Hialuronidaza – najczęstsze pytania

Hialuronidaza - najczęstsze pytania

Hialuronidaza – najczęstsze pytania

Jest to substancja, którą podaje się gdy wystąpiły powikłania po aplikacji kwasu hialuronowego np. podczas powiększania ust. Hialuronidaza to enzym, który może odwrócić działanie kwasu hialuronowego. Jej precyzyjne podanie przez doświadczonego lekarza w klinice medycyny estetycznej w Warszawie zapewnia bezpieczeństwo i przewidywalne rezultaty kliniczne. W artykule odpowiadamy na najczęstsze pytania związane z hialuronidazą.  

Hialuronidaza - najczęstsze pytania

Hialuronidaza – co to?

 

Hialuronidaza to substancja z grupy enzymów o właściwościach umożliwiających rozkład cząsteczek. Jest to substancja, która może odwrócić działanie kwasu hialuronowego w przypadku reakcji alergicznej, nieprawidłowego podania lub powstania biofilmu. Zabieg hialuronidazy może zniwelować całkowicie podany kwas hialuronowy lub dokonać korekcji wypełniacza. Preparaty stosowane w medycynie estetycznej mogą zawierać enzym pochodzenia zwierzęcego lub ludzką rekombinowaną postać. 

Hialuronidaza – najczęstsze pytania

 

Na jakie problemy i działania niepożądane pomaga hialuronidaza?

 

Najczęściej enzym jest odpowiedzią na skutki uboczne zabiegu powiększania ust czy wypełnienia doliny łez, w przypadku, gdy wypełniacz został podany w nieprawidłowy sposób. Efektem są nieestetyczne grudki lub prześwitywanie kwasu hialuronowego przez skórę. Wskazaniem jest również podanie nadmiernej ilości wypełniacza czy wystąpienie obrzęku po zabiegu kwasem hialuronowym. Hialuronidaza jest wskazana u pacjentów, u których nastąpiła nietolerancja organizmu na kwas hialuronowy lub wystąpiła reakcja alergiczna.  Inne wskazania to: ropnie po wolumetrii twarzy, obrzęk pod oczami, zagrożenie martwicą skóry w obrębie tkanki podskórnej dolnej wargi i innych obszarów twarzy. 

Czy hialuronidaza działa na inne wypełniacze?

 

Działa na wszystkie rodzaje preparatów zawierających usieciowany kwas hialuronowy. Nie może być stosowana na preparaty kolagenowe np. hydroksyapatyt wapnia.

Kiedy można podać hialuronidazę – Warszawa?

 

W razie wystąpienia wskazań zagrażających zdrowiu pacjenta, zabieg należy przeprowadzić niezwłocznie nawet w ciągu doby od podania wypełniacza. Wskazaniem do błyskawicznego działania są silne reakcje alergiczne tudzież zaburzenia przepływu krwi. W razie obrzęków ust można poczekać dłużej.

Czy po podaniu hialuronidazy mogą wystąpić skutki uboczne?

 

Jak każdy zabieg medyczny hialuronidaza może wywoływać skutki uboczne lub powikłania. Zabieg hialuronidazy może powodować wystąpienie siniaków lub obrzęku w obszarze zabiegowym, jednak w normalnym trybie szybko ustępują. Do rzadkich objawów niepożądanych zaliczamy: kaszel, palpitacje serca, zawroty głowy, wysypkę, nudności, dreszcze, niedociśnienie. Skrajną reakcją jest wstrząs anafilaktyczny i ciężka postać reakcji alergicznych. Każdy z tych objawów powinien być szybko skonsultowany z lekarzem przeprowadzającym zabieg. Nie powinno się przeprowadzać zabiegu u pacjentów uczulonych na jad owadów błonkoskrzydłych, bo grozi to wywołaniem wstrząsu anafilaktycznego.

Kiedy można spodziewać się efektów podania hialuronidazy – Warszawa?

 

Pierwsze efekty zabiegu hialuronidazy są widoczne już po 2-3 dniach od podania enzymu. Tyle czasu jest niezbędne do rozpuszczenia kwasu hialuronowego przez enzym. Dobór dawki jest zależny od ilości kwasu hialuronowego, który chcemy rozpuścić – decyduje o tym lekarz. Małe ilości kwasu często rozpuszcza się poprzez podanie niewielkich dawek hialuronidazy w odstępach 10-14 dni. 

Hialuronidaza – cena

 

Cena zależna jest od ilości zabiegów i wskazań pacjenta. O konkretnej cenie hialuronidazy poinformuje pacjenta lekarz podczas wywiadu lekarskiego. W cenniku na naszej stronie również podana jest orientacyjna cena zabiegu.  

Hialuronidaza – czy jest bezpieczna?

 

Tak, jeśli zabieg jest wykonany przez doświadczonego lekarza medycyny estetycznej. Warto znaleźć renomowaną klinikę medycyny estetycznej w Warszawie z zespołem kompetentnych lekarzy, której renomę potwierdzają opinie pacjentów. Oczywiście każdy zabieg obarczony jest możliwością wystąpienia działań niepożądanych, które omówiono powyżej. Jednak wykluczenie przeciwwskazań i dokładny wywiad lekarski pozwalają na znaczne ograniczenie działań niepożądanych. Profesjonalny gabinet i wiedza lekarska pozwalają nie tylko na prawidłowe przeprowadzenie zabiegu, ale i skuteczną interwencję w razie wystąpienia reakcji alergicznej czy wstrząsu anafilaktycznego. Wybierając renomowaną klinikę medycyny estetycznej w Warszawie z zespołem doświadczonym lekarzy zwiększamy własne bezpieczeństwo. 

Czy podanie hialuronidazy może prowadzić

do ubytków objętości skóry?

 

Nie, to nieprawda. Po podaniu enzymu mogą wystąpić czasowe obrzęki i zasinienia, jednak zabieg prowadzi do stanu, w jakim pacjent znajdował się przed zabiegiem wypełnienia kwasem hialuronowym. 

Czy hialuronidaza może nie rozpuścić kwasu hialuronowego?

 

Nie. Jedynym wyjątkiem może być sytuacja, gdy u pacjenta był podany kwas pochodzący z nieznanego źródła lub był to inny preparat nie zawierający kwasu hialuronowego.  



Data aktualizacji:20.11.2023

Szukaj

+48 600 380 741