20.11.2023 Jak wyglądać świeżo i naturalnie po czterdziestce?
Jak wyglądać świeżo i naturalnie po czterdziestce? Wraz z wiekiem skóra traci na jędrności, blasku, a zaczynają się pojawiać przebarwienia i zmarszczki. Jest to związane z naturalnym procesem starzenia, zmianami hormonalnymi, prowadzonym trybem życia oraz spadkiem aktywności fibroblastów. Dowiedzmy się, jakie zabiegi mogą wspomóc skórę, aby wyglądała świeżo i naturalnie po czterdziestce.
Skóra po czterdziestce – dlaczego się starzeje?
Wiele osób zastanawia się, dlaczego właśnie po ukończeniu czterdziestego roku życia, zmarszczki pojawiają się znacznie szybciej na twarzy. Wpływ ma na to kilka czynników:
Spadek aktywności fibroblastów
Wraz z wiekiem fibroblasty produkują coraz mniej wiązań kolagenowych i elastyny, w efekcie tkanka traci swój naturalny stelaż i robi się wiotka. Pojawiają i pogłębiają się zmarszczki, również te mimiczne.
Tryb życia
Stres, niedosypianie, nieodpowiednio zbilansowana dieta czy spożywanie alkoholu oraz palenie wyrobów tytoniowych to czynniki, które negatywnie wpływają na kondycję skóry.
Nieodpowiednia pielęgnacja
O higienę, nawilżenie skóry i demakijaż warto dbać niezależnie od wieku. Nieodpowiednia pielęgnacja nie tylko może przyczynić się do powstawania problemów skórnych, ale wpłynie także na szybsze starzenie się skóry. Należy także pamiętać o ochronie przed promieniami UV. Mogą one nie tylko przyczynić się do przesuszenia tkanki, zwiększenia prawdopodobieństwa pojawienia się nowotworów, ale i powodować fotostarzenie oraz zmiany kolorytu.
Wahania hormonów
U wielu kobiet po ukończeniu czterdziestego roku życia można zaobserwować spadek estrogenu, co przekłada się na bardziej przesuszoną i wiotką cerę.
Te wszystkie elementy wpływają na to, że skóra po czterdziestce wymaga nieco więcej wsparcia, aby prezentować się świeżo i promiennie.
Zabiegi medycyny estetycznej, które mogą wesprzeć skórę po czterdziestce
Zabiegi medycyny estetycznej mogą być wsparciem dla skóry po czterdziestce. Wśród popularnych procedur wymienia się:
Zastosowanie toksyny botulinowej
Botoks ma zastosowanie przy profilaktyce anti-aging, nadmiernej potliwości czy bruksizmie. Toksyna botulinowa charakteryzuje się działaniem czasowo porażającym zakończenia nerwowe, co prowadzi do rozluźnienia się mięśni. W ten sposób możliwe jest wygładzenie zmarszczek, a także zapobieganie powstawaniu nowych. Pacjenci chwalą naturalny efekt po botoksie, gdyż zabiegi z jego użyciem nie powodują zmian w strukturze twarzy. Zanim dojdzie do procedury, należy wykluczyć przeciwwskazania, takie jak: cukrzyca, zaburzenia krzepliwości krwi, nowotwory oraz choroby autoimmunologiczne, infekcje, stany zapalne w obrębie obszaru zabiegowego, ciąża i karmienie piersią.
Stymulatory tkankowe
Stymulatory tkankowe pozwalają na silną regenerację tkanki oraz jej odbudowę. W ten sposób możliwe jest zredukowanie widoczności oznak starzenia oraz rewitalizacja. Wybór odpowiedniego preparatu jest uzależniony od potrzeb pacjenta. Dobrymi efektami anty-aging cieszą się substancje zawierający naturalny kolagen, aminokwasy, polikaprolakton lub kwas hialuronowy. Po ostrzyknięciu skóra staje się gęstsza, a owal bardziej wyrazisty. Mają one zastosowanie także przy redukcji chomików na twarzy. Przed zabiegami z wykorzystaniem stymulatorów tkankowych należy wykluczyć przeciwwskazania jak: ciąża, laktacja, poważne schorzenia, nowotwory czy aktywna cukrzyca.
