06.10.2023 Problemy okolic oczu
Skóra pod oczami jest cienka, dlatego jest to obszar, w którym bardzo szybko widać oznaki starzenia. Defekty skórne zlokalizowane wokół oczu, z jakimi przychodzą do nas pacjenci, to kurze łapki (zmarszczki wokół oczu), dolina łez – czyli charakterystyczne zagłębienie rozciągające się od wewnętrznego kącika oka ukośnie po policzku. Częstym problemem są cienie pod oczami, czyli zasinienia spowodowane zastojem limfy, uwarunkowaniami genetycznymi, czy też nierównomiernym rozmieszczeniem tkanki tłuszczowej w tym obszarze. Odpowiedzią na wszystkie problemy okolic oczu jest szeroki zestaw zabiegów medycyny estetycznej.
Stymulatory tkankowe na wiotką skórę
Z problemem pozbawionej jędrności tkanki w okolicy oczu doskonale radzą sobie stymulatory tkankowe. Są to certyfikowane, opatentowane preparaty zawierające substancje aktywne, które stymulują produkcję kolagenu i elastyny poprzez uruchomienie aktywności fibroblastów. Odpowiednio dobrany preparat do wskazań pacjenta zapewnia regenerację i odmłodzenie. Kurze łapki, dolina łez, cienie pod oczami czy drobne zmarszczki ulegają wypełnieniu. W medycynie estetycznej powodzeniem cieszą się preparaty na bazie kolagenu, kwasu hialuronowego, fibryny i osocza bogatopłytkowego podawane drogą mezoterapii igłowej lub mikroigłowej (nakłuwanie certyfikowanym penem).
Każdy zabieg medycyny estetycznej jest poprzedzony konsultacją. Aby zakwalifikować pacjenta do zabiegu, należy odrzucić przeciwwskazania. Do najpopularniejszych należą: ciąża i laktacja, poważne schorzenia ogólnoustrojowe, aktywne nowotwory, bliznowce w rejonie zabiegowym. A także nadwrażliwość na składniki preparatu, aktywne infekcje, opryszczka. Stymulatorem tkankowym znajdującym zastosowanie w niwelowaniu niedoskonałości okolic oczu jest preparat zawierający opatentowaną sekwencję aminokwasów połączoną z kwasem hialuronowym. Efekty leczenia prowadzą do regeneracji macierzy pozakomórkowej skóry. Pacjent już po 2 miesiącach od terapii może cieszyć się efektem biorewitalizacji – skóra staje się bardziej nawilżona i elastyczna. Kwas L-polimlekowy, to naturalny składnik występujący w organizmie człowieka. Preparat na jego bazie wywołuje wzmożoną produkcję nowego kolagenu, a efekt jest naturalny i trwały.
Kwas hialuronowy
Nieusieciowany kwas hialuronowy przywraca skórze odpowiednie nawilżenie, uruchamia produkcję kolagenu i elastyny, dlatego zastosowanie go w formie wypełniacza przynosi naturalny efekt odmłodzenia. Zabieg kwasem hialuronowym przywraca skórze twarzy odpowiednie naprężenie i gładkość. Jest remedium na wgłębienia pod oczami – dolinę łez, a iniekcje z jego udziałem redukują zmarszczki wokół oczu. Cienie pod oczami, które dodają nam lat, również mogą zostać skutecznie usunięte w wyniku zabiegu kwasem hialuronowym. Lekarz wstrzykuje odpowiednią dawkę preparatu igłą lub kaniulą, wieńcząc procedurę masażem w celu rozprowadzenia preparatu pod skórą.
Biostymulatory: osocze bogatopłytkowe i fibryna bogatopłytkowa
Osocze bogatopłytkowe jest autologicznym preparatem, który uzyskuje się po pobraniu krwi obwodowej pacjenta i poddaniu jej wirowaniu. Dzięki temu uzyskujemy preparat zawierający wysokie stężenie skoncentrowanych płytek krwi. Precyzyjne podanie osocza wzmacnia naturalne zdolności regeneracyjne organizmu, a dodatkowym atutem zabiegu jest niskie ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Zabieg osoczem prowadzi do redukcji niedoskonałości okolic oczu, wygładzając i ujędrniając skórę.
