ABC lasera frakcyjnego

ABC lasera frakcyjnego

ABC lasera frakcyjnego

Laser frakcyjny CO2 został doceniony za zaskakujące rezultaty w resurfacingu. Światło lasera o odpowiedniej długości fali usuwa rozszerzone pory, blizny potrądzikowe, zmarszczki. Urządzenie wykorzystuje zjawisko ablacji, frakcjonowania i fototermolizy selektywnej. Poznajmy ABC lasera frakcyjnego o potwierdzonej naukowo skuteczności. 

ABC lasera frakcyjnego

Charakterystyka lasera frakcyjnego

 

Laser frakcyjny CO2 to popularne urządzenie, które jest złotym standardem medycyny estetycznej. Laser zalicza się do grupy laserów ablacyjnych – ablacja oznacza uszkodzenie i zniszczenie. Podczas terapii laserem dochodzi do zjawiska ablacji, czyli kontrolowanego uszkodzenia naskórka, ponieważ wiązka lasera wypala w obszarze zabiegowym mikrodziurki. Światło lasera dociera głęboko pod powierzchnię skóry, a powstałe mikrodziurki znajdują się w bliskiej odległości od siebie. Pomiędzy mikrozniszczeniami powstają skupiska zdrowej skóry, co zapewnia szybkie gojenie i skrócony czas rekonwalescencji dla pacjenta. 

Lasery frakcyjne różnią się od siebie długością fali. Najczęściej wykorzystywany w medycynie estetycznej jest laser frakcyjny CO2. Zabieg lasera frakcyjnego to skuteczna odpowiedź na objawy procesu starzenia – zmarszczki, cienie pod oczami, bruzdy marionetki, kurze łapki, skórę pozbawioną wiotkości. Laseroterapia przynosi skuteczne efekty w resurfacingu szyi, dekoltu, okolic oczu czy grzbietów rąk. 

Działanie lasera frakcyjnego CO2

 

Podczas laseroterapii dochodzi do kilku zjawisk. Pierwsze to zjawisko ablacji, czyli zniszczenia naskórka i odparowania wody z tkanki, co pobudza procesy regeneracyjne i remodeling kolagenu. Dzięki temu zniszczona skóra zostaje zastąpiona nową. Drugie zjawisko to metoda frakcyjna (ang.fractional) – to znaczy, że światło lasera działa punktowo, nie obejmując całej powierzchni. Pomiędzy tymi punktami zostają ogniska zdrowej skóry, od których rozpoczyna się proces regeneracji, rozprzestrzeniający się na sąsiednie tkanki. Jest to działanie na poziomie komórkowym, natomiast na poziomie efektu makro uzyskujemy między innymi ujędrnienie i napięcie skóry poprzez uruchomienie odbudowy i obkurczenia włókien kolagenowych. Lasery frakcyjne pozwalają osiągnąć strefę koagulacji o przekroju  0,05-0,2 mm i głębokości 0,5-2,5 mm. 

Głównym skutkiem oddziaływania lasera na tkanki jest poprawa jędrności i gęstości skóry. Lekarz może dobrać odpowiednią długość fali, impulsu i energii. W efekcie dochodzi do wybiórczej fototermolizy, czyli degradacji tkanki. Tkanka jest podgrzewana, lecz dzięki innowacyjności urządzenia nie ma ryzyka poparzeń – terapia jest bezpieczna i atraumatyczna. 

Zabieg laserem frakcyjnym CO2 w klinice medycyny estetycznej w Warszawie sprawia, że pierwsze efekty są natychmiastowe. Na pełne rezultaty należy poczekać od 3 do 6 miesięcy. Wówczas skóra jest gęstsza i odnowiona. 

Do jakich wskazań może być stosowany?

 

Laser frakcyjny CO2 to procedura stosowana do odmładzania. Idealnie radzi sobie z rozszerzonymi porami, zmarszczkami, redukcją rozstępów i blizn potrądzikowych. W gabinecie medycyny estetycznej w Warszawie często jest wykorzystywany do usuwania cieni pod oczami czy pozbywania się wiotkości skóry dłoni, dekoltu czy brzucha.

Laser frakcyjny CO2 – przeciwwskazania

 

Jak każdy zabieg, na wywiadzie lekarskim lekarz odrzuca przeciwwskazania, które wykluczają pacjenta z możliwości poddania się zabiegowi. Pacjenci z aktywnymi nowotworami, infekcjami, dermatozami w obszarze zabiegowym czy cierpiącymi na bielactwo i łuszczycę nie będą mogli być zakwalifikowani do zabiegu. Przeciwwskazaniem do laseroterapii jest przyjmowanie retinoidów, leków światłouczulających, sterydów, stosowanie peelingów (1 miesiąc przed zabiegiem). Z zabiegu nie mogą skorzystać pacjenci ze świeżą opalenizną. 

Laser frakcyjny CO2 – przebieg zabiegu

 

Po odrzuceniu przeciwwskazań, pacjent jest kwalifikowany do zabiegu. Lekarz nakłada krem znieczulający dla zwiększenia komfortu. Następnie wiązka światła jest kierowana w miejsce występowania problemu skórnego. Powstałe mikrouszkodzenia prowadzą do stymulacji kolagenu, który pobudza skórę do odbudowy. Lekarz używa głowicy, wykorzystując innowacyjne i opatentowane urządzenie. Zabieg laseroterapii charakteryzuje się bezpieczeństwem. Po zabiegu pacjent może zaobserwować drobne zaczerwienienia i obrzęk, które samoczynnie ustępują. Aby terapia była skuteczna, lekarz zaleca serię 2-3 zabiegów w odstępie 4-6 tygodni.



Data aktualizacji:07.10.2024

Szukaj

+48 600 380 741