20.11.2023 Czym zamknąć naczynka?
Teleangiektazje to pękające naczynka, które mogą występować w obrębie kończyn dolnych lub na twarzy zarówno pojedynczo, jak i w skupiskach. W klinice medycyny estetycznej, po przeprowadzeniu konsultacji i wykluczeniu przeciwwskazań do zabiegu, możemy wykonać skuteczne zabiegi stanowiące remedium na „pajączki na nogach”. Największe efekty odnoszą procedury tj. laser żółty, laser neodymowo-yagowy oraz skleroterapia.
Czym są teleangiektazje i jak powstają?
Teleangiektazje to rozszerzone naczynia włosowate splotu brodawkowatego, które potocznie nazywane są pajączkami. Stanowią poważny defekt estetyczny, ponieważ prześwitują przez skórę. W medycynie wyróżniamy wiele ich rodzajów: liniowe, drobne, pojedyncze, grupowe, wachlarzowate, miotełkowate, groniaste, siatkowate, drzewkowate, pajączkowate, promieniste, guzkowe, rozsiane. Jest to schorzenie o złożonej etiologii, które powinno być skonsultowane z lekarzem. Teleangiektazje najczęściej występują na nogach lub twarzy i mogą cechować się zmienną paletą kolorów – od czerwonego, czerwono-sinego, aż po sinawy i niebieskawy odcień. Odmianą teleangiektazji są wenulektazje – są to zmiany o niewielkiej średnicy pochodzące z układu żylnego o barwie fioletowej. Mechanizm powstawania teleangiektazji bierze się z zaburzeń krążenia skórnego i dysfunkcji naturalnego mechanizmu funkcjonowania naczyń krwionośnych. W efekcie, pod wpływem bodźców endogennych i egzogennych dochodzi do trwałego rozszerzenia naczyń krwionośnych i powstawania teleangiektazji. Do czynników sprzyjających powstawaniu teleangiektazji zaliczamy: uwarunkowania hormonalne, zaburzenia trawienia, Helicobacter pylori, migreny, predyspozycje genetyczne, opryszczka wargowa. Teleangiektazjom sprzyjają takie czynniki jak: stres, silne emocje, bezsenność.
Zabiegi na teleangiektazje
Laser żółty
Jest to terapia z powodzeniem stosowana na pajączki na twarzy, a także szyi i dekolcie. Przed zabiegiem pacjent przychodzi na konsultację, podczas której ma miejsce wywiad lekarski, odrzucenie przeciwwskazań do zabiegu oraz dobór odpowiedniej metody dopasowanej do wskazań pacjenta. Największą skuteczność w usuwaniu pajączków na twarzy wykazuje laser żółty o dwóch długościach fali – 577 nm i 532 nm. Urządzenie dedykowane do leczenia wszelkich zmian naczyniowych jest precyzyjne, bezpieczne i zaopatrzone w skaner zapewniający funkcje chłodzenia skóry. Laser zapewnia maksymalną absorpcję dla hemoglobiny i niską absorpcję w melaninę, co przekłada się na redukcję efektów ubocznych. Laserowe usuwanie pajączków na twarzy obarczone jest niskim ryzykiem powikłań. Lasery żółte wyparły lasery zielone w zabiegach usuwania zmian naczyniowych i leczeniu rumienia ze względu na większą skuteczność.
Podczas zabiegu lekarz przykłada głowicę lasera w obszar na twarzy, co powoduje koagulację i obkurczanie się naczyń krwionośnych, a energia lasera jest zamieniana w ciepło. W efekcie dochodzi do zamykania ścian naczyń krwionośnych i usuwania teleangiektazji na twarzy.
Laserowe usuwanie pajączków – laser neodymowo-yagowy
W medycynie estetycznej wykorzystuje się różne rodzaje laserów. Wywołują one efekty fototermiczne, fotochemiczne, fotoablacyjne, fotodestrukcyjne. Działanie fototermiczne polega na zamianie energii lasera w cieplną, czego efektem jest wzrost temperatury. Procedura nagrzewania skóry energią lasera prowadzi do koagulacji naczyń, odparowania wody w tkance i niszczenia pękających naczynek. Z wykorzystaniem lasera neodymowo-yagowego na pękające naczynka na nogach związane jest zjawisko selektywnej fototermolizy, które polega na niszczeniu cząstek barwnika pod wpływem zaabsorbowanej przez nie energii. Laser zapewnia wybiórcze niszczenie barwnika bez ryzyka uszkodzenia termicznego otaczających tkanek. W naszej klinice medycyny estetycznej wykorzystujemy tylko urządzenie najnowszej generacji, które wytwarza energię o dwóch długościach fal – 1064 nm i 532 nm. Na innowacyjność lasera składają się krótkie impulsy liczone w nanosekundach oraz system chłodzenia zapewniający komfort pacjenta. Do zabiegu kwalifikuje lekarz. Przeciwwskazaniem do procedury zamykania naczynek na nogach są: ciąża i laktacja, aktywne nowotwory i stany zapalne skóry, przewlekłe choroby (cukrzyca, epilepsja, bielactwo).
Skleroterapia
Alternatywą do laserowego usuwanie pajączków w gabinecie medycyny estetycznej jest skleroterapia (inaczej leczenie obliteracyjne). Jest to procedura przeprowadzana w leczeniu: żylaków, owrzodzenia żylnego podudzi i teleangiektazji. Lekarz wstrzykuje do żył specjalne substancje tj. tetradecylosiarczan sodu i Polidocanol, które prowadzą do zamknięcia światła naczynia. Naczynia krwionośne ulegają fibrynolizie, co prowadzi do redukcji zmian naczyniowych – w tym teleangiektazji. Odmianą zabiegu jest skleroterapia piankowa – wówczas wykorzystuje się piankę zmieszaną z powietrzem, a do zabiegu niezbędny jest ultrasonograf.
Piśmiennictwo
H.Marona, A. Kornobis, Patofizjologia rozwoju żylaków oraz wybrane metody ich leczenia – aktualny stan wiedzy [w:] Farmacja Polska Tom 65, nr 2, 2009, s.88-92.