Skuteczne usuwanie pieprzyków w klinice medycyny estetycznej
Pieprzyki to znamiona barwnikowe, które powstają z powodu namnażania się komórek barwnikowych, czyli melanocytów. Przybierają ciemną, jasnobrązową lub niebieską barwę i możemy je mieć od urodzenia lub nabyć je w późniejszych etapach życia. W klinice medycyny estetycznej dermatolog dokonuje oceny pieprzyka określając, czy zmiana jest łagodna czy złośliwa. Usunięcie pieprzyka może odbyć się za pomocą lasera frakcyjnego CO2 lub tradycyjnej metody chirurgicznej.
Na skróty:
Zabieg chirurgicznego usuwania pieprzyków
Lekarz przed rozpoczęciem zabiegu omawia z pacjentem procedurę. Zabieg chirurgiczny usuwania pieprzyków odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Polega on na wycięciu przez chirurga zmiany z dużym marginesem tkanek, która zostaje zabezpieczona szwami. Zmiana jest wycinana za pomocą skalpela lub elektrokoagulacji. Po wycięciu zmiany jest ona oddawana do badania histopatologicznego, co pozwala określić, czy jest ona niegroźna czy jest nowotworem skóry, czyli czerniakiem.
Laserowe usuwanie pieprzyków – przebieg zabiegu
Jest to zabieg bez skalpela, polegający na skierowaniu wiązki lasera w miejsce zmiany, co prowadzi do podgrzania tkanek i bezpiecznego usunięcia pieprzyka. Pieprzyki zostają usunięte w parę minut, a kontrolowane uszkodzenia skóry wpływają na regenerację tkanek sprawiając, że stara tkanka zostaje zastąpiona nową. Zabieg z udziałem lasera frakcyjnego CO2 nie wymaga rekonwalescencji i pacjent od razu po zabiegu może wrócić do codziennych aktywności. Po zabiegu nie powstają blizny. W zależności od charakteru zmiany, do całkowitego usunięcia pieprzyka potrzebnych jest od jednego do paru zabiegów laserem frakcyjnym.
WSKAZANIA
PRZECIWWSKAZANIA
Zabiegi wykonuje dr Jacek Korzeniowski
Data aktualizacji:10.08.2024