Czas na gładką skórę!

Jakie zabiegi na trądzik

Czas na gładką skórę!

Idealnie gładka skóra pozbawiona jakiegokolwiek owłosienia to marzenie wielu osób. Obecnie na rynku jest dostępnych wiele metod depilacji, które można wykonać samodzielnie w domu lub w gabinecie kosmetycznym. Jednak coraz więcej osób poszukuje bardziej trwałych rozwiązań, takich jak depilacja laserowa przeprowadzana w klinice medycyny estetycznej. Czas na gładką skórę! Dowiedzmy się, jak zadbać o gładką skórę bez zbędnego owłosienia!

Czas na gładką skórę

Czas na gładką skórę! – Tradycyjne metody

usuwania owłosienia

 

Warto wiedzieć, że historia depilacji sięga znacznie dalej, niż ostatnie kilkadziesiąt lat. Nadmierne owłosienie usuwali starożytni Egipcjanie oraz mieszkańcy antycznej Grecji. Czynności te wykonywano ze względów estetycznych, higienicznych czy też religijnych. Kilkanaście wieków temu do depilacji wykorzystywano wosk pszczeli czy odpowiednio naostrzone kamienie oraz noże. Współcześnie jednak golenie włosów jest znacznie łatwiejsze. Nie brak przecież ogólnodostępnych maszynek wyposażonych w rzędy ostrzy. Niektóre osoby także chętnie sięgają po elektryczne trymery, które w szybki sposób pozwalają na uzyskanie gładkiej i pozbawionej włosów skóry. Natomiast efekty golenia włosów mechanicznie są bardzo krótkotrwałe, nierzadko już kilka godzin po depilacji są widoczne niewielkie odrosty.

Osoby, które chcą zachować gładką skórę na dłużej mogą zdecydować się na depilację za pomocą:

– wosku – preparat jest rozgrzewany, aż przyjmie postać płynną, a następnie nakładany na skórę, po przyłożeniu do wosku plastrów, należy odczekać chwilę i energicznym ruchem go oderwać. Choć ta metoda depilacji zapewnia gładką skórę nawet na 2-3 tygodnie, to wiąże się ona z dyskomfortem oraz ewentualnymi podrażnieniami;

– depilatora elektrycznego – na rynku nie brak nowoczesnych depilatorów, które są wyposażone w specjalne głowice chwytające, a następnie wyrywające włoski. Choć są dostępne urządzenia z nakładkami chłodzącymi, to osoby wrażliwe na ból mogą odczuwać dyskomfort podczas usuwania owłosienia. Zanim włoski po depilacji zaczną odrastać zwykle mija 2-3 tygodnie.

Te metody usuwania owłosienia są łatwo dostępne, jednak wymagają regularnego stosowania.

Depilacja laserowa

– na czym polega?

 

W ostatnich czasach coraz większym zainteresowaniem cieszą się zabiegi depilacji laserowej. Wynika to z tego, że pozwalają na uzyskanie gładkiej skóry na dłużej. Zasada działania epilacji laserowej polega na tym, że urządzenie emituje wiązkę światła, które jest pochłaniane przez melaninę. Następnie dochodzi do trwałego zniszczenia włosa. Ze względu na to, że owłosienie jest na różnym etapie wzrostu, wymagane jest przeprowadzenie kilku sesji fotodepilacji, tak aby możliwe było uzyskanie pełnego efektu terapeutycznego. 

Urządzenie wykorzystywane przy epilacji laserowej emituje trzy rodzaje fal: diodową, ND:YAG oraz blend w zakresach 910, 940 i 1060 nm. Zabieg może być wykonywany u osób z różnymi fototypami skóry, umożliwiając usuwanie włosów bardzo jasnych, jak i tych w odcieniu ciemnego brązu. Do tego urządzenie jest wyposażone także w system chłodzący, który pozytywnie wpływa na komfort zabiegu. Liczba zalecanych epilacji laserowych jest dobierana w zależności od fototypu skóry pacjenta.

Depilacja laserowa

– wskazania i przeciwwskazania

 

Zabieg depilacji laserowej jest stosowany w przypadku redukcji owłosienia ze względów estetycznych lub przy wahaniach hormonalnych, takich jak hirsutyzm. Warto jednak wiedzieć, że z takiej formy trwałego usuwania owłosienia nie mogą skorzystać osoby przyjmujące sterydy, hormony oraz leki światłouczulające. Wśród przeciwwskazań wymienia się także ciąże, cukrzycę, choroby nowotworowe oraz autoimmunologiczne, rany w obrębie obszaru zabiegowego czy zmiany alergiczne. Z zabiegu depilacji laserowej nie skorzystają także osoby z wszczepionym defibrylatorem lub rozrusznikiem serca.

 

Przeczytaj także: Wykorzystanie laserów w medycynie estetycznej.

Piśmiennictwo

 

M.Morąg, S. Gnas, Zastosowanie lasera diodowego w usuwaniu zbędnego owłosienia skóry. Praca oryginalna [w:] Journal of Health Study and Medicine, 2017 nr.3, s.41-64. 

Przylipiak A. (red.). Medycyna Estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.



Data aktualizacji:29.06.2023

Icon

Szukaj

+48 600 380 741