Drugim preparatem pozyskiwanym z krwi jest fibryna bogatopłytkowa. Od osocza odróżnia się usieciowioną, trójwymiarową strukturą i sposobem pozyskiwania w wirówce. Fibryna zawiera komórki macierzyste, a także czynniki wzrostu. Zabieg fibryną bogatopłytkową pod oczy tworzy pod skórą strukturę białkową, dzięki czemu czynniki wzrostu są stopniowo uwalniane.
Radiofrekwencja mikroigłowa RF
Urządzenie do radiofrekwencji mikroigłowej umożliwia kontrolę ilości energii, bez względu na rodzaju i kolor skóry (technologia sztucznej inteligencji). Podczas zabiegu następuje intensywna regeneracja kolagenu i elastyny. Urządzenie posiadające certyfikat CE i FDA wyposażone jest w głowicę z izolowanymi mikroigłami. To one są wprowadzane na odpowiednią głębokość, tworząc mikrouszkodzenia. Następnie przez igły emitowana jest energia o częstotliwości fali radiowej. Zabieg w klinice medycyny estetycznej w Warszawie jest precyzyjny i bezpieczny m.in. dzięki funkcji monitoringu impedancji w czasie rzeczywistym, co optymalizuje ilość emitowanej energii.
Laser CO2 i erbowo-yagowy
Laser frakcyjny CO2 poprzez skupioną wiązkę światła tworzy w skórze mikroubytki, od których rozpoczyna się regeneracja skóry i wzmożona produkcja kolagenu i elastyny. Skóra w obrębie oczu gęstnieje i się napręża, zapewniając naturalny efekt estetyczny. Wielu pacjentów decyduje się na ten zabieg ponieważ nie wymaga hospitalizacji i rekonwalescencji oraz można go przeprowadzać przez cały rok. Zostając przy atutach laseroterapii, nie można zapomnieć o laserze erbowo-yagowym z technologią P.L.E.A.S.E. Podczas tego zabiegu można podać substancje aktywne: kwas hialuronowy, aminokwasy, czynniki wzrostu, koktajle mezoterapeutyczne czy też egzosomy. Unikatowa technologia sprawia, że substancje wchłaniają się w tkankę ze 100-krotnie wyższą skutecznością. Efekt laseroterapii jest spotęgowany poprzez podanie dedykowanych substancji. Laser erbowo-yagowy uruchamia produkcję nowego kolagenu.
Plastyka powiek górnych i dolnych
Plastyka powiek górnych wymaga interwencji chirurgicznej wykonywanej w znieczuleniu miejscowym lub sedacji. Lekarz wycina wąski pasek skóry w obrębie powieki. Po zakończeniu procedury zakłada się szwy.
Plastyka powiek dolnych polega również na usunięciu wąskiego paska skóry, a w razie wystąpienia wskazań, chirurg dokonuje redukcji mięśnia brzegu powieki dolnej. Plastykę powiek górnych i dolnych można wykonać jednocześnie lub osobno. Usunięcie nadmiaru tkanki na powiekach i pozbycie się problemu „opadającej powieki”, nie tylko pozwala poprawić wygląd, ale i pole widzenia oraz komfort życia pacjenta. Alternatywą dla chirurgicznej plastyki powiek górnych i dolnych jest technologia plazmy, którą można zastosować u pacjentów, którzy nie mają wskazań do chirurgicznej plastyki powiek bądź nie są na nią zdecydowani.
Lipotransfer na okolice oczu
To kolejny zabieg wykonywany w klinice medycyny estetycznej w Warszawie wykorzystujący autologiczną substancję. W tym przypadku pobrany z uda lub fałdu brzusznego tłuszcz jest poddawany obróbce. Podczas wirowania materiał zostaje oczyszczony z erytrocytów, martwych komórek, czy też nadmiaru płynu. Dzięki temu uzyskuje się dobroczynny preparat bogaty w komórki macierzyste. Przeszczep tłuszczu polega na wstrzyknięciu preparatu w okolice oczu z pomocą igły lub kaniuli. Zabieg najczęściej stosuje się w celu usuwania cieni pod oczami i zmarszczek wokół oczu.
Przeczytaj także co negatywnie wpływa na wygląd okolicy oka.