Choroby skóry a dieta

Choroby skóry a dieta

Choroby skóry a dieta

Popularne powiedzenie „jesteś tym, co jesz” ma wiele prawdy w sobie. Sposób odżywiania w dużej mierze wpływa na funkcjonowanie organizmu, układ odpornościowy, zdolności intelektualne, a także na stan skóry i włosów. Dowiedz się, jakie mogą występować zależności pomiędzy chorobami dermatologicznymi a dietą.

Choroby skóry a dieta

Choroby skóry

 

Bez względu na sposób pielęgnacji czy wiek, każdego mogą dotyczyć choroby skórne. Często powodują one dyskomfort, a przy tym obniżają samoocenę pacjenta. Wśród najczęstszych przypadków schorzeń można wymienić:

Atopowe zapalenie skóry

 

Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS objawia się najczęściej w wieku dziecięcym. Do typowych symptomów towarzyszących tej dermatozie można zaliczyć uciążliwy świąd, a także miejscowe zmiany kolorytu skóry, nadmierna wrażliwość i przesuszenie tkanki. Warto wiedzieć, że w zależności od stosowanej diety oraz stylu życia objawy AZS mogą ulec nasileniu lub osłabieniu. 

Łojotokowe zapalenie skóry

 

Łojotokowe zapalenie skóry zazwyczaj obejmuje obszar skóry głowy oraz twarzy. Stan zapalny tkanki skutkuje nadmiernym złuszczaniem się naskórka, co w efekcie obnaża podrażnione gruczoły łojowe. Pacjenci cierpiący na to zapalenie skóry skarżą się na zmianę kolorytu, opuchliznę, tkliwość oraz świąd. Do tego gruczoły łojowe objęte zapaleniem nie prezentują się estetycznie, co może u wielu pacjentów powodować dyskomfort i obniżoną samoocenę. 

Trądzik

 

Trądzik powoduje zapalenie mieszka włosowo-łojowego. Istnieje wiele odmian tej choroby skóry – hormonalny, pospolity, różowaty, młodzieńczy oraz wiele innych. To schorzenie objawia się występowaniem wykwitów skórnych w postaci krost oraz bolesnych cyst. Przy trądziku różowatym może dojść także do rumienia, pieczenia skóry oraz podwyższonej miejscowo temperatury.

W przypadku, gdy podejrzewamy u siebie chorobę skóry, warto umówić się na konsultację dermatologiczną. W ten sposób uzyskamy rzetelną diagnozę ze strony dermatologa, który wykona badanie z udziałem dermatoskopii, postawi diagnozę oraz wdroży odpowiednie leczenie. Wizytę u dermatologa umówisz w klinice medycyny estetycznej Kaczyńscy Clinic w Warszawie.

Dieta a choroby skóry

– czy istnieje zależność?

 

Warto wiedzieć, że coraz więcej badań wykazuje zależność pomiędzy stosowaną dietą a przebiegiem chorób skórnych. Odpowiednio zbilansowany jadłospis może złagodzić objawy oraz wesprzeć funkcjonowanie skóry.

Atopowe zapalenie skóry a dieta

 

Przy AZS pomocne może się okazać wdrożenie diety eliminacyjnej, w której redukuje się spożycie produktów potencjalnie zaogniających objawy lub alergenów. Istnieją również składniki, które mogą wpłynąć łagodząco na dermatozy tj. atopowe zapalenie skóry. Taką zależność zaobserwowano w przypadku spożywania oleju konopnego, który jest cennym źródłem kwasów omega-3 i ma właściwości przeciwzapalne.

Łojotokowe zapalenie skóry a dieta

 

Osoby cierpiące na problemy skórne skorzystają na diecie bogatej w cynk oraz witaminę E, które ma działania przeciwzapalne. Leczenie łojotokowego zapalenia skóry może być wsparte suplementacją witamin z grupy B, których dobrym źródłem są produkty zbożowe. 

Trądzik a dieta

 

Podobnie jak w przypadku łojotokowego zapalenia skóry, przy trądziku warto zadbać o spożywanie pieczywa, kaszy oraz innych produktów ziarnistych dostarczających witaminy z grupy B. Korzystnie na skórę z trądzikiem wpłynie także suplementacja krzemu, który charakteryzuje się działaniem przeciwtrądzikowym oraz wspomaga redukcję wydzielania się sebum. 

Zatem łatwo można zauważyć, że odpowiednio zbilansowana dieta może być wsparciem przy chorobach skórnych oraz leczeniu dermatologicznym, które powinno być poprzedzone konsultacją i wywiadem lekarskim. 

 

Przeczytaj także: Jakie zabiegi są najczęściej wykonywane w klinice medycyny estetycznej?

Piśmiennictwo

 

M.Kostecka, J. Kostecka, Wpływ diety na wygląd skóry [w:] Kosmetologia estetyczna, 4/2013/vol.2, s. 263 – 266.



Data aktualizacji:05.12.2022

Icon

Szukaj

+48 600 380 741