Fibryna i osocze bogatopłytkowe
Fibryna bogatopłytkowa to białko, które znajduje się w osoczu człowieka. Samo osocze bogatopłytkowe jest odwirowywane z krwi pacjenta, przez co preparat jest w pełni biokompatybilny. Komórki zawarte w nim stymulują pracę fibroblastów do produkcji kolagenu, aktywizują różnicowanie się komórek naskórka, ukrwienie, a także gojenie się ran czy redukcję blizn. Iniekcje tych substancji zaleca się przy leczeniu łysienia, redukcji blizn, a także w profilaktyce anti-aging. Osocze bogatopłytkowe oraz skoncentrowana fibryna pozwalają na lepsze odżywienie tkanki i naturalne pobudzenie jej do pracy. Iniekcje mogą być wykonane po wykluczeniu przeciwwskazań, do których należy: ciąża, laktacja, aktywne infekcje, aktywne nowotwory, cukrzyca czy przyjmowanie koagulantów.
Laser frakcyjny
Laseroterapia jest szeroko wykorzystywana w zabiegach medycyny estetycznej po czterdziestce. Działanie lasera frakcyjnego polega na wykorzystaniu zjawiska fototermolizy selektywnej oraz stworzeniu kontrolowanego stanu zapalnego, który naturalnie pobudza skórę do regeneracji. W ten sposób możliwe jest zwiększenie aktywności fibroblastów oraz produkcji kolagenu. To przekłada się na odbudowę tkanki oraz jej ujędrnienie. Zabieg ma zastosowanie również przy niwelowaniu widoczności przebarwień, zmian kolorytu, rozstępów i blizn. Laser frakcyjny nie jest wskazany dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, chorujących na epilepsję, z aktywną opryszczką czy osób ze świeża opalenizną.
Mezoterapia igłowa
Mezoterapia igłowa polega na pobudzeniu skóry do rewitalizacji za pomocą iniekcji zawierających stymulatory tkankowe lub osocze bogatopłytkowe. W ten sposób możliwe jest wizualne odmłodzenie cery, jej ujędrnienie, a także nawilżenie. Istnieją różne metody wykonywania mezoterapii igłowej, np. w postaci punktowych iniekcji lub przy wykorzystaniu urządzenia z wbudowanym systemem pulsacyjnym igieł. Przed zabiegiem należy wykluczyć przeciwwskazania, takie jak: ciąża, laktacja, nadwrażliwość na składniki wykorzystanego preparatu do mezoterapii igłowej, alergie, aktywna opryszczka, skłonność do blizn, cera naczynkowa, aktywne nowotwory i choroby autoimmunologiczne.
Plastyka powiek
Tracąca na objętości tkanka zaczyna opadać – zwłaszcza w delikatnym obszarze oczu. To skutkuje powstawaniem fałd na powiece, które optycznie dodają lat i mogą spowodować ograniczenie pola widzenia. W takich sytuacjach lekarz medycyny estetycznej może zalecić chirurgiczną blefaroplastykę lub laserową, w której plazma z ładunkiem elektrycznym powoduje usunięcie tkanki przez sublimację. Przed plastyką powiek niezbędne jest przeprowadzenie wywiadu z pacjentem, aby wykluczyć przeciwwskazania takie, jak np. aktywne nowotwory, ciężkie schorzenia czy ciąża i laktacja.
Laser neodymowo-yagowy
Po ukończeniu czterdziestego roku życia na skórze mogą pojawić się różnego rodzaju przebarwienia, takie jak np. plamy soczewicowate powstające na skutek fotostarzenia. Laser ND-YAG jest zalecany przy zmianach kolorytu, pękających naczynkach czy redukcji zaczerwieniania. Laseroterapia wykorzystuje zjawisko selektywnej fototermolizy i pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu oraz renowacji tkanki. Przeciwwskazaniami do zabiegu są zmiany nowotworowe, cukrzyca, infekcje i stany zapalne, zaburzenia krzepliwości krwi, poważne schorzenia, ciąża i karmienie piersią.
Laser żółty
Laser żółty ma zastosowanie przy zamykaniu rozszerzonych naczynek, teleangiektazji, naczyniaków oraz redukcji rumienia. Przed zabiegiem jest przeprowadzany wywiad lekarski, aby wykluczyć przeciwwskazania, takie jak: świeża opalenizna, zmiany nowotworowe, cukrzyca, przyjmowanie leków światłouczulających, poważne schorzenia czy ciąża i laktacja.
Istnieje wiele metod na to, by skóra po czterdziestce prezentowała się pięknie i promiennie.
Piśmiennictwo
Drożdżyńska M., Sobieraj-Garbiak O., Chlasta A., Jastrzębska M., Toksyna botulinowa i jej zastosowania, Journal of laboratory Diagnostics.
K.Witkowska, I.Matławska, Wykorzystanie lasera ablacyjnego CO2 w profilaktyce anty-aging skóry twarzy, Poznań 2020.