30.06.2023 IGŁA CZY KANIULA?
Igła czy kaniula – to najczęściej zadawane pytanie, zarówno przez pacjentki, jak i przez lekarzy wykonujących zabiegi medycyny estetycznej. Odpowiedź na to pytanie nie jest wbrew pozorom taka prosta. Wszystko zależy od tego, jaki zabieg chcemy wykonać, jaki obszar twarzy chcemy leczyć oraz jaką technikę chcemy użyć. CO LEPSZE, IGŁA CZY KANIULA?
Zarówno igła jak i kaniula to dobre rozwiązanie. Lekarz, w zależności od rodzaju zabiegu, dobiera odpowiednie narzędzie: igłę lub kaniulę.
CZYM RÓŻNI SIĘ KANIULA OD IGŁY?
W medycynie estetycznej najczęściej używane są igły o średnicy od 27 G- 32 G (od 0,4-0,23 mm) i o długości 4-13 mm. Ostrze igły ścięte jest pod kątem 45 stopni. Do podawania preparatów o właściwościach wolumetrycznych używa się najczęściej igieł o rozmiarze 27 G i 13 mm, podczas gdy do wykonania mezoterapii skóry wybierzemy igłę krótką i o małej średnicy. Kaniula sprawdza się w sytuacjach, kiedy punkt wejścia w skórę jest oddalony od miejsca leczenia i musimy pokonać pod skórą dystans czasem nawet kilku centymetrów. Kaniula jest na końcu tępa, ma zaokrąglone ostrze, a otwór, którym wydostaje się preparat, znajduje się z boku. Ze względu na swoją budowę, kaniula zdecydowanie rzadziej jest w stanie przekłuć ważne dla nas struktury, np. naczynia. W medycynie estetycznej najczęściej wykorzystuje się kaniule o długości 4-7 cm i średnicy 22-27 G (0,7-0,4 mm).
MEZOTERAPIA – IGŁA CZY KANIULA?
Zabiegi mezoterapii wykonuje się zazwyczaj igłą. Igła o długości 4mm o średnicy 30-32 G (0,3-0,23 mm) to idealne narzędzie do wykonania zabiegu mezoterapii igłowej. Pamiętajmy, że w takim zabiegu zależy nam na jak największej ilości nakłuć skóry i na podaniu jak najmniejszej ilości preparatu podczas pojedynczej iniekcji. Część lekarzy używa kaniuli w niektórych obszarach twarzy do wykonania zabiegu mezoterapii, np. w okolicy oka czy policzków. Miejmy jednak świadomość, że w takiej sytuacji preparat do mezoterapii podawany jest zazwyczaj pod skórę, a nie w skórę. A nam zależy na odżywieniu i stymulacji skóry. Zatem do zabiegów mezoterapii wybieramy zazwyczaj igły.
Często wykonuje się różne techniki mezoterapii (najczęściej podanie na grudkę), ale równie często szuka się innych technik w celu skrócenia okresu gojenia. Dobrym rozwiązaniem jest podanie preparatu w technice na bolus, alternatywnie można wykorzystać w niektórych obszarach twarzy kaniulę.
WOLUMETRIA : IGŁA CZY KANIULA?
To zależy.
Podczas zabiegów wolumetrii lekarze stosują obydwa narzędzia naprzemiennie. Jedni są zwolennikami igły, a inni kaniuli. Często dostosowują swój wybór do leczonego obszaru oraz do preferencji pacjenta. Osoby obawiające się zabiegu niepotrzebnie bardziej boją się kaniuli ze względu na fakt, że jest większa.
IGŁA KRÓLOWĄ POWIĘKSZANIA UST
W przypadku zabiegu powiększania ust są różne opinie lekarzy na temat wyboru igły czy kaniuli, chociaż większość jednak preferuje igłę. Igła wydaje się bardziej precyzyjna podczas modelowania ust, nadawania im właściwych kształtów, a przede wszystkim podczas odbudowy asymetrii warg.
ZABIEG STYMULATOREM TKANKOWYM Z KWASEM HIALURONOWYM,
GŁĘBOKA MEZOTERAPIA IGŁOWA – ZDECYDOWANIE IGŁA
Często wybór igła czy kaniula zależy od konkretnego zabiegu. W przypadku stymulatora tkankowego z kwasem hialuronowym wykonywanego metodą punktów bioestetycznych używamy igły 29 G. W przypadku aminokwasów, gdzie zależy nam na śródskórnym podaniu preparatu, użyjemy igłę 4 mm o średnicy 30 G. Część lekarzy podaje ten preparat kaniulą, ale wtedy aminokwasy podawane są do tkanki tłuszczowej tuż pod skórą. Głęboka mezoterapia igłowa – również zdecydowanie igła.
Podsumowując, wybór igła czy kaniula zależy od celu zabiegu, techniki zabiegowej oraz leczonego obszaru. Na wybór metody mają również wpływ preferencje lekarza.