Jak dbać o cerę naczyniową?

Jak dbać o cerę naczyniową

Jak dbać o cerę naczyniową?

Objawy cery naczynkowej mogą się nasilać pod wpływem takich czynników jak zmiany temperatury, jedzenie ostrych przypraw, czy też ekspozycja na promieniowanie UV. Cera naczynkowa jest wrażliwa, a jej głównym objawem jest rumień i teleangiektazje. Jak dbać o cerę naczyniową? Pacjenci z problemem cery naczyniowej powinny zadbać o odpowiednią pielęgnację z udziałem kosmetyków zawierających dobroczynne substancje aktywne. Wsparciem dla wrażliwej cery może być zabieg laserem żółtym w klinice medycyny estetycznej.  

Jak dbać o cerę naczyniową

Cera naczynkowa – jak wygląda?

 

Cera naczyniowa charakteryzuje się występowaniem rumienia i teleangiektazji. Jej główną cechą jest nadwrażliwość i szybka reakcja na bodźce zewnętrzne i wewnętrzne. Rumień może mieć różną wielkość oraz charakter stały lub czasowy. Natomiast teleangiektazje, czyli poszerzone naczynka śródskórne prześwitujące przez skórę (inaczej pajączki naczyniowe) dzielą się na pierwotne i wtórne. Zmiany pierwotne wiążą się z zespołami wrodzonymi i występują np. podczas ciąży. Zmiany wtórne wywołane są takimi czynnikami jak: przyjmowanie sterydów, w wyniku kontaktu z substancjami drażniącymi czy w związku z występowaniem niektórych chorób jak: nadciśnienie tętnicze, toczeń rumieniowaty. Cechą charakterystyczną cery naczyniowej jest suchość.

Cera naczyniowa – objawy

 

Cera naczynkowa wiąże się z objawami, które mogą występować razem lub osobno. Głównym objawem skóry naczyniowej jest zaczerwienienie w obrębie nosa i policzków, które najczęściej przybiera kształt motyla. U niektórych pacjentów zaczerwienienie może obejmować okolice uszu czy czoła. Drugim charakterystycznym objawem cery naczyniowej jest rumień, w tym rumieńce zlokalizowane na twarzy (nazywane potocznie „czerwonymi policzkami”). Mogą one prowadzić do trądziku różowatego. Skóra jest wrażliwa, a rozszerzone naczynia włosowate mogą występować również w obrębie szyi i dekoltu. Na głowie i szyi najczęściej wyróżniamy anastomozy tętniczo-żylne występujące w licznych skupiskach. 

Jakie czynniki mają wpływ na nasilenie

objawów skóry naczyniowej?

 

Skóra naczyniowa wymaga postawienia precyzyjnej diagnozy lekarskiej. Jej etiologia jest złożona i nie do końca poznana, jednak z całą pewnością możemy stwierdzić, że występują pewne czynniki, mające wpływ na nasilenie objawów. Są to choroby: nadciśnienie tętnicze czy też zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Inne czynniki są związane z uwarunkowaniami biologicznymi –  płytka lokalizacja naczyń krwionośnych oraz ich nadmierna reaktywność. Istnieją także zewnętrzne czynniki takie jak: stres, spożywanie alkoholu, korzystanie z sauny, intensywne ćwiczenia. Wpływ na kondycję cery mają czynniki atmosferyczne tj. różnice temperatur, wiatr, mróz czy promieniowanie UV. Objawy cery naczyniowej może nasilić przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu, przyjmowanie leków na nadciśnienie czy środków antykoncepcyjnych. Nasilić objawy można na skutek przyjmowania histaminy, serotoniny, trombiny, prostacykliny, które mogą zostać uwolnione do krwi w wyniku działania czynnika drażniącego np. kosmetyku. 

Jak zapobiegać objawom?

 

W zapobieganiu objawów czy skutecznej profilaktyce bardzo ważne jest wdrożenie odpowiedniej pielęgnacji. Aby nie drażnić wrażliwej skóry, należy zrezygnować z trudnozmywalnych kosmetyków do makijażu i demakijażu, toników, mydeł, silnych detergentów czy masek rozgrzewających. Pacjenci nie powinni się poddawać zabiegom mechanicznych peelingów, które prowadzą do złuszczania naskórka i zastąpić je innymi zabiegami. Mężczyźni nie powinni stosować wód toaletowych, które podrażniają i wysuszają skórę. 

Pielęgnacja cery naczynkowej

 

Pacjenci ze skórą naczyniową powinni zadbać o prawidłową pielęgnację. Wybierane kosmetyki powinny być przeznaczone do cery naczyniowej, wykazywać działanie nawilżające i wzmacniać funkcje ochronne bariery naskórkowej. Należy zadbać o odpowiednie oczyszczanie skóry – najlepiej preparatami o neutralnym pH. W pielęgnacji cery naczynkowej należy zadbać o produkty do mycia pozbawione substancji zapachowych czy barwiących. W pojawianiu się teleangiektazji sprzyja ekspozycja na promieniowanie UV – dlatego skóra pacjenta wymaga odpowiedniej ochrony przed słońcem. Szkodliwe na cerę naczyniową jest także działanie wiatru, mrozu, przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych czy ogrzewanych. Nie można stosować peelingów mechanicznych – jedynie dopuszczalne są peelingi kawitacyjne lub enzymatyczne. Warto sięgnąć po kosmetyki pielęgnacyjne na bazie glinki czerwonej oraz produkty zawierające składniki tj. witamina C, alantoina, pantenol,  witamina E, awokado, migdałowiec, aloes, dzika róża.

Pielęgnacja skóry powinna być wsparta dietą bogatą w kwasy omega-3, witaminę A, B, C i K – w postaci ryb i olejów roślinnych. Z jadłospisu należy wykluczyć cukry i pikantne przyprawy. 

Zabiegi na cerę naczyniową w klinice medycyny estetycznej

– laser żółty

 

Osoby z cerą naczyniową poza prawidłową pielęgnacją i dietą powinny zdecydować się na terapię laserem. W zamykaniu naczynek, leczeniu rumienia, teleangiektazji najlepsze efekty zapewnia laser żółty, który jest laserem naczyniowym. Działa w oparciu o zjawisko selektywnej fototermolizy, światło lasera pochłaniane jest przez hemoglobinę, co prowadzi do bezbolesnego usuwania zmian. 

Laser żółty w porównaniu do zielonych laserów zapewnia aż o 40% większą absorpcję żółtego światła przez hemoglobinę. Oznacza to, że lekarz może wykorzystać niższą moc przy możliwości osiągnięcia takich samych rezultatów. Żółta długość fali jest słabiej pochłaniana przez melaninę, co zmniejsza ryzyko oparzeń przylegających do zmian naczyniowych tkanek. Laseroterapia laserem naczyniowym jest bezbolesna – pacjent otrzymuje znieczulenie w formie kremu, a żółta długość fali (577nm), wykazuje mniejsze powinowactwo do melaniny, co zmniejsza dolegliwości bólowe. Urządzenie jest zaawansowane technicznie – zostało wyposażone w skaner frakcyjny posiadający system chłodzenia, co umożliwia naświetlanie większych powierzchni – dlatego laser żółty świetnie się sprawdza w leczeniu rumienia. Zabieg odbywa się po kwalifikacji pacjenta do zabiegu i odrzuceniu przeciwwskazań.

 

Sprawdź także: kwas hialuronowy i toksyna botulinowa.



Data aktualizacji: 26.01.2024

Icon

Szukaj

+48 600 380 741