Fakty i mity o stymulatorach tkankowych

Fakty i mity o stymulatorach tkankowych

Fakty i mity o stymulatorach tkankowych

Stymulatory tkankowe to remedium na zmarszczki czy też utracony owal twarzy. Odbudowują strukturę skóry i stymulują produkcję kolagenu. Poznajmy fakty i mity na temat preparatów na bazie aminokwasów, kwasu L-polimlekowego, a także osocza bogatopłytkowego (wampirzy lifting), które są wykorzystywane w leczeniu oznak starzenia.

Fakty i mity o stymulatorach tkankowych

Mit 1 – Wypełniacze i stymulatory tkankowe

to jedno i to samo

 

Wypełniacze i stymulatory tkankowe są przez wielu pacjentów traktowane jako synonim, jednak każdy z tych wyrobów medycznych stanowi oddzielną kategorię. Wypełniacze to substancje przeznaczone do odbudowy utraconej objętości tkanki podskórnej, które m.in. mają za zadanie niwelować oznaki starzenia się twarzy. Wskazaniem do ich stosowania jest utrata tkanki tłuszczowej i łącznej. Wypełniacze zawierają w składzie kwas hialuronowy. Stymulatory tkankowe to preparaty prowadzące do regeneracji tkanki i stymulacji jej do tworzenia nowych komórek. Stymulatory tkankowe, nazywane także biostymulatorami ze względu na naturalne pochodzenie substancji, inicjują produkcję nowego kolagenu i elastyny w organizmie. Dzięki temu główne właściwości stymulatorów koncentrują się na odbudowie struktury skóry. W efekcie skóra poddana działaniu preparatów odzyskuje młodszy wygląd, jędrność i gęstość. Na rynku dostępnych jest wiele stymulatorów tkankowych przeznaczonych do różnych wskazań. 

Mit 2 – Zabieg z udziałem stymulatorów tkankowych boli

 

Stymulatory tkankowe podaje się poprzez serię iniekcji w polu zabiegowym – igłą lub kaniulą. Pacjent odczuwa jedynie mrowienie lub delikatne ukłucia. U pacjentów z niskim progiem bólu stosuje się znieczulenie w formie kremu, co zapewnia komfort. Zabieg trwa zwykle kilkanaście minut.

Mit 3 – Biostymulacja zmienia rysy twarzy

 

To bardzo popularny mit. Stymulatory tkankowe nie zmieniają jednak rysów twarzy, ponieważ prowadzą do skrócenia włókien kolagenowych, co wywołuje zagęszczenie skóry czy poprawę owalu twarzy, który na skutek procesów starzenia zmienia się, a skóra zaczyna opadać. 

Fakt 1 – Stymulatory tkankowe to skuteczny zabieg

z zakresu anti-aging

 

Stymulatory tkankowe obecnie wiodą prym w zabiegach redukujących oznaki starzenia się (anti-aging) ze względu na naturalny skład, potwierdzoną badaniami skuteczność i brak konieczności rekonwalescencji. Zabieg stymulatorami tkankowymi nie tylko odżywia fibroblasty (co jest niezbędne do produkcji nowych i silnych włókien kolagenowych), ale i stymuluje ich produkcję, co wpływa na elastyczność, jędrność skóry. Aplikacja biostymulatorów zapewnia rusztowanie dla skóry, która zagęszcza się i staje się napięta. Skutkiem zabiegów stymulatorami jest usuwanie zmarszczek, bruzd czy też leczenie defektu, jakim jest dolina łez. Stymulatory są remedium na utracony owal twarzy i spadek poziomu nawilżenia. Można je stosować na starzejące się dłonie. 

Fakt 2 – Szeroki wybór preparatów pozwala dobrać stymulator tkankowy do wskazań pacjenta

 

To prawda – na rynku dostępnych jest wiele preparatów dopasowanych do wskazań pacjenta. Kwas L-polimlekowy inicjuje produkcję nowego kolagenu, a jego właściwości poprawiają napięcie i nawilżenie skóry. Preparat często stosuje się w wypełnianiu zmarszczek. Drugi z biostymulatorów – polikaprolakton to terapia przynosząca zadowalające efekty w odmłodzeniu twarzy czy poprawie jej konturu. Procedurę charakteryzuje technika opierająca się na 10 precyzyjnych nakłuciach. Fibryna i osocze bogatopłytkowe, to z kolei propozycja dla osób szukających naturalnych zabiegów – są to stymulatory autologiczne pozyskiwane z krwi własnej pacjenta, obarczone niskim ryzykiem reakcji alergicznej. Wstrzykiwanie osocza bogatopłytkowego czy fibryny od lat jest wykorzystywane w profilaktyce anti-aging, zapewniając uelastycznienie czy poprawę regeneracji skóry. Stymulator będący połączeniem kwasu hialuronowego i aminokwasów to złoty standard w poprawie wolumetrii twarzy. Aminokwasy prowadzą także do rewitalizacji skóry – preparat rekomendowany jest do leczenia okolic dekoltu, szyi i dłoni. 

Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu zaproponuje pacjentowi, który preparat będzie najbardziej odpowiedni do wskazań – stymulator autologiczny, preparat na bazie aminokwasów lub kwas polimlekowy. 

Fakt 3 – stymulatory nie wymagają rekonwalescencji 

 

Zabiegi biostymulatorami zaliczane są do procedur małoinwazyjnych – trwają kilkanaście – kilkadziesiąt minut, a po opuszczeniu kliniki można niemal od razu wrócić do codziennych aktywności. Stymulatory nie wymagają rekonwalescencji. Po zabiegu u pacjenta występuje jedynie obrzęk lub siniaki, które w krótkim czasie ustępują. Istotne jest stosowanie się do zaleceń pozabiegowych – przez 12 godzin nie można nakładać makijażu, a przez 7 dni korzystać z sauny czy solarium. Należy wstrzymać się od spożywania alkoholu przez 24 godziny i pielęgnować skórę kremami z filtrami SPF. Zalecenia nie wyłączają z życia prywatnego, dlatego pacjent może normalnie funkcjonować w czasie, gdy skóra będzie do siebie dochodzić. 

Fakt – 4 Stymulatory tkankowe – efekty są zauważalne

po dłuższym czasie

 

To prawda – nie jest to zabieg, którego rezultaty będą widoczne od razu po wyjściu z  kliniki medycyny estetycznej. Stymulatory tkankowe sprawiają, że pełne efekty są zauważalne po 4-6 tygodniach (i wykonaniu serii zabiegów) – skóra po uruchomieniu stymulacji kolagenu musi mieć czas na przebudowę. Efekt ujędrnienia i uelastycznienia skóry utrzymuje się przez ok. 6-12 miesięcy.  

 

Sprawdź także: kwas hialuronowy i toksyna botulinowa.

 

Piśmiennictwo

 

Dr Nicer K., Artykuł: Stymulatory tkankowe – jedna kategoria, wiele możliwości terapeutyczny… [w:] Niezbędnik lekarza – prace poglądowe i własne. 

Mamcarz B., Prandecka D. Medycyna estetyczna w praktyce. Medical Education, Warszawa 2010



Data aktualizacji:07.10.2024

Szukaj

+48 600 380 741