08.02.2024 Fototerapia – leczenie światłem Warszawa
Artykuł edukacyjny
Fototerapia, czyli leczenie światłem to rodzaj terapii polegający na naświetlaniu promieniami o różnej długości fal. W gabinecie medycyny estetycznej fototerapia wykorzystywana jest do leczenia wielu schorzeń skórnych takich jak: łuszczyca, egzema, bielactwo czy łysienie plackowate.
Na czym polega fototerapia?
Najczęściej w fototerapii wykorzystuje się promieniowanie podczerwone, promieniowanie światła widzialnego, a także promieniowanie ultrafioletowe. Jeżeli chodzi o wykorzystanie światła ultrafioletowego (UV), udowodniono jego przydatność w leczeniu przede wszystkim chorób dermatologicznych, gdyż promieniowanie wnika w głąb skóry, oddziałując tym samym na komórki stanu zapalnego. W związku z powyższym podstawowym celem leczenia światłem jest ograniczenie ilości komórek stanu zapalnego w skórze i zmniejszenie intensywności zapalenia.
Jedna z dostępnych w klinika metody estetycznej Warszawa metod fototerapii jest wykorzystanie lamp LED.
Leczenie światłem – lampy LED Warszawa
Fototerapia lampami LED to terapia, która w zależności od długości fali światła, działa na inne wskazania. Lampy LED są stosowane w leczeniu trądziku, usuwaniu blizn i oparzeń, regeneracji po zabiegach medycyny i kosmetologii estetycznej, w trychologii (leczeniu łysienia, łysienia plackowatego), leczeniu bielactwa, łuszczycy, egzemy, redukcji cellulitu, rozstępów, rozszerzonych porów czy stanów zapalnych skóry. Terapia lampami LED przyczynia się do uruchomienia produkcji kolagenu i elastyny oraz poprawy mikrokrążenia. Lampy LED są często wybierane przez pacjentów ze względu na duże bezpieczeństwo terapii, niskie ryzyko skutków ubocznych, możliwość leczenia przez cały rok niezależnie od pory roku i brak konieczności rekonwalescencji.
Przebieg zabiegu – Lampy LED
Na taki zabieg leczenia światłem pacjenta, do kliniki medycyny estetycznej Warszawa, powinien skierować i zakwalifikować lekarz. Po zakwalifikowaniu pacjenta do zabiegu, lekarz przykłada lampy LED w obszar zabiegowy. Światło LED wnika głęboko w skórę do 50 mm, co nie powoduje efektu przegrzania tkanek. Podczas terapii światłem uruchamiają się w skórze reakcje biologiczne i chemiczne. Prowadzą one do wzrostu metabolizmu komórkowego, stymulacji melaniny do rozkładu i wydzielania tlenku azotu. Lekarz w zależności od wskazań pacjenta, dobiera rodzaj światła (niebieskie, czerwone lub mieszane). Zabieg jest bezbolesny – pacjent podczas procedury odczuwa tylko przyjemne ciepło, a światło jest absorbowane przez komórki, prowadząc do regeneracji skóry. Zabieg lampami LED trwa od 20 do 60 minut. Rekomenduje się przeprowadzenie serii zabiegów dla osiągnięcia pełnego efektu terapeutycznego.