JAK USUNĄĆ ZNAMIĘ?

Jak usunąć znamię

JAK USUNĄĆ ZNAMIĘ?

Znamiona barwnikowe takie jak: pieprzyki i brodawki można usunąć za sprawą lasera frakcyjnego lub zabiegu chirurgicznego. Dowiedzmy się jak usunąć znamię i więcej na temat diagnostyki oraz przebiegu każdego z zabiegów. 

Wyróżniamy różne rodzaje znamion barwnikowych. Mogą to być pieprzyki (pieprzyki na rękach czy pieprzyki na twarzy), znamiona naskórkowe (łojotokowe i brodawkowate), guzy i guzki podskórne, tłuszczaki i czerniak – czyli nowotwór złośliwy melanocytów. Do lekarza-dermatologa należy się zgłosić, gdy znamię barwnikowe jest niesymetryczne lub nierówne, posiada ciemny kolor lub kilka kolorów, ma ponad 6 mm średnicy i znacznie urosło,  kiedy swędzi lub krwawi czy gdy pojawi się nowe.

 

Badanie dermatoskopowe – dlaczego warto?

 

Udając się do dermatologa najczęściej dokonuje on diagnozy w wyniku obejrzenia znamienia i badania dermatoskopowego. Czasem konieczne jest pobranie wycinka do badania histopatologicznego, które potwierdza lub odrzuca tezę o złośliwości zmiany. Dermatoskop to przyrząd, który przypomina latarkę z lupą i dokonuje powiększenia, co pozwala na dokładne obejrzenie pieprzyka czy przebarwienia. Badanie to pozwala wykryć zmiany nowotworowe takie jak: czerniak. Dermatoskop służy do  oceny stanu znamion na skórze. Oświetlenie zapewnia obraz trójwymiarowy i pozwala przyjrzeć się głębszym warstwom skóry. 

 

Jak usunąć znamię?

Chirurgiczne wycięcie pieprzyka

 

Ingerencja chirurgiczna podczas usuwania pieprzyków odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Chirurg wycina znamię z marginesem bezpieczeństwa. Cięcie odbywa się zgodnie z liniami skóry. Po zabiegu pozostaje niewielka blizna. Następnie wycinek oddaje się do badania histopatologicznego. Po zabiegu wycięcia pieprzyka należy unikać eksponowania miejsca zabiegu na światło słoneczne i nie można korzystać z sauny bądź solarium przez pewien czas. 

 

Jak usunąć znamię?

Laserowe usuwanie znamion barwnikowych

 

Laser frakcyjny CO2 jest bardzo popularną metodą laserowego usuwania znamion barwnikowych takich jak: pieprzyki. Pacjenci doceniają go za bezbolesność i nieinwazyjność. Lekarz medycyny estetycznej kieruje wiązkę lasera w miejsce poddane zabiegowi, dobierając tryb lasera w zależności od głębokości i wielkości zmiany. Czas zabiegu lasera frakcyjnego czy też laserowego usuwania znamion barwnikowych jest zależny od wielkości zmiany i trwa kilkunastu minut. Jest on bezbolesny, po znieczuleniu miejscowym, a pacjent odczuwa podczas niego jedynie niewielkie pieczenie lub delikatne ciepło. 

Laser frakcyjny jest wykorzystywany do zmian skórnych niezłośliwych i najczęściej usuwa się za jego pomocą: kurzajki, pieprzyki czy brodawki łojotokowe. Podczas zabiegu nie pojawia się krwawienie ze względu na koagulację naczyń krwionośnych. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym i charakteryzuje się brakiem pozostawienia blizny. 

 

Jakie zabiegi są najczęściej wykonywane w klinice medycyny estetycznej?



Data aktualizacji:20.09.2021

Icon

Szukaj

+48 600 380 741