Bliznowiec

Bliznowiec

Bliznowiec

Bliznowiec to dolegliwość, która może spotkać każdego, nawet po niewielkim urazie. Choć zmiana zazwyczaj nie jest bolesna, to jej nieestetyczny wygląd jest problemem dla wielu osób. Dowiedz się, jak za pomocą zabiegów medycyny estetycznej można walczyć z bliznowcem.

Bliznowiec

Bliznowiec – co to?

 

Bliznowiec to narośl skórna o wyczuwalnym, wypukłym kształcie, jest formą łagodnego nowotworu. Często jest nazywany także keloidem. Podczas formowania się bliznowiec przypomina zwykłą bliznę, jednak z czasem można zauważyć stwardniałą zmianę w różowym lub brązowym kolorze. Do cech charakterystycznych tej zmiany skórnej można zaliczyć:

– obecność rozchodzących się wypustek,

– zgrubiałą i guzkowatą formę,

– błyszczącą powierzchnię.

Zazwyczaj bliznowiec nie jest bolesną zmianą, ale mogą zdarzyć się symptomy, takie jak swędzenie czy uczucie napięcia

Jak się tworzy bliznowiec?

 

Każdy bliznowiec jest efektem przerwania tkanki łącznej na skutek rany, choroby skórnej czy oparzenia. Keloid bardzo często tworzy się w miejscu wykonania szczepionki. W zależności od genezy bliznowca można wyróżnić dwa jego typy:

– samoistny – powstaje na skutek mikrouszkodzeń skóry, których nie można zobaczyć bez pomocy mikroskopu,

– wtórny – jest spowodowany uszkodzeniem skóry.

Proces powstania bliznowca przebiega podobnie jak w przypadku zwykłego gojenia się rany. Z czasem jednak dochodzi do wzmożonego wiązania się kolagenu oraz narastania komórek tkanki łącznej skóry.

 

Według naukowców najczęściej narażone na powstanie bliznowca są osoby:

– w młodym wieku,

– o ciemniejszej karnacji,

– z wysokim stężeniem estrogenu,

– cierpiące na choroby autoimmunologiczne.

Z reguły bliznowiec jest większy niż rana, która go spowodowała, a do tego ma tendencję do rozrastania się, nawet po długim czasie od powstania.

Bliznowiec — leczenie

 

Jest wiele metod leczenia bliznowca, do których można zaliczyć:

– smarowanie maścią sterydową,

– miejscowe zastrzyki steroidowe,

– laseroterapię,

– chirurgiczne wycięcie keloidu.

Leczenie bliznowca nie jest prostym zadaniem, nie u wszystkich osób jest możliwe całkowite usunięcie zmiany. Natomiast jest możliwe rozjaśnienie keloidu, tak by był jak najmniej widoczny.

Zabiegi na bliznowiec –

 gabinet medycyny estetycznej Warszawa

 

Nowoczesna klinika medycyny estetycznej oferuje skuteczne sposoby do walki z bliznowcem. Dobre efekty można uzyskać dzięki:

laseroterapii

 

Laser frakcyjny CO2 jest szczególnie polecany osobom, które narzekają na blizny, bliznowce czy głębokie zmarszczki. Laser frakcyjny wykazuje się dużą skutecznością w walce ze zmianami skórnymi. Jego działanie polega na wywoływaniu kontrolowanego uszkodzenia fragmentu skóry, tak by możliwe było odbudowanie go za pomocą świeżo budującego się naskórka.

krioterapii

 

Ta metoda polega na wywołaniu kontrolowanego uszkodzenia tkanki przez użycie niskich temperatur. Jest bezbolesna i charakteryzuje się bardzo dobrymi rezultatami.

ultradźwiękom

 

Wykorzystanie ultradźwięków w walce z bliznowcami polega na rozciąganiu wiązań kolagenowych. W rezultacie zmiana jest mniej widoczna i wyczuwalna niż wcześniej.

Lekarz może również zalecić łączenie zabiegów medycyny estetycznej z leczeniem farmakologicznym.

 

Przeczytaj Jakie zabiegi są najczęściej wykonywane w klinice medycyny estetycznej?



Data aktualizacji: 09.11.2022

Icon

Szukaj

+48 600 380 741