29.06.2023 Jak trwała jest depilacja laserowa?
Jak trwała jest depilacja laserowa? Obecnie coraz więcej osób poszukuje dobrego sposobu na usunięcie nadmiernego owłosienia. Medycyna estetyczna pozwala na wykonanie depilacji laserowej, która jest ciekawą alternatywą dla tradycyjnych metod golenia włosów. Dowiedzmy się, na czym polega ten zabieg oraz jak długo utrzymuje się efekt gładkiej skóry.
Depilacja laserowa – na czym polega?
Depilacja laserowa jest wykonywana za pomocą specjalnego urządzenia, które emituje wiązkę światła z ładunkiem energii cieplnej, pochłanianej przez barwnik we włosie, czyli melaninę. W efekcie dochodzi do zjawiska selektywnej fototermolizy, a włos ulega zniszczeniu, gdyż ciepło przenika z trzonka do mieszka włosowego.
Zjawisko selektywnej fototermolizy
– na czym polega?
Energia z wiązki lasera jest pochłaniana przez melaninę, która pełni rolę barwnika we włosie. Warto jednak wiedzieć, że występuje ona także w skórze. Aby zabieg depilacji laserowej był skuteczny, musi dojść do zjawiska selektywnej fototermolizy, podczas której ładunek energii cieplnej jest głównie przejmowany przez włosy i dochodzi on do mieszków włosowych. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu odpowiedniej długości fal do fototypu skóry pacjenta, czyli odcienia włosów oraz kolorytu skóry. Co więcej – istotny jest także czas trwania impulsu fali. Nie może być on równy lub dłuższy niż czas relaksacji termicznej celu, czyli melaniny w owłosieniu (TRT). Wtedy energia cieplna rozproszy się, włos nie zostanie zniszczony, a może dojść do podrażnienia tkanki skórnej. Gdy jest odpowiednio dobrana długość fali oraz czas jej trwania, zachodzi redukcja lub usunięcie większości owłosienia, ze zminimalizowaniem ryzyka uszkodzenia skóry.
Laser epilacyjny – czym jest?
Podczas depilacji laserowej emituje trzy rodzaje fal: diodową, blend oraz ND: YAG w różnych zakresach, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie skutecznej redukcji, a nawet usunięcia większości owłosienia na obszarze zabiegowym. Zastosowanie różnych fal ma znaczenie dla efektu zabiegu. Ze względu na to, że można wyróżnić różne fototypy skóry, niezbędne jest dopasowanie odpowiedniej częstotliwości do pacjenta. Z depilacji laserem skorzystają osoby o rudych, blond, jasnobrązowych i ciemnobrązowych włosach. Podczas pierwszego zabiegu można zredukować owłosienie nawet do 30%. Urządzenie jest także wyposażone w specjalny system chłodzący, przez co odczucie dyskomfortu związanego z depilacją laserową jest ograniczone do minimum. Laser epilacyjny ma wysoką moc, a fale mogą działać w dwóch trybach – statycznym i dynamicznym. Dzięki temu zabieg depilacji laserowej jest wykonywany bardzo szybko i nie dochodzi do nadmiernego rozproszenia się energii termicznej, co wpływa pozytywnie na komfort oraz bezpieczeństwo pacjenta.
Jak wygląda zabieg depilacji laserowej?
Przed przystąpieniem do depilacji laserowej konieczna jest wizyta kwalifikacyjna, podczas której kosmetolog wykluczy przeciwwskazania związane z:
– ciążą i laktacją,
– uszkodzeniem skóry w obrębie obszaru zabiegowego,
– zmianami alergicznymi,
– schorzeniami skórnymi,
– chorobami nowotworowymi,
– nadciśnieniem,
– wszczepionym defibrylatorem lub rozrusznikiem serca,
– zaburzeniami układu immunologicznego,
– przyjmowaniem antybiotyków, sterydów, leków i ziół światłouczulających.
Po wyeliminowaniu tych przeciwwskazań możliwe jest przystąpienie do zabiegu depilacji laserowej. Najpierw niezbędne będzie dobranie odpowiednich fal do fototypu skóry pacjenta, tak aby uzyskać zadowalający efekt terapeutyczny. Następnie głowica urządzenia jest przykładana do skóry i emituje wiązkę światła – długość trwania zabiegu jest uzależniona od depilowanego obszaru ciała. Liczba sesji z laserem epilacyjnym jest dobierana indywidualnie do uwarunkowań pacjenta.
Depilacja laserowa – efekty
Wiele osób przed zabiegiem zastanawia się, nad tym, jak długo trwają efekty depilacji laserowej. Po prawidłowym wykonaniu wszystkich zabiegów można liczyć na trwałe usunięcie większości owłosienia z obszaru zabiegowego, dlatego depilacja laserowa efekty, są zadowalające. Warto jednak wiedzieć, że u niektórych osób niezbędne będzie wykonanie depilacji laserowej w formie zabiegu powtarzającego.
Przeczytaj także: Wykorzystanie laserów w medycynie estetycznej.
Piśmiennictwo
I.Załęska, M.Atta-Motte, Ocena skuteczności lasera diodowego w depilacji okolic intymnych u pacjentów z fototypem od 1 do 6 według Fitzpatricka z uwzględnieniem pochodzenia etnicznego badanych, [w:] Kosmetologia Estetyczna, 3 / 2016 / vol. 5.