Przygotowanie do operacji powiek górnych

Przygotowanie do operacji powiek górnych

Przygotowanie do operacji powiek górnych

Chirurgiczną korektę powiek wykonuje się w przypadku nadmiaru skóry na powiekach ze wskazań medycznych i estetycznych. Zabieg blefaroplastyki powiek górnych w klinice medycyny estetycznej w Warszawie wykonuje się w razie występowania przepuklin tłuszczowych czy nadmiernie rozbudowanej części mięśnia okrężnego oka. Wskazaniem jest także ptoza, która może prowadzić do zaburzeń pola widzenia. Operacja powiek górnych wymaga odpowiedniego przygotowania ze strony pacjenta. Przygotowanie do operacji powiek górnych – dowiedz się, jak przygotować się do tego zabiegu.

Przygotowanie do operacji powiek górnych

Metody zabiegowe – operacja powiek górnych

 

Najbardziej powszechną metodą jest chirurgiczna operacja powiek górnych. Odbywa się w znieczuleniu miejscowym po zakwalifikowaniu pacjenta do zabiegu. Doświadczony chirurg dokonuje redukcji tkanki skórnej w okolicy oczu, w miejscu występowania jej nadmiaru. Usuwane są również złogi tłuszczowe wraz z niewielkim fragmentem mięśnia. Chirurgiczna korekta powiek wykorzystuje także laseroterapię – lekarz z pomocą wiązki lasera obkurcza mięsień powieki. Na koniec chirurg zakłada szwy, które zdejmuje po 7 dniach. Plastyka chirurgiczna powiek górnych wykonywana jest w trybie ambulatoryjnym, co oznacza, że pacjent po operacji udaje się do domu. Operacja powiek górnych trwa zwykle 60-90 minut. 

Inną metodą jest wykorzystanie technologii plazmy w plastyce powiek górnych. Znajduje ona szczególne zastosowanie w niwelowaniu opadającej powieki. 

Zabieg wykonywany jest po uprzednim podaniu znieczulenia w formie kremu. W naszej klinice medycyny estetycznej w Warszawie wykorzystujemy opatentowane urządzenie oparte o technologię F-DBD, które wytwarza plazmę na drodze jonizacji tlenu i azotu. Uniesienie i korekcja czy też plastyka powiek górnych z jej udziałem zapewnia pożądane efekty głównie za sprawą wysokiej precyzji. Podczas zabiegu plazmy na powieki dochodzi do punktowego wytworzenia kontrolowanej wiązki plazmy pomiędzy skórą pacjenta a urządzeniem. Ideą zabiegu jest wykonywanie dużej ilości punktów wiązką plazmy w odległości 0,5mm. Skutkiem działania urządzenia jest błyskawiczne odparowanie i napięcie skóry. Korzyścią zabiegu jest brak krwawienia i stanu zapalnego w organizmie. Pacjent po zabiegu może zaobserwować na swojej twarzy strupki, które samoczynnie ustępują. 

Konsultacja przed zabiegiem

plastyki powiek górnych

 

Pacjent zostaje zaproszony na konsultację, gdzie odbywa się wywiad lekarski. Podczas wywiadu lekarz pyta pacjenta o przyjmowane leki czy przewlekłe choroby. Podstawą do kwalifikacji jest odrzucenie przeciwwskazań, o których lekarz poinformuje pacjenta w klinice. Wykonywane jest badanie fizykalne powieki, które koncentruje na ocenie nadmiaru skóry, przepukliny tłuszczowej czy opadania powiek. Konsultowane są wyniki badań krwi. Po przeprowadzeniu badania i wywiadu, lekarz dobiera odpowiednią metodę zabiegową oraz omawia z pacjentem harmonogram leczenia. 

Przygotowanie do operacji powiek górnych

– jak się przygotować?

 

Chirurgiczna plastyka powiek górnych wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, więc pacjent nie musi przychodzić na czczo. Zabiegi wykonywane w trybie ambulatoryjnym nie wymagają hospitalizacji, dlatego pacjent od razu po zabiegu wraca do domu. Pacjent powinien być ubrany w wygodne ubranie, w razie posiadania długich włosów należy je spiąć gumką. Po wykonaniu zabiegu pacjent nie powinien prowadzić samochodu – należy zorganizować sobie transport. 

Bezwzględnie należy odstawić leki obniżające krzepliwość krwi na 7 dni przed blefaroplastyką. Są to zarówno leki przeciwbólowe i przeciwzapalne tj. Aspirin, Polopiryna, Acard, jak i beta-blokery tj. Mironal. Dla zwiększenia szczelności naczyń krwionośnych zaleca się przyjmowanie witaminy C i rutyny. Przed blefaroplastyką powiek górnych należy zdjąć metalowe przedmioty – biżuterię czy zegarek. Na zabieg należy przyjść bez makijażu. Kobiety powinny usunąć sztuczne rzęsy, ponieważ utrudniałyby przeprowadzanie zabiegu i uległyby zniszczeniu – blefaroplastyka wymaga dezynfekcji obszaru zabiegowego. Zaleca się zaprzestanie palenia papierosów na 4 tygodnie przed operacją plastyki powiek górnych. Nikotyna ma negatywny wpływ na proces gojenia się skóry, osłabia jej kondycję i tym samym przedłuża rekonwalescencję. Warto wstrzymać się od palenia papierosów także przez 4 tygodnie po plastyce chirurgicznej powiek górnych.

 

Piśmiennictwo

 

L. Krajewski-Węglewicz, M. Banach, P. Skopiński, M. Dorobek, J. Sempińska-Szewczyk, E. Filipiak, Metody chirurgiczne leczenia opadania powiek w kontekście historycznym, Przegląd Lekarski, 2/2019.

ISAPS (2021). Global Survey 2021 [Dostęp online].



Data aktualizacji: 28.10.2023

Icon

Szukaj

+48 600 380 741