20.11.2023 Co negatywnie wpływa na wygląd okolicy oka?
Dolina łez, worki pod oczami czy przepukliny tłuszczowe, to częste defekty estetyczne okolicy oka. Jakie są inne niedoskonałości i schorzenia, które można skutecznie usunąć na drodze bezpiecznych zabiegów medycyny estetycznej? Co negatywnie wpływa na wygląd okolicy oka?
Najczęstsze defekty estetyczne okolicy oczu
Oznaki starzenia się skóry bardzo często widoczne są w okolicy oczu. Skóra wokół nich jest cienka oraz posiada mniejszą ilość kolagenu i elastyny, co w połączeniu z wysoką aktywnością mięśni w tym obrębie przyczynia się do powstawania zmarszczek wokół oczu. Skóra wokół oczu posiada mniej gruczołów potowych i łojowych na swojej powierzchni, co sprawia, że bardzo szybko się przesusza. Defektem estetycznym, na który skarżą się pacjenci, są sińce po oczami, za które odpowiada słabsze krążenie limfy.
W naszej klinice medycyny estetycznej często musimy się mierzyć z problemami tj. cienie pod oczami, które wywołane są cienką skórą i prześwitującymi przez nią naczyniami krwionośnymi. Worki pod oczami powstają z kolei na skutek zwiotczenia tkanek podskórnych oraz gromadzenia się wody w skórze oraz słabej cyrkulacji limfy. Mimika twarzy i spadek poziomu kolagenu wpływa na powstawanie kurzych łapek, czyli zmarszczek wokół oczu. Charakterystyczny defekt stanowi dolina łez, czyli zagłębienie biegnące od wewnętrznego kącika oka w kierunku policzka, za które odpowiada spadek elastyczności skóry i ubytki tkanki tłuszczowej.
Skóra wokół oczu jest wiotka, czego objawem jest nadmiar skóry na powiece. Oczy pacjenta sprawiają wrażenie opuchniętych i zmęczonych. Innym defektem są przepukliny tłuszczowe dolnej powieki, które dotyczą części lub całej powieki. Przyczyną przepuklin jest proces starzenia, a objawem towarzyszącym – worki pod oczami. Schorzeniem okolicy oczu, które należy poddać szybkiej interwencji, jest ptoza. Jest to zmniejszenie szpary powiekowej, co utrudnia widzenie i sprawia, że twarz pacjenta wygląda nieestetycznie. Trzy wymienione wyżej schorzenia: nadmiar skóry na powiece, przepukliny tłuszczowe i ptoza są wskazaniem do plastyki powiek.
Zabiegi pod oczy
Plastyka powiek górnych i dolnych
Pierwszym zabiegiem medycyny estetycznej pod oczy jest plastyka powiek. W zależności od wskazań, w klinice medycyny estetycznej przeprowadza się zabiegi korekty powieki górnej lub dolnej. Wszystkie zabiegi poprzedzone są konsultacją i odrzuceniem przeciwwskazań do zabiegu.
Plastykę powiek górnych wykonuje się wzdłuż fałdu górnej powieki, co pozwala ukryć bliznę po cięciu w naturalnym załamku skóry. Chirurg wykonuje precyzyjne cięcie, a wycięty fragment skóry ma zaledwie kilka milimetrów. W razie wystąpienia wskazań, chirurg podczas blefaroplastyki usuwa również przepukliny tłuszczowe. Efektem plastyki powiek górnych jest m.in. odmłodzenie okolicy oczu oraz usunięcie nadmiaru skóry, który poprawia widzenie oraz sprawia, że powieki stają się lżejsze. Podczas plastyki powiek dolnych zwykle nacięcie prowadzone jest poniżej linii rzęs, a chirurg usuwa nadmiar tkanki tłuszczowej. Innym rozwiązaniem jest przeprowadzenie cięcia od strony spojówki. Zabieg plastyki powiek górnych i dolnych wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.
