08.02.2024 DERMATOSKOPIA – CO TO JEST?
Artykuł edukacyjny
Dermatoskopia – co to jest? Badanie dermatoskopem wykonywane przez dermatologa dotyczy zmian skórnych – znamion i przebarwień oraz pozwala określić, czy zmiany skórne są złośliwe. Dowiedzmy się zatem więcej na temat dermatoskopii.
Co to jest dermatoskopia?
Dermatoskopia jest badaniem znamion barwnikowych, przebarwień i pieprzyków. Wykonuje się je pod powiększeniem za pośrednictwem dermatoskopu. Dzięki badaniu możemy określić czy zmiany mają łagodny czy złośliwy charakter. W razie wczesnego wykrycia złośliwego nowotworu skóry (czerniaka) jest możliwe jego całkowite wyleczenie. Badanie wykonuje lekarz, który za pomocą dermatoskopu ma nawet kilkunastokrotne powiększenie i obraz trójwymiarowy, pozwalający zobaczyć głębsze warstwy skóry.
Dermatoskop – charakterystyka
Jest to urządzenie optyczne z zestawem soczewek, które powiększa obraz podczas badania nawet 20 – krotnie. Dermatoskop wyposażony jest w źródło światła, co pozwala na precyzyjną ocenę zmiany skórnej. Dziś urządzenie ma możliwość podłączenia się do smartfona lub komputera. Umożliwia to wykonywanie zdjęć i przesyłanie ich do pacjenta czy innych specjalistów.
Dermatoskopia – co to jest?
Jak wygląda badanie dermatoskopem?
Badanie dermatoskopem przeprowadza się w gabinecie dermatologicznym w klinice medycyny estetycznej. Procedura dermatoskopii rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego. Dermatolog zbiera informacje od pacjenta o czynnikach ryzyka związanych z chorobami skóry, w tym czerniakiem złośliwym.
Lekarz za pomocą dermatoskopu ogląda zmiany skórne, pieprzyki czy znamiona barwnikowe. Badanie jest bezinwazyjne. Na początku lekarz zwilża skórę w miejscu zmiany. Następnie wykonuje badanie dermatoskopem, przykładając urządzenie do badanej okolicy.
Znamiona okiem dermatologa
Oceny dokonuje się według określonego wzorca. Należy do niego 5 podstawowych wzorców – linie, pseudopodia, koła, grudki i kropki. Łączą się one ze sobą w różne kombinacje i siatki, które są charakterystyczne dla danego rodzaju zmiany barwnikowej naczyń krwionośnych. Mogą one również świadczyć o wysokiej intensywności podziałów komórkowych. Ocenia się również zabarwienie zmiany. Czasem jest konieczność usunięcia zmiany i poddania jej badaniu histopatologicznemu. Lekarz ocenia asymetrię zmiany – największy niepokój budzą zmiany o nieregularnym kształcie. Bierze pod uwagę nieregularne brzegi zmiany, wypukłość lub wklęśnięcie w obrębie zmiany, niejednolity kolor znamienia i średnicę powyżej 6 mm. Analizując te przesłanki lekarz dokonuje oceny zmiany na skórze.
Bardzo ważne jest też cykliczne kontrolowanie znamion barwnikowych czy pieprzyków na naszym ciele. W razie zauważenia niepokojących objawów takich jak: zaczerwienienia, pieczenia, zmiany zabarwienia znamienia, należy zgłosić się do dermatologa. U pacjentów ze stwierdzoną dużą ilością znamion płaskim zalecana jest kontrola u dermatologa co 6-12 miesięcy.
Znamiona można usunąć chirurgicznie lub zapomogą lasera frakcyjnego CO2.