Jak się pozbyć pryszczy?

Jak się pozbyć pryszczy

Jak się pozbyć pryszczy?

Pojawienie się tzw. pryszczy, czyli krostek, grudek i zaskórników może świadczyć o trądziku pospolitym, który jest chorobą skóry. Trądzik można leczyć, a gabinety medycyny estetycznej oferują różne sposoby uporania się z tym problemem. Jak w takim razie wygląda leczenie trądziku i jak się pozbyć pryszczy?

Jak się pozbyć pryszczy

Przyczyny trądziku

 

Czynników mających wpływ na powstawanie trądziku jest wiele, ale najczęstszym jest łojotok wywołany nadaktywnością gruczołów łojowych. Na problem pryszczy narażone są miejsca z dużą ilością gruczołów łojowych i jest to tzw. strefa T, czyli czoło, nos, broda, a także dodatkowo dekolt oraz okolica międzyłopatkowa. Zwiększona ilość wydzielanego sebum to konsekwencja wpływu czynników hormonalnych, a także genetycznych. W sytuacjach stresowych nasila się wydzielanie hormonów, niewystarczająca suplementacja witamin A, E, B, PP oraz C również wzmaga łojotok, a jeszcze inną przyczyną trądziku  jest nieprawidłowy proces rogowacenia ujść gruczołów łojowych. W zaawansowanych formach trądziku mogą się pojawić nawet bakterie gronkowca lub drożdżaki.

Objawy i rodzaje trądziku

 

Pierwszym objawem trądziku może być pojawienie się zaskórników w skórze. Pryszcze mogą mieć różną formę, od ciemnych tzw. wągrów poprzez zaskórniki zamknięte o żółtym zabarwieniu, aż po czerwone krostki i guzki wypełnione ropą. Do tego dochodzi błyszcząca skóra, która świadczy o wzmożonym łojotoku, a ujścia mieszków włosowych są wyraźnie poszerzone. Trądzik może występować w postaci łagodnej i ciężkiej. Łagodne rodzaje trądziku to trądzik zaskórnikowy (niezapalny), trądzik grudkowy i trądzik grudkowo-krostkowy (zapalny), który jest jednym z najczęściej spotykanych. Jeśli chodzi o ciężki rodzaj trądziku to jest to m.in. trądzik ropowiczy, guzkowo-cystowy, skupiony czy bliznowcowy. Częstym następstwem tego rodzaju trądziku są różnego rodzaju blizny, które pozostawiają przykrą pamiątkę na przyszłość.

Metody leczenia trądziku,

czyli jak się pozbyć pryszczy?

 

Przede wszystkim należy zgłosić się do lekarza specjalisty, który zdiagnozuje problem i zaproponuje odpowiednie leczenie dopasowane do potrzeb skóry. W przypadku metod proponowanych w gabinecie medycyny estetycznej Warszawa warto zwrócić uwagę na laseroterapię, która cieszy się wysoką skutecznością w walce z trądzikiem. Leczenie trądziku laserem ma działanie antybakteryjne, łagodzące łojotok, złuszczające zrogowaciały naskórek i regenerujące skórę. 

Laser frakcyjny CO2 na blizny potrądzikowe

 

Leczenie trądziku laserem frakcyjnym CO2 w gabinecie medycyny estetycznej Warszawa przeznaczone jest do niezapalnego rodzaju trądziku. Laser wywołuje kontrolowany stan zapalny poprzez odparowywanie mikro dziurek w skórze i wywołuje tym samym warstwowe złuszczanie naskórka. Pobudzona do regeneracji skóra, dzięki laserowi frakcyjnemu CO2, uzyskuje jednolity koloryt, a przebarwienia pozapalne znacznie  redukują się.

Laser Laser ND YAG Q-switch

 

Z kolei laser Laser Neodymowo-Yagowy sprawdza się przy zapalnej postaci trądziku. W połączeniu z maską węglową ma silne działanie antybakteryjne, co przekłada się na redukcję zmian zapalnych.

Jak się pozbyć pryszczy? Inne metody

 

Peeling chemiczny

 

Peeling chemiczny kwasami polega na kontrolowanym złuszczaniu naskórka poprzez aplikację substancji chemicznej, która wchodzi w reakcję z powierzchniowymi warstwami skóry. Lekarz, podczas konsultacji w gabinecie medycyny estetycznej Warszawa, dobiera odpowiednią do danej skóry substancję złuszczającą. Najczęściej wykorzystuje się kwasy glikolowy i salicylowy, a także pirogronowy, azelainowy czy migdałowy. Peelingi chemiczne mają za zadanie wyciszyć stan zapalny skóry w przebiegu trądziku, jak również kontrolować produkcję łoju.

Peeling kawitacyjny

 

Leczenie trądziku odbywa się także z udziałem peelingu kawitacyjnego. Wykonywany w gabinecie medycyny estetycznej Warszawa peeling kawitacyjny, polega na oczyszczeniu skóry przy pomocy fal ultradźwiękowych, które w połączeniu z wodą usuwają martwy naskórek. Zabieg jest bardzo delikatny i praktycznie bezbolesny. Zaliczany jest raczej do odświeżających tzw. zabiegów bankietowych niż ściśle ukierunkowanej terapii przeciwtrądzikowej.

 

Przeczytaj także: Wykorzystanie laserów w medycynie estetycznej.



Data aktualizacji: 17.10.2022

Icon

Szukaj

+48 600 380 741