02.07.2023 Jak podnieść opadającą powiekę?
Opadająca powieka to problem, który często nadaje twarzy zmęczonego wyrazu, ale może być też problemem bardzo uciążliwym w codziennym życiu, a nie tylko defektem natury kosmetycznej. W medycynie estetycznej i chirurgii plastycznej istnieją rozwiązania, które mogą pomóc zniwelować ten defekt, proponując zabiegi na opadające powieki.
Przyczyny opadających powiek
Opadająca powieka wynika najczęściej z rozluźnienia struktur skóry i włókien kolagenowych, co prowadzi do utraty elastyczności i rozciągania skóry. W skrajnych przypadkach opadająca powieka może nawet ograniczać pole widzenia, co jest jak najbardziej wskazaniem do zabiegu. Spadek elastyny i kolagenu w skórze jest związane z procesem starzenia. Dotyka najczęściej miejsca gdzie skóra jest wiotka i cienka jak np. na górnej powiece. Dodatkowo z wiekiem spada produkcja kwasu hialuronowego odpowiedzialnego za nawilżenie skóry, a także wiotczeją mięśnie na twarzy istotne dla powiek. Na to kiedy powieki zaczynają opadać może mieć również wpływ tryb życia jak nieodpowiednia dieta czy palenie papierosów. Prawidłowa pielęgnacja skóry i nawodnienie organizmu mogą opóźnić te procesy, ale nie powstrzymać. Szczególnie jeśli w grę wchodzi aspekt genetyczny i predyspozycje do opadania powiek.
Zabiegi na opadającą powiekę
w klinice medycyny estetycznej Warszawa
Plastyka powiek
Jednym z rozwiązań na podniesienie opadającej powieki jest plastyka powiek czyli blefaroplastyka. Plastyka powiek polega na chirurgicznym usunięciu przez lekarza nadmiaru skóry i uformowaniu na nowo odpowiedniego kształtu powieki. Opadająca powieka zabieg, czyli blefaroplastykę przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym w zależności od wskazań lekarza. Blefaroplastyka wskazana jest szczególnie wtedy gdy schorzenie ogranicza pole widzenia. Założone przez lekarza szwy są praktycznie niewidoczne, a pacjent nie wymaga długiej rekonwalescencji.
Termolifting
Inna mniej inwazyjna propozycja, czyli opadająca powieka zabieg to termolifting, który można wykonywać laserem w okolicach oczu i świetnie się sprawdza w przypadku opadającej powieki, ale też ujędrnienia całej twarzy. Termolifting wykonywany w klinice medycyny estetycznej Warszawa wykorzystuje do zabiegu promieniowanie podczerwone, które rozgrzewa głębokie warstwy skóry właściwej, co obkurcza włókna kolagenowe, a skóra staje się jędrniejsza. Efekty poprawy napięcia skóry powiek w gabinecie medycyny estetycznej są widoczne już po pierwszym zabiegu, ale żeby były trwałe należy wykonać całą serię. Zabieg jest bezbolesny i można wykonywać go cały rok, a dodatkowo redukuje zmarszczki wokół oczu. Zabiegi wykonywane w gabinecie medycyny estetycznej za pomocą laserów, również lasera frakcyjnego CO2 wykorzystują naturalną zdolność skóry do regeneracji, co daje możliwość skutecznego i bezpiecznego odmładzania skóry. Laser frakcyjny CO2 jest nieinwazyjny i przynosi pożądane efekty w leczeniu opadającej powieki.
Plazma medyczna
Skutecznym zabiegiem na redukcję opadającej powieki jest niechirurgiczny lifting powiek. Jest to innowacyjne urządzenie, które generuje mikro wiązkę plazmy i wyposażone jest igłę chirurgiczną z dystanserem. Zabieg odbywa się w klinice medycyny estetycznej po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego i zakwalifikowaniu pacjenta do procedury medycznej. Lekarz nakłada krem znieczulający, co minimalizuje ból i poprawia komfort pacjenta. Następnie lekarz z udziałem urządzenie plazmy medycznej tworzy kontrolowaną wiązkę plazmy, która kieruje w obszar powieki. Urządzenie wykorzystuje technologię „F-DBD”, która tworzy przyjazną dla pacjenta plazmę dzięki jonizacji tlenu i azotu. Lekarz tworzy wiele punktów na skórze pacjenta w odległości ok. 0,5 mm. W efekcie każdy z tych punktów przekłada się na sublimację powierzchownych korneocytów bez uszkadzania warstwy podstawnej skóry właściwej. Plazma medyczna prowadzi do odparowania i napięcia skóry i redukcji opadającej powieki. Zabieg jest nieinwazyjny, nie wymaga długiej rekonwalescencji i pobytu w szpitalu. Zabieg jest bezpieczny, ponieważ plazma nie powoduje stanu zapalnego tkanek.
Przeczytaj także Plastyka powiek – przydatne informacje.