21.05.2024 Zapalenie mieszka włosowego – Figówka
Zapalenie mieszka włosowego jest częstym problemem dermatologicznym naszych pacjentów. Poznajmy jego przyczyny i objawy oraz leczenie. Jednym ze sposobów zapobiegania schorzeniu jest depilacja laserowa laserem epilacyjnym.
Mieszek włosowy – charakterystyka
Mieszek włosowy stanowi niewielkie zagłębienie naskórka, a w jego środku znajduje się korzeń włosa i ujście leżącego poniżej gruczołu łojowego. Charakteryzuje się on tym, że w jego wnętrzu znajdują się komórki włosowe. Warto zaznaczyć, że mieszek jest otoczony brodawką.
Na czym polega zapalenia mieszka włosowego?
Ten problem dermatologiczny charakteryzuje się stanem zapalnym mieszka włosowego i jego otoczenia. Przyczyną schorzenia może być zakażenie bakteryjne wywołane przez bakterie gronkowca złocistego czy też zakażeniem grzybiczym lub wirusowym. Inne czynniki sprzyjające zapaleniu mieszka włosowego to: drażnienie okolic mieszków włosowych tudzież uraz mechaniczny, który występuje często u grup zawodowych takich jak: kierowcy ciężarówek lub innych zawodów, gdzie pracownicy przebywają przez długi czas w pozycji siedzącej. Jeszcze inną przyczyną schorzenia jest stosowanie leków np. glikokortykosteroidów, opatrunków okluzyjnych czy też kontakt pacjenta z olejami i smołą. Do innych czynników sprzyjających schorzeniu zaliczamy: nadwagę, nadmierną potliwość czy i cukrzycę.
Zapalenia mieszka włosowego – objawy
Zakażenie mieszka włosowego na głowie charakteryzuje się drobną krostą o żółtej barwie. Zmiana jest często przebita włosem i otoczona rumieniową obwódką. Zmiany mogą znajdować się na twarzy, tułowiu czy na kończynach i mogą być pojedyncze lub w skupiskach. Zapalenie mieszka włosowego objawy to także: świąd i bolesność. Odmianą zapalenia mieszka włosowego na głowie jest figówka, która cechuje się wykwitami grudkowymi, krostkowymi czy guzami skórnymi. W przypadku figówki na ciele pacjenta mogą powstawać nieestetyczne blizny. Zapalenie mieszka włosowego na głowie może przybierać formę krosty lub zapalnego guzka, który otacza włos. W przypadku niewielkiej średnicy zmiany możemy mówić o czyraku, który jest guzkiem zapalnym odseparowanym od reszty i występuje na szyi, klatce piersiowej, pośladkach lub twarzy. Czyrak może przeobrazić się w krostę o średnicy 5-30 nm z ogniskiem martwicy. W efekcie ognisko martwicy oddziela się od reszty w postaci czopa ropnego.
Zapalenie mieszka włosowego leczenie
W przypadku podejrzenia schorzenia należy udać się do dermatologa, który przeprowadzi wywiad lekarski i obejrzy skórę pacjenta. Najczęściej na zapalenie mieszka włosowego leczenie dermatolog przepisuje antybiotyki w maści lub stosowane doustnie. Lekarz zaleca też często dezynfekcje okolic występowania zmian i stosowanie kompresów rozgrzewających.
Jak zapobiegać?
Istnieje parę zasad, które przyczyniają się do zapobiegania chorobie. Należy do nich przestrzeganie zasad higieny, stosowanie mydeł dezynfekujących czy kremów z mocznikiem o właściwościach nawilżających. Warto dodać, że przed zakażeniem mieszka włosowego może uchronić nas dokładna dezynfekcja maszynek lub depilatorów przed depilacją włosów.
Depilacja laserowa laserem epilacyjnym
Z racji tego, że podczas samodzielnej depilacji maszynką lub depilatorem może dojść do zapalenia mieszka włosowego, dlatego warto skorzystać z profesjonalnej depilacji laserowej w naszej klinice. W Kaczyńscy Clinic depilację laserową wykonujemy za pomocą lasera epilacyjnego, wykorzystując 3 długości fali: 810, 940 i 1060 nm w jednej głowicy BLEND. Ten laser jest dedykowany do wszystkich kolorów włosów. Depilacja laserowa jest bezbolesna i komfortowa dla pacjenta dzięki systemowi chłodzenia Crystal Freeze. Istotą działania lasera diodowego jest równomierne rozprowadzenie temperatury bez ryzyka poparzeń skóry oraz eliminowanie włosów na stałe.