20.11.2023 Jak usunąć naczynka na nogach?
Pękające naczynka na nogach to defekt, który może dotyczyć każdego niezależnie od wieku czy płci. Tworzenie teleangiektazji może być spowodowane wieloma czynnikami – uwarunkowania genetyczne, stres, wiek, schorzenia, przegrzanie czy wychłodzenie. Osłabione ściany naczynek powodują ich rozszerzenie lub pękanie. Dowiedzmy się zatem, w jaki sposób możliwe jest usunięcie teleangiektazji.
Czym są pękające naczynka?
Pękające naczynka na nogach mogą mieć postać czerwonych lub niebieskich żyłek, pajączków czy plamek. Najczęściej na ich widoczność skarżą się o osoby o delikatnej, cienkiej skórze. Co do zasady problem teleangiektazji jest uwarunkowany genetycznie. Natomiast wśród czynników powodujących osłabienie ścian naczynek krwionośnych można wymienić:
– spożywanie alkoholu,
– palenie wyrobów tytoniowych,
– częste spożywanie pikantnych potraw,
– ekspozycja na skrajne temperatury – naczynia włosowate ulegają wtedy osłabieniu, stąd ich większa widoczność,
– spożywanie napojów kofeinowych,
– zaburzenia krążenia krwi oraz układu krwionośnego,
– ciąża,
– cukrzyca,
– zmiany hormonalne,
– nadciśnienie tętnicze.
Choć pomocne będzie ograniczenie spożywania kawy, alkoholu czy mocno przyprawionych potraw, to niestety nie jest możliwe uniknięcie wszystkich czynników przyczyniających się do teleangiektazji. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się zabiegi laserowego zamykania pękniętych naczynek.
Laseroterapia
– leczenie zmian naczyniowych
Laseroterapia to metoda charakteryzująca się wysoką skutecznością w terapii zamykania teleangiektazji. Jest ona stosowana przy rozszerzonych naczynkach na dekolcie, nogach, twarzy i innych obszarach ciała. Zabiegi z zakresu laseroterapii polegają na wykorzystaniu zjawiska fototermolizy selektywnej. Energia cieplna jest wchłaniania przez chromofory naczynka, przez co teleangiektazja ulega rozpadowi. Należy mieć na uwadze, że potrzebna ilość zabiegów, przebieg procedury oraz skuteczność to kwestie uzależnione od indywidualnych uwarunkowań pacjenta. Niezbędna jest również wizyta kwalifikacyjna w gabinecie medycyny estetycznej, podczas której możliwe jest dobranie odpowiedniej techniki laseroterapii oraz wykluczenie przeciwwskazań.
Zabiegi na pękające naczynka
Laserowe zamykanie naczynek na nogach może być wykonane w gabinecie medycyny estetycznej z wykorzystaniem lasera ND-YAG Q-SWITCH. Emituje on fale o różnych długościach: 532 nm i 1064 nm. W ten sposób możliwe jest dostosowanie wiązki do fototypu pacjenta oraz charakteru zmiany naczyniowej, a także zminimalizowanie ryzyka uszkodzenia tkanki poza teleangiektazją. Impulsy emitowane przez laser Q-SWITCH są krótkie i silne. Dodatkowo istnieje możliwość zdefiniowania różnych programów zabiegowych, przez co laseroterapia z wykorzystaniem ND-YAG Q-SWITCH jest wykorzystywana przy redukcji:
– rumienia,
– rozszerzonych naczynek krwionośnych – zarówno niebieskich, jak i czerwonych.
Zabieg ma zastosowanie także przy usuwaniu tatuaży, przebarwień skórnych czy niwelacji zmarszczek.
Przed laseroterapią niezbędna jest wizyta kwalifikacyjna oraz wykluczenie przeciwwskazań:
– przyjmowanie ziół i leków światłouczulających,
– zaburzenia krzepliwości krwi,
– stany zapalne, infekcje czy aktywna opryszczka,
– ciąża i laktacja,
– nowotwory, choroby autoimmunologiczne i ciężkie schorzenia.
Pacjenci przed zabiegiem laserem ND-YAG Q-SWITCH powinni zadbać o ochronę przed promieniami UV, gdyż nie można przeprowadzić terapii na opalonej skórze. Podczas laserowego zamykania naczynek krwionośnych może się pojawić odczucie ciepła, natomiast urządzenie emitujące laser jest wyposażone w nakładkę chłodzącą, co pozwala na ograniczenie dyskomfortu. Po ekspozycji na laser ND-YAG Q-SWITCH rozszerzone naczynko ulega rozpadowi i następuje regeneracja skóry.