20.10.2021 JAK USUNĄĆ KASZAKI?
Kaszaki to jeden z tych defektów skórnych, który może prowadzić do kompleksów. Nierzadko pojawiają się w widocznych miejscach – na szyi, twarzy, czy na dekolcie. Pierwsza myśl, jaka przychodzi do głowy, gdy dostrzeże się na skórze taką zmianę, jest „jak usunąć kaszaki?” W gabinecie medycyny estetycznej można to zrobić bezboleśnie za pomocą krioterapii, laseroterapii czy ingerencji chirurgicznej.
Kaszak – co to jest?
Kaszaki powstają na skutek niedrożności kanalików prowadzących do gruczołów łojowych. W ten sposób na skórze powstaje swego rodzaju torbiel, w której zbiera się tak sebum, jak i naskórek. Wyróżnia się jednak również kaszaki, które powstają nie na skórze, a w jej wnętrzu – te nazywa się prawdziwymi, a opisane wcześniej rzekomymi. Kaszaki pojawiają się najczęściej na: głowie, twarzy, szyi, plecach, a także za uszami, jak i w okolicach pachwin.
Co jest przyczyną powstawania kaszaków?
Przyczyna została już wymieniona w akapicie wyżej, niemniej zatkanie kanalika gruczołu łojowego może wynikać z różnych powodów. Często kaszaki pojawiają się, gdy dochodzi do uszkodzenia lub zapalenia cebulki włosowej, w innym przypadku jest to dysfunkcja gruczołu łojowego.
Kaszaki na twarzy pojawiają się ze względu na zapalenie skóry, jej podrażnienie, zarażenie wirusem HPV, niedostateczną higienę, czy w wyniku pęknięcia gruczołu łojowego. Zdarza się też, że za obecność kaszaków na skórze odpowiada zbytnia ekspozycja skóry na działanie promieni słonecznych.
Niektóre kosmetyki także mogą doprowadzić do tworzenia się kaszaków, szczególnie te, które wytwarza się z sylikonu albo oleju, np. pudry i podkłady.
Są też osoby, które mogą być bardziej podatne na tego typu dolegliwości, czyli ci w wieku 65+, zmagającymi się ze znamionami lub z chorobą Gardnera.
Jak usunąć kaszaki w gabinecie?
Lekarz usuwa kaszaki na twarzy czy kaszaki pod oczami poprzez nakłucie miejsca, w jakim występuje niedrożność, stosując miejscowe znieczulenie. Po zabiegu usuwania kaszaków pozostaje drobna ranka, a później ewentualnie ledwo widoczna blizna.
Jeśli kaszaki pod oczami przyjmują znacznie większe rozmiary, wtedy, zamiast do gabinetu dermatologicznego należy udać się do chirurga. Specjalista podczas usuwania kaszaków nie nakłuwa kaszaka, a wycina go, a po takim zabiegu zakłada szwy, by miejsce to szybciej się zagoiło. W tym przypadku blizna jest bardziej widoczna, dlatego, jeśli problem dotyczy kaszaka na twarzy, chirurg może kaszaki usuwanie za pomocą lasera frakcyjnego CO2. Innym sposobem na usunięcie kaszaka jest krioterapia.
Jak usunąć kaszaki domowym sposobem?
Wiele osób usuwa kaszaki na twarzy czy rękach poprzez nakłuwanie igłą lub szpilką. Po takim „zabiegu” może niekiedy wdać się infekcja. Gdy wda się zakażenie, należy niezwłocznie udać się do lekarza. O wiele bezpieczniejszym sposobem jest smarowanie takich miejsc wacikiem nasączonym uprzednio zaparzonym skrzypem.
Przeczytaj na czym polega usuwanie zmian skórnych
Jakie zabiegi są najczęściej wykonywane w klinice medycyny estetycznej?