Dbasz o siebie, ale przeszkadzają Ci blizny na ciele. Niektóre z nich przypominają Ci zdarzenia z życia, których nie chcesz pamiętać.
Nie ma co się zastanawiać, czas wreszcie się ich pozbyć.
POZBĄDŹ SIĘ BLIZN I INNYCH NIEDOSKONAŁOŚCI SKÓRY
Powstają w wyniku mechanicznego uszkodzenia skóry (np. skalpel chirurgiczny) i są wynikiem zastąpienia ubytku skóry przez tkankę łączną włóknistą.
Zdarza się, że mają one charakter przerostowy (keloid) albo są zanikowe (atroficzne).
W przypadku blizn, ważne jest, by nie odkładać decyzji o podjęciu leczenia, gdyż im wcześniej się je zacznie tym lepszych efektów należy się spodziewać.
Bardzo trudno leczą się stare blizny (kilkunastoletnie), chociaż często dla pacjenta efekty leczenia są bardzo zadowalające i dają mu dodatkową motywację do dalszego leczenia.
Bardzo częstym problemem naszych pacjentów są blizny po przebytym trądziku. Są to pacjenci w różnym wieku, co świadczy o tym, że występowanie blizn na twarzy trudno jest im zaakceptować.
Równie mocno chcemy się pozbyć blizn po operacjach, np. po cięciu cesarskim czy po urazach.
Nie ma obecnie metody leczenia dającej 100% skuteczność. Natomiast wykonywane zabiegi mają na celu redukcję rozmiarów blizn, przez co stają się one mniej widoczne i zwiększa się ich elastyczność.
Leczenie blizn opiera się zatarciu różnicy pomiędzy skórą zdrową a blizną i wymaga wykonania serii zabiegów. Dla maksymalizacji efektów wykorzystuje się terapie łączone.
Na początku warto wykonać silną stymulację skóry do przebudowy. Do tego celu wykorzystuje się najczęściej laser frakcyjny CO2. Warto zabiegi laserem przeplatać zabiegami osoczem bogatopłytkowym. Taka terapia łączona daje bowiem lepsze efekty.
Mikronakłuwanie urządzeniem 4 generacji to jedno ze sprawdzonych rozwiązań w leczeniu blizn. Może daje słabsze efekty od lasera, ale jest to tańsza metoda z krótszym okresem rekonwalescencji.
Niedoskonałości skóry można leczyć radiofrekwencją mikroigłową. Zabiegi te trzeba regularnie powtarzać.
Data aktualizacji:09.06.2023