizny, trądzik, przebarwienia czy też utratę jędrności skóry. Urządzenie powoduje kontrolowane uszkodzenie skóry. Dochodzi do wzmożonej produkcji wiązań kolagenowych i elastyny. To pozwala na uzyskanie gładszej i jędrniejszej cery. Podczas mezoterapii mikroigłowej pen wykonuje nawet do 19000 niewielkich nakłuć na sekundę. W celu zintensyfikowania efektu zabiegu podaje się substancje czynne na bazie kwasu hialuronowego, krzemionki, peptydów, witamin. W naszej klinice dysponujemy całą paletą certyfikowanych substancji o potwierdzonym naukowo działaniu, które lekarz dobiera do wskazań pacjenta.   

Radiofrekwencja mikroigłowa

 

Radiofrekwencja mikroigłowa polega na generowaniu fal radiowych w wielu częstotliwościach za pomocą głowicy wyposażonej w mikroigły. Podczas zabiegu pojawia się ładunek energii cieplnej i dochodzi do podgrzania tkanki. Kontrolowany stan zapalny pozwala na silną regenerację i redukcję widoczności blizn czy zmarszczek. Zabieg radiofrekwencji mikroigłowej polecany jest również przy problemach związanych z nadmiernym wydzielaniem się sebum, rozszerzonymi porami czy nadpotliwością. Zanim dojdzie do zabiegu, niezbędne jest wykluczenie przeciwwskazań w postaci nowotworów, ciąży, stanów zapalnych czy poważnych schorzeń. Nie wszystkie urządzenia z technologią RF wykazują taką samą skuteczność leczenia. W naszej klinice medycyny estetycznej w Warszawie posiadamy urządzenie od renomowanego producenta, które jest zaopatrzone w technologię sztucznej inteligencji. Dzięki tej funkcji energia jest ściśle kontrolowana, co zwiększa bezpieczeństwo procedury. 

 

Piśmiennictwo

 

Mamcarz B., Prandecka D. Medycyna estetyczna w praktyce. Medical Education, Warszawa 2010

K. Witkowska, I. Matławska, Wykorzystanie lasera ablacyjnego CO2 w profilaktyce anty-aging skóry twarzy, [w:] Innowacyjność i tradycja w kosmetologii: monografia, Poznań 2019 s.62-81



Data aktualizacji: 26.02.2024

Icon

Szukaj

+48 600 380 741