Pieprzyki – jak usunąć?

Pieprzyki - jak usunąć

Pieprzyki – jak usunąć?

Pieprzyki to zmiany barwnikowe, które należy skonsultować z dermatologiem. W gabinecie medycyny estetycznej dostępne są dwie metody radzenia sobie z nieestetycznymi zmianami: chirurgiczne usuwanie zmian skórnych i laser frakcyjny CO2. Kiedy warto zdecydować się na usuwanie pieprzyków?

Pieprzyki - jak usunąć

Co to są pieprzyki?

 

Pieprzyki to znamiona komórkowe barwnikowe o różnej barwie (ciemnej, jasnobrązowej i niebieskiej), które mają postać plam. Znamiona barwnikowe są traktowane jako defekt estetyczny, jednak w niektórych przypadkach pieprzyki mogą być złośliwe. Dlatego też powinniśmy je obserwować i w razie zauważenia niepokojących zmian wokół pieprzyków, udać się na konsultację do dermatologa. Pieprzyki mają różną fakturę i mogą występować na twarzy, rękach, nogach, korpusie, plecach. 

Pieprzyki – przyczyny

 

Pieprzyki, które posiadamy od dziecka, mogą zmieniać barwę, kształt i wielkość pod wpływem takich czynników jak: promieniowanie UV, uwarunkowania genetyczne, czynniki chemiczne. Jak powstają pieprzyki? Pieprzyki mogą być też nabyte – najczęściej powstają w wieku dojrzewania lub we wczesnej dorosłości. Pieprzyki są zlokalizowane w warstwie podstawnej naskórka i wywodzą się z komórek pigmentowych, nazywanych melanocytami.  Pod wpływem promieniowania UV dochodzi do namnażania się melanocytów i zwiększenia produkcji melaniny (barwnika). W efekcie skóra zmienia kolor na brązowy i dochodzi do tworzenia się pieprzyków na powierzchni skóry, szczególnie w miejscach, które są narażone na promienie słońca – twarzy, przedramionach, grzbietach rąk czy też karku. Najbardziej podatne na powstanie pieprzyków z powodu promieniowania UV są osoby o jasnej karnacji. 

Pieprzyk a czerniak

 

Pacjent, który zaobserwuje niepokojące zmiany w budowie pieprzyków, powinien niezwłocznie skonsultować się z dermatologiem. Konsultacja polega zwykle na przeprowadzeniu badania dermatoskopem (obserwacja zmiany barwnikowej pod powiększeniem), które pozwala ocenić, czy zmiana jest niegroźna lub czy ma charakter złośliwy. Cechy kliniczne czerniaka to asymetria, nieregularne brzegi zmiany barwnikowej, szybki postęp wzrostu zmiany, niejednolita barwa, nierówna powierzchnia. Większość zmian barwnikowych jest niegroźnych i kwalifikuje się do usunięcia w klinice medycyny estetycznej, jednak konieczna jest konsultacja z dermatologiem i przeprowadzenie odpowiednich badań. 

Metody usuwania pieprzyków w klinice medycyny estetycznej

 

Laserowe usuwanie pieprzyków

 

Nieinwazyjną metodą usuwania zmian skórnych jest zabieg o wysokiej precyzji i małej inwazyjności. Jest to laseroterapia. Korzyścią laserowego usuwanie pieprzyków jest brak krwawienia, bezbolesność procedury (zwykle nie wymaga podawania znieczulenia). Zabieg wykorzystuje zjawisko selektywnej fototermolizy (absorbowanie światła przez skórę, kontrolowane podgrzanie i ograniczenie ryzyka uszkodzenia sąsiadujących tkanek). Światło lasera frakcyjnego CO2 wnika w głąb skóry i jest pochłaniane przez wodę. Reakcja fotochemiczna prowadzi do podgrzania wody w tkance, jej odparowywania i wydzielania ciepła.  Wiązka światła nie tylko pozwala na usunięcie pieprzyka, ale i prowadzi do stymulacji procesów regeneracyjnych i uruchomienia produkcji kolagenu i elastyny. Zapewnia to zarastanie miejsca zabiegowego zdrową skórą oraz wpływa na poprawę jej jędrności i elastyczności. Lekarz po dopuszczeniu pacjenta do zabiegu, rozpoczyna procedurę. Kieruje i wysyła krótkie impulsy lasera w miejsce wokół zmiany barwnikowej, wycinając ją. Zabieg jest krótki, nieinwazyjny w znieczuleniu w formie kremu lub iniekcji.

Chirurgiczne usuwanie pieprzyków

 

Zabieg chirurgicznego usuwania zmian skórnych rozpoczyna się od konsultacji i wykluczenia przeciwwskazań tj. ciąża i laktacja, aktywne nowotwory, zmiany łuszczycowe czy też zakażenia skóry w obszarze zabiegowym, skłonność do powstawania bliznowców, zaburzenia odporności. Chirurg w gabinecie medycyny estetycznej wykonuje zabieg w znieczuleniu miejscowym, co jest komfortowe dla pacjenta. Pieprzyk jest wycinany skalpelem z dużym marginesem tkanek i zakłada szwy. Alternatywną metodą do skalpela jest użycie elektrokoagulacji. Fragment wyciętej zmiany jest poddawany badaniu histopatologicznemu. Lekarz po chirurgicznym usuwaniu pieprzyków zakłada opatrunek w miejsce wyciętego pieprzyka. W ustalonym przez lekarza terminie, pacjent przychodzi na kontrolę, która wiąże się ze zdjęciem szwów i oceną stanu obszaru zabiegowego. Procedura wykonywana przez chirurga w naszej klinice medycyny estetycznej wiąże się z trwałym usunięciem zmiany skórnej i zwykle nie wymaga ponownego zabiegu, choć wszystko zależy od indywidualnych wskazań pacjenta. 



Data aktualizacji: 20.11.2023

Icon

Szukaj

+48 600 380 741