Laserowa plastyka powiek laserem frakcyjnym CO2
Oczy pacjenta przed zabiegiem laserowej plastyki powiek zabezpiecza się specjalnymi osłonami. Lekarz kieruje wiązkę lasera na powierzchnię powieki i w jej wewnętrzną stronę. Laserowa plastyka powiek wywołuje efekt odparowania i podgrzewania warstw skóry. Laser frakcyjny CO2 uruchamia proces produkcji kolagenu i elastyny, co w efekcie stymuluje regenerację i doprowadza do ujędrnienia skóry w okolicach powiek. Podczas laserowej plastyki powiek obkurcza się mięsień wiązką lasera oraz w razie wystąpienia wskazań, usuwa także nadmiar tłuszczu. Zabieg jest komfortowy – pacjentowi podaje się krem znieczulający.
Zabieg plazma
Skuteczność opatentowanej technologii plazmy w leczeniu opadających powiek została potwierdzona badaniami naukowymi. Wskazaniem do zabiegu są nie tylko opadające powieki, ale i zmarszczki w okolicach oczu. Podczas zabiegu plazmy generowana przez urządzenie wiązka plazmy wykonuje niewielkie punkty na skórze pacjenta, które rozmieszczone są w odległości 0,5 mm. Zabieg plazma wykorzystuje zjawisko sublimacji, które doprowadza do odparowania nadmiaru skóry i zwiększenia jej napięcia. Kontrolowane uszkodzenia skóry odbywają się bez pojawienia się krwawienia oraz stanu zapalnego. Plazma na powieki to małoinwazyjna i skuteczna procedura. Po zabiegu pojawiają się małe strupki i obrzęk, które samoistnie ustępują.
Fibryna i osocze bogatopłytkowe
Osocze bogatopłytkowe, jak i fibryna to preparaty autologiczne, które pochodzą z krwi własnej pacjenta i po poddaniu obróbce, są podawane w okolice oczu metodą mezoterapii. Fibryna bogatopłytkowa to jeden ze skutecznych zabiegów medycyny estetycznej pod oczy. Znajduje zastosowanie w usuwaniu cieni pod oczami, redukcji obrzęków oraz pozbywaniu się wiotkiej skóry pod oczami. Fibryna bogatopłytkowa poprawia ukrwienie i przepływ limfy oraz prowadzi do zwiększenia elastyczności i napięcia dolnej powieki. Osocze bogatopłytkowe także zawiera czynniki wzrostu, które pozwalają na ujędrnienie i rozjaśnienie skóry pod oczami. Osocze to terapia z powodzeniem stosowana na zmarszczki pod oczami, cienie i worki pod oczami oraz kurze łapki.
Stymulatory tkankowe pod oczy
Stymulatory tkankowe to preparaty, które prowadzą do biostymulacji i uruchomienia procesu produkcji kolagenu i elastyny. Odpowiednio dobrane przez lekarza stymulatory tkankowe pod oczy pozwalają poprawić gęstość i elastyczność skóry czy wyeliminować worki pod oczami. Skóra pod oczami staje się odświeżona i odmłodzona, a zmarszczki wokół oczu ulegają spłyceniu. W naszej klinice medycyny estetycznej stosujemy certyfikowane i bezpieczne preparaty, które wprowadza się pod oczy poprzez iniekcje.
Wypełnienie doliny łez kwasem hialuronowym
Efekty wypełnienia doliny łez są widoczne od razu po zabiegu i mogą się utrzymywać nawet do kilkunastu miesięcy od zabiegu. Kwas hialuronowy to składnik naturalnie występujący w organizmie człowieka o właściwościach wiążących wodę. Wypełnienie doliny łez kwasem hialuronowym pozwala więc na nawilżenie okolicy oczu, uzupełnienie ubytków pomiędzy dolnymi powiekami a kością policzkową i poprawę wyglądu twarzy. Kwas hialuronowy to bezpieczny zabieg pod oczy, stosowany również w celu usuwania cieni i worków pod oczami.