Wągry

Wągry

Wągry

Wągry to defekt estetyczny, który dotyka wiele kobiet i mężczyzn. Kiedy zabiegi pielęgnacyjne nie pomagają, warto sięgnąć po rekomendowane przez lekarzy zabiegi medycyny estetycznej, które pozwalają skutecznie pozbyć się problemu.

Wągry

Czym są wągry?

 

Wągry to potoczna nazwa zaskórników, które dotykają pacjentów zarówno w okresie dojrzewania, jak i w życiu dorosłym. Są to wykwity skórne w formie kropek, które powstają w wyniku zapchanych ujść mieszków włosowych. Wągry mają czarny (zaskórniki otwarte) lub biały (zaskórniki zamknięte) kolor. W medycynie najczęściej mówi się o wągrach na twarzy, nosie i brodzie. Twarz nie jest jedynym miejscem występowania zaskórników – mogą pojawiać się na dekolcie, szyi, plecach, policzkach, klatce piersiowej. Wągry na twarzy to najczęstsza postać zaskórników, ponieważ znajduje się tam największa liczba gruczołów łojowych. Nie bez przyczyny mówimy o strefie „T”, czyli obszarze obejmującym brodę, nos i czoło.

Etiologia

 

W przypadku tej choroby etiologia jest jasna i dobrze wyjaśniona przez naukę. Za ten problem medyczny odpowiadają nieprawidłowości w sebum. Ujścia porów zapychają się i dodatkowo dochodzi do patologii w obrębie złuszczania naskórka. Gruczoły łojowe produkują za dużo łoju, co prowadzi do powstawania „czopów”, które zamykają ujścia kanalików gruczołów łojowych. Gromadzi się na nich sebum, bakterie i martwe komórki naskórka, tworząc nieestetyczne zaskórniki. Warto dodać, że wągry na twarzy  mogą mieć różną wielkość i mogą im towarzyszyć wypryski.

Wągry – przyczyny

Przyczyny zewnętrzne

 

– zmiany hormonalne w okresie dojrzewania

– nieprawidłowa higiena w okresie dorosłości (używanie nieprawidłowych kosmetyków)

– niezdrowa dieta

– zbyt intensywny makijaż

Przyczyny wewnętrzne

 

– uwarunkowania genetyczne

– zaburzenia hormonalne

– cera tłusta i mieszana

– niedobory witamin

– zanieczyszczone powietrze

– stres

Usuwanie wągrów – zabieg

 

Osoby borykające się z zaskórnikami mogą samodzielnie walczyć z problemem za sprawą prawidłowej higieny twarzy i ciała. Remedium na wągry okazuje się być przemywanie twarzy kosmetykami myjącymi. Nie zawsze jednak domowa pielęgnacja pozwala na całkowite pozbycie się problemu. Wówczas z pomocą przychodzi medycyna estetyczna – wizyta w   klinice medycyny estetycznej w Warszawie pomaga pacjentom w dobraniu odpowiedniej terapii do stopnia zaawansowania problemu. Każda wizyta składa się z wywiadu lekarskiego, zlecenia badań i ustalenia planu terapii, który przynosi redukcję objawów. Po odrzuceniu przeciwwskazań, pacjent jest kwalifikowany do zabiegu, który dobiera lekarz pod kątem indywidualnych wskazań. 

Mikrodermabrazja,

czyli skuteczne usuwanie wągrów

 

Medycyna estetyczna oferuje wiele skutecznych narzędzi radzenia sobie z wągrami. Jednym z zabiegów stosowanych na wągry na twarzy w gabinecie medycyny estetycznej jest mikrodermabrazja. Zabieg na wągry na nosie polega na mechanicznym złuszczaniu warstwy rogowej naskórka przy pomocy urządzenia z korundową lub diamentową głowicą (mikrodermabrazja diamentowa). Usuwanie martwego naskórka może odbywać się z udziałem wielu rodzajów mikrodermabrazji. Poznajmy 3 najpopularniejsze rodzaje mikrodermabrazji: 

– diamentowa 

– korundowa

– wodno-tlenowa

Zabieg mikrodermabrazji polega na przykładaniu głowicy do twarzy pacjenta, przesuwając ją po obszarze występowania wągrów. W wyniku działania urządzenia dochodzi do ścierania naskórka. W efekcie wągry na nosie lub twarzy są usuwane, pory obkurczają się, a produkowane sebum reguluje się. Mikrodermabrazja diamentowa sprawia, że następuje poprawa gruczołów łojowych, a pacjent może cieszyć się z nowego kolorytu skóry. Rekomenduje się serię zabiegów dla skutecznej terapii usuwania wągrów.  

Peeling kawitacyjny –

usuwanie wągrów z wykorzystaniem ultradźwięków

 

Na wągry na nosie lub w innym obszarze stosuje się peeling kawitacyjny, który wykorzystuje ultradźwięki. Peeling kawitacyjny wykonuje się za pomocą głowicy emitującej fale ultradźwiękowe. Lekarz ustala intensywność fal. Procedura prowadzi do oczyszczenia skóry, ale trzeba ją parokrotnie wykonać, aby przyniosła wymierne korzyści dla zdrowia pacjenta. Usuwa także zanieczyszczenia z wnętrza porów, nadmiar sebum i zrogowaciałe komórki. 

Peelingi chemiczne –

popularna metoda złuszczania naskórka

 

W gabinecie medycyny estetycznej stosuje się peelingi chemiczne, w skład których wchodzą kwasy: salicylowy, migdałowy, mlekowy, pirogronowy etc. Peelingi chemiczne przenikają w głąb skóry, prowadząc do kontrolowanego złuszczania naskórka i doprowadzając do remodelingu kolagenu i elastyny. Zabieg w klinice medycyny estetycznej polega na kontrolowanym złuszczaniu naskórka i oczyszczeniu skóry. Zabieg należy dobrać do cery, wskazań i charakteru wągrów. 

Laseroterapia: usuwanie wągrów

zabieg z udziałem energii lasera

 

Laser frakcyjny CO2 to urządzenie, które stosuje się w klinice medycyny estetycznej w Warszawie na wiele dolegliwości. Światło lasera emituje energię, która prowadzi do podgrzania skóry i kontrolowanych mikrouszkodzeń. Dzięki temu wągry na nosie i twarzy  zostają usunięte za sprawą redukcji nadmiaru sebum, które znajduje się w ujściach mieszków włosowych. Laseroterapia jest bezbolesna, nieinwazyjna i nie wymaga hospitalizacji, dzięki czemu pacjent może wrócić od razu do codziennych aktywności.

 

Przeczytaj także Jakie zabiegi są najczęściej wykonywane w klinice medycyny estetycznej?



Data aktualizacji: 16.10.2022

Icon

Szukaj

+48 600 380 741