Czy odsysanie tłuszczu jest bezpieczne?

Czy odsysanie tłuszczu jest bezpieczne

Czy odsysanie tłuszczu jest bezpieczne?

Zabiegi medycyny estetycznej pozwalają na uzyskanie atrakcyjniejszego wyglądu czy odmłodzenie i ujędrnienie skóry. Jednak aspektem, o niezwykle istotnym znaczeniu, jest bezpieczeństwo wykonywanych procedur. O odsysaniu tłuszczu krąży wiele mitów w kwestii powikłań. W rzeczywistości najmniej inwazyjnymi metodami pozbycia się tłuszczu są liposukcja strzykawkowa, HIFU oraz lipoliza. W artykule dowiemy się, dlaczego zabieg liposukcji jest bezpieczny oraz jakie ma przeciwwskazania. 

Czy odsysanie tłuszczu jest bezpieczne

Bezpieczeństwo przy zabiegu liposukcji

 

Kwestia bezpieczeństwa jest niezwykle istotna przy każdym zabiegu medycyny estetycznej. Dlatego przed odsysaniem tłuszczu niezbędne jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu lekarskiego oraz przeprowadzenie badań kontrolnych. Te działania podejmowane w klinice medycyny estetycznej mają na celu wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań, wśród których można wymienić:

– ciąże i laktację – zaleca się przeprowadzanie zabiegów medycyny estetycznej po porodzie oraz zakończeniu karmienia piersią – oprócz wywiadu, w przypadku gdy trudno o stuprocentową pewność konieczne może się okazać wykonanie testu ciążowego,

– aktywną cukrzycę,

– zaburzenia układu krwionośnego i sercowego,

– nowotwory i choroby autoimmunologiczne,

– poważne schorzenia nerek i wątroby.

Częstą praktyką jest zlecenie badań morfologicznych krwi, a także prób wątrobowych, koagulacji czy poziomu glukozy. Do tego podczas badania fizykalnego oceniana jest także jędrność skóry oraz stopień otłuszczenia. Ma to wpływ na rezultat zabiegu oraz jego trwałość. Co do zasady liposukcja daje efektywne rezultaty przy odsysaniu miejscowo nagromadzonej tkanki tłuszczowej. Natomiast jeśli dana osoba ma nadwagę i nie planuje wdrożenia odpowiednich nawyków, może dojść do ponownego otłuszczenia obszaru zabiegowego. Warto również pamiętać, że sam styl życia ma wpływ także na przebieg zabiegu oraz rekonwalescencje. Osoby palące papierosy i nadużywające używek są podatne na zaburzenia krzepliwości krwi oraz inne powikłania, dlatego to niezwykle istotne, aby szczerze odpowiadać na pytania podczas wywiadu lekarskiego. Rzetelnie przeprowadzona kwalifikacja do zabiegu jest gwarantem bezpieczeństwa liposukcji. 

Odsysanie tłuszczu – na czym polega zabieg w klinice medycyny estetycznej?

 

Odsysanie tłuszczu jest zwykle wykonywane pod znieczuleniem lub narkozą. Wśród obszarów, gdzie najczęściej wykonuje się liposukcję, można wymienić:

– podbródek,

– wnętrza ud i ramion,

– policzki,

– podbrzusze,

– biodra.

 

To zabieg, który daje zadowalające rezultaty w obszarach, w których niemożliwe jest zredukowanie miejscowo występującej tkanki tłuszczowej za pomocą ćwiczeń czy diety. Podczas liposukcji lekarz medycyny estetycznej wprowadza specjalną kaniule, za pomocą której pod ciśnieniem stworzonym przez pompę jest odsysany tłuszcz. Współczesna medycyna estetyczna umożliwia zredukowanie lokalnie występującego otłuszczenia za pomocą mniej inwazyjnych metod, takich jak liposukcja strzykawkowa, zabieg HIFU, lipoliza. Poznajmy zalety tych zabiegów w kontekście odsysania tłuszczu np. z brzucha lub podbródka: 

– liposukcja strzykawkowa – za jej pomocą możliwe jest usunięcie niewielkich ilości tłuszczu,

– HIFU – w tej metodzie wykorzystywane jest nowoczesne urządzenie emitujące fale ultradźwiękowe, które stymulują regenerację skóry oraz  doprowadzają do rozpadu złogów tłuszczowych,

lipoliza – to bezinwazyjna alternatywa dla liposukcji, podczas niej za pomocą iniekcji jest wprowadzana pod skórę specjalnie opracowana mieszanka, która ma za zadanie rozpuścić komórki tłuszczowe.

W przypadku mniej inwazyjnych metod na pozbycie się lokalnie występującej tkanki tłuszczowej, niezwykle istotne jest przeprowadzenie kwalifikacji pacjenta. W ten sposób można wykluczyć przeciwwskazania, a tym samym zadbać o możliwie najwyższy poziom bezpieczeństwa całej procedury. 



Data aktualizacji: 12.12.2022

Icon

Szukaj

+48 600 380 741