Jak usunąć pryszcze?

Jak usunąć pryszcze

Jak usunąć pryszcze?

Jak usunąć pryszcze? Wypryski, zaskórniki czy trądzik mogą powodować dyskomfort nie tylko fizyczny, ale również psychiczny. Wiele osób borykających się z niedoskonałościami skórnymi zgłasza też na tym tle obniżenie samopoczucia oraz własnej samooceny. Medycyna estetyczna również obejmuje zabiegi mające na celu wyciszenie oraz złagodzenie tych defektów. Dowiedzmy się, czym są pryszcze oraz w jaki sposób można je usunąć.

Jak usunąć pryszcze

Czym są pryszcze?

 

Pryszcze powstają na skutek nieprawidłowych procesów związanych z nadmiernym rogowaceniem tkanki i zwężenia kanału łojowego, zwłaszcza w obszarze mieszków włosowych. W rezultacie może dojść do powstawania zaskórników, krostek, bruzd – zarówno otwartych z wyciekami, jak i zamkniętych. Wśród przyczyn pojawiania się tych niedoskonałości można wymienić:

– zmiany hormonalne – okres dojrzewania, cykl miesiączkowy u kobiety, ciąża czy menopauza,

– aktywna postać trądziku,

– nieodpowiednia pielęgnacja i higiena osobista, które mogą spowodować np. trądzik kosmetyczny,

– warunki środowiskowe – styczność z pewnymi substancjami np. w pracy czy w miejscu zamieszkania.

W przypadku, gdy problemy skórne są związane z aktywnym trądzikiem, należy również wyszczególnić różne jego postacie pod względem nasilenia objawów:

– łagodna

Do tej grupy są zaliczane zmiany skórne powodujące grudki i krostki o charakterze niezapalnym i zapalnym. Zazwyczaj dotyczą one obszaru twarzy, dekoltu, ramion i pleców.

– ciężka

Oprócz grudek i krostek, u pacjentów pojawiają się ropne cysty, tendencje do tworzenia się bliznowców, torbieli i ropni.

Nadmierne wyciskanie pryszczy czy zdrapywanie zmian trądzikowych może doprowadzić do nasilenia się problemu. 

Zabiegi na wypryski, zaskórniki

i inne problemy skórne

 

Leczenie problemów skórnych wymaga wizyty u specjalisty oraz odpowiedniej diagnozy. W zależności od rodzaju dolegliwości, z którą boryka się pacjent, istnieją różne możliwości walki z zaskórnikami, pryszczami oraz zmianami trądzikowymi. Choć często można usłyszeć pytanie pacjentów o tym, jak usunąć pryszcze, to trzeba pamiętać, że u każdej osoby problem może mieć inną naturę. Dlatego sposób leczenia, farmakologia, zabiegi medycyny estetycznej czy nawet dieta są dobierane indywidualnie. 

Wśród często stosowanych zabiegów medycyny estetycznej na trądzik najczęściej się wymienia:

Zabieg Genesis

 

Podczas zabiegu Genesis wykorzystywany jest laser neodymowo-yagowy. Wśród wskazań do procedury można wymienić przebarwienia, rumień, rozszerzone pory oraz oznaki starzenia. Podczas zabiegu zastosowanie ma zjawisko selektywnej fototermolizy. Światło jest pochłaniane przez barwnik w postaci hemoglobiny lub melaniny. W efekcie dochodzi do powstania kontrolowanego stanu zapalnego oraz wzmożonych procesów regeneracyjnych tkanki. Konieczne jest wykluczenie przeciwwskazań przed zabiegiem na trądzik, takich jak: ciąża, laktacja, świeża opalenizna, fotodermatoza, aktywna cukrzyca, nowotwory i inne poważne schorzenia. Przyjmowanie leków i ziół światłouczulających również jest przeszkodą do wykonania procedury. Po zabiegu można zaobserwować zminimalizowanie widoczności rozszerzonych porów. 

Peeling węglowy

 

Peeling węglowy ma zastosowanie przy oczyszczaniu skóry, rozszerzonych porach, nadmiernej produkcji sebum – przez co często korzystają z niego pacjenci borykający się z problemem pojawiających się pryszczy, zaskórników oraz innych zmian. Podczas zabiegu wykorzystywany jest nie tylko preparat peelingowy z węglem aktywnym, ale także laser neodymowo-yagowy. W efekcie dochodzi do złuszczenia naskórka oraz oczyszczenia skóry. Laserowego peelingu węglowego nie można wykonać u osób, które karmią piersią, ciężarnych, mają aktywną opryszczkę lub świeżą opaleniznę. Do przeciwwskazań należą także poważne choroby, aktywna cukrzyca, zaburzenia krzepnięcia, przyjmowanie leków i ziół światłouczulających, a także zmiany nowotworowe. Peeling węglowy nie powoduje dyskomfortu oraz nie wymaga rekonwalescencji od pacjenta.

Laser frakcyjny

 

Jednym ze wskazań zastosowania laseroterapii laserem frakcyjnym są zmiany i blizny potrądzikowe. Niezbędna jest kwalifikacja do zabiegu w gabinecie medycyny estetycznej. Wśród przeciwwskazań do laseroterapii laserem frakcyjnym wymienia się ciążę, laktację, świeżą, a także ciemną opaleniznę, zmiany barwnikowe, choroby autoimmunologiczne, nowotwory, aktywną cukrzycę, epilepsję i nadwrażliwość na światło, przyjmowanie leków i ziół światłouczulających, aktywne stany zapalne w obszarze zabiegowym. Podczas procedury z wykorzystaniem lasera frakcyjnego dochodzi do powstawania mikrouszkodzeń na tkance. Ma to na celu wspomóc jej regenerację oraz odbudowę. Zabieg jest przeprowadzany z użyciem kremu znieczulającego. Do normalnych objawów po laseroterapii zalicza się chwilowy obrzęk. 

Należy mieć na uwadze, że nie dla każdego pacjenta odpowiednim sposobem leczenia trądziku będą zabiegi medycyny estetycznej, dlatego niezbędna jest konsultacja, na podstawie której może być zaplanowana terapia. 



Data aktualizacji:20.11.2023

Szukaj

+48 600 380 741