28.05.2024 Co warto wiedzieć o usuwaniu tatuażu?
Co do zasady w chwili wykonania tatuażu, większość osób zakłada, że pozostanie on na całe życie. Jednak nierzadko wzory czy wykorzystane barwniki ulegają wyblaknięciu, a i samo poczucie estetyki również się zmienia. Współcześnie medycyna estetyczna umożliwia zredukowanie widoczności oraz usunięcie tatuażu. Dowiedzmy się, jak przebiega ten zabieg oraz jakie są wskazania i przeciwwskazania do jego wykonania.
Zabieg usunięcia tatuażu
– kiedy się go wykonuje?
Wykonanie tatuażu polega na wprowadzeniu barwnika do skóry właściwej. Natomiast można wyróżnić również zmiany kolorytu w wyniku urazu, gdzie do tkanki przedostały się np. drobinki asfaltu. Warto także nadmienić, że choć permanentny makijaż powstaje na podobnej zasadzie, co tatuaż, to jest to mikropigmentacja, która trafia do warstwy jasnej naskórka. Różnić się będą także barwniki wykorzystane do tatuażu od tych stosowanych w makijażu permanentnym.
Najczęściej zabieg usunięcia tatuażu jest podyktowany względami estetycznymi. W zależności od sytuacji może to być spowodowane:
– niezadowalającym rezultatem pracy tatuatora,
– wyblaknięciem barwnika,
– zmianą preferencji estetycznych.
Należy jednak pamiętać, że zabieg usuwanie tatuażu w klinice medycyny estetycznej można wykonać dopiero po wygojeniu się pigmentacji, czyli co najmniej 6 tygodni, a w przypadku rozległych wzorów nawet około 3 miesięcy.
Laserowe usuwanie tatuażu
ND YAG Q-SWITCH
Obecnie zadowalające rezultaty przy usuwaniu tatuażu daje wykorzystanie laseroterapii, a konkretnie lasera ND YAG Q-SWITCH. Podczas zabiegu zostają użyte fale o długości 532 nm oraz 1634 nm. Mają one na celu rozbić cząsteczki barwnika, co w efekcie wpływa na redukcję widoczności tatuażu. Impulsy lasera ND YAG Q-SWITCH, choć są krótkie, to charakteryzują się dużą mocą.
Częstotliwość sesji laseroterapii oraz ich skuteczność jest uzależniona od:
– barwy tatuażu – im mocniejszy i ciemniejszy pigment, tym więcej zabiegów laserowego usuwania tatuażu będzie konieczna, aby zyskać pełny efekt terapeutyczny,
– rozmiaru tatuażu,
– indywidualnych uwarunkowań pacjenta.
Przebieg zabiegu laserowego usuwania tatuażu
w klinice medycyny estetycznej
Wstępna ocena jest przeprowadzana przez lekarza medycyny estetycznej, który może określić liczbę sesji niezbędnych do usunięcia tatuażu. Konieczna jest także wizyta kwalifikacyjna, podczas której przeprowadzany jest wywiad pozwalający na wykluczenie następujących przeciwwskazań do zabiegu laseroterapii z udziałem lasera ND:YAG:
– aktywna cukrzyca,
– choroby nowotworowe i autoimmunologiczne,
– opryszczka,
– przyjmowanie leków, preparatów oraz ziół zaburzających krzepnięcie krwi i o działaniu światłouczulającym,
– ciąża i laktacja,
– stany zapalne i infekcje.
Następnie jest przeprowadzana próba laserowa, pozwalająca na ocenę reakcji skóry na zabieg. Wielu pacjentów zastanawia się, czy laserowe usuwanie tatuażu boli? Podczas zabiegu jest używane chłodzenie, aby ewentualny dyskomfort był zredukowany do minimum. Do normalnych objawów po laserowym usuwaniu tatuażu należy zaczerwienienie, swędzenie czy niewielkie uszkodzenia naskórka. Po tej procedurze mogą pozostać na skórze blizny, będące pozostałością zarówno po pigmentacji, jak i laseroterapii – zwłaszcza u osób podatnych na powstawanie bliznowców.
Istotna jest także odpowiednia pielęgnacja po laserowym usuwaniu tatuażu. Należy zadbać o ochronę skóry przed słońcem przez około 6 miesięcy. Podczas rekonwalescencji pacjent powinien zrezygnować z solarium, sauny, a także basenu oraz gorących kąpieli.
Swędzenie tatuażu – jak załagodzić?
Swędzenie tatuażu to powszechny problem, z którym borykają się osoby po wykonaniu tatuażu, zwłaszcza w trakcie procesu gojenia. Skóra w miejscu tatuażu zaczyna swędzieć, ponieważ jest to naturalna reakcja organizmu na proces leczenia mikrouszkodzeń, które powstały podczas tatuowania. Igły wprowadzają tusz do skóry, powodując małe rany, które muszą się zagoić. W odpowiedzi na to, układ odpornościowy wysyła komórki zapalne do obszaru, aby wspomóc proces gojenia, co może prowadzić do uczucia swędzenia. Ważne jest, aby nie drapać swędzącego tatuażu, ponieważ może to spowodować uszkodzenie tatuażu lub zainfekowanie rany. Zamiast tego zaleca się stosowanie łagodnych, bezzapachowych balsamów lub kremów nawilżających, które pomogą złagodzić swędzenie i wspomogą gojenie.
Regularne stosowanie odpowiednich produktów pielęgnacyjnych oraz utrzymanie tatuażu w czystości są kluczowe dla szybkiego i prawidłowego gojenia. Jeśli swędzenie staje się nieznośne lub pojawiają się inne objawy, takie jak zaczerwienienie, obrzęk czy wydzielina, konieczna może być konsultacja z dermatologiem, aby wykluczyć infekcję lub reakcję alergiczną.
Piśmiennictwo
B.Daniszewska, Przegląd metod usuwania tatuażu, [w:] Kosmetologia Estetyczna, vol. 1 \ 4 \ 2012, s. 261 – 264
Przylipiak A. (red.). Medycyna Estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.