Pieprzyk a czerniak

Pieprzyk a czerniak

Pieprzyk a czerniak

Pieprzyki zaliczamy do znamion barwnikowych. Są generalnie niegroźne, lecz powinny zostać obejrzane przez dermatologa, który podczas wywiadu lekarskiego i badania dermatoskopem wykluczy złośliwość zmian. Pomylenie pieprzyka z czerniakiem może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia pacjenta. Pieprzyk a czerniak – czym się różni? 

Pieprzyk a czerniak

Pieprzyk a czerniak – definicja problemu

 

Pieprzyki to znamiona barwnikowe, które powstają na skutek namnażania się melanocytów (czyli komórek barwnikowych) pod wpływem promieniowania UV.  Pieprzyk może być łagodny i atypowy. W pierwszym przypadku nie ma powodu do niepokoju – zmiana cechuje się regularną budową, symetrycznym kształtem i często pojawia się u pacjenta już we wczesnym dzieciństwie. Zmiany atypowe są wskazaniem do   konsultacji  z dermatologiem, ponieważ mogą być to zmiany złośliwe. Czerniak to nowotwór złośliwy skóry lub błon śluzowych, a najgroźniejszym jego rodzajem jest czerniak gałki ocznej. Czynnikiem sprzyjającym rozwojowi czerniaka jest ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe. 

Pieprzyk a czerniak – jakie są różnice?

 

Rozpoznanie zmiany barwnikowej i ewentualne wykluczenie nowotworu skóry, odbywa się podczas wizyty u dermatologa. Lekarz przeprowadza wywiad lekarski i badanie dermatoskopem, oglądając zmianę w powiększeniu. Metodą oceny znamion barwnikowych jest analiza pięciu cech klinicznych. Lekarz bada zmianę pod kątem kształtu. Groźne są zmiany asymetryczne o nieregularnych wymiarach. Złośliwe zmiany odznaczają się także nieregularnymi brzegami i niejednolitym kolorem. Kolejne cechy kliniczne nowotworu skóry, to znaczna dynamika rozwoju – pieprzyk rośnie zwykle na przestrzeni kilku lat, a czerniak może zwiększyć swój rozmiar w zaledwie parę miesięcy. Zmiana złośliwa cechuje się też nieregularnością uwypuklenia powierzchni. 

Pieprzyk a czerniak – jak wygląda?

 

Te dwie zmiany barwnikowe różnią się od siebie objawami. Pieprzyk nie daje zwykle żadnych objawów, natomiast zmiana złośliwa cechuje się tendencją do krwawienia, owrzodzenia lub świądu. W pierwszej fazie rozwoju nowotworu złośliwego, pacjent nie odczuwa dolegliwości bólowych, dlatego tak ważna jest profesjonalna diagnostyka w kierunku czerniaka. Jeśli czerniak będzie za późno zdiagnozowany, to jego wyleczenie może okazać się niemożliwe. Wszelkie znamiona barwnikowe powinny zostać poddane obserwacji. Powodem do niepokoju powinna być nagła zmiana barwy czy symetrii lub gwałtowny wzrost zmiany barwnikowej. Pacjent posiadający pieprzyk powinien także uważać na wszelkie zranienia pieprzyka, ponieważ może ono przeobrazić go w zmianę złośliwą. Z drugiej strony, pojawienie się strupków na pieprzyku również jest niebezpieczne i powinno zostać skonsultowane z dermatologiem. 

Jak wygląda

usuwanie pieprzyka i czerniaka

 

Pieprzyk można usunąć bezpiecznie w gabinecie medycyny estetycznej na dwa sposoby: 

– chirurgicznie

– z pomocą laseroterapii (laser frakcyjny CO2)

Chirurgiczne usuwanie pieprzyka polega na wycięciu zmiany z dużym marginesem tkanek. Procedura wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, co zapewnia komfort pacjentowi. Chirurg po wykonaniu zabiegu zakłada szwy. Podczas ingerencji chirurgicznej pobiera się   zmianę do badania histopatologicznego, które pozwala potwierdzić lub wykluczyć złośliwość zmiany. 

Jak wygląda leczenie czerniaka?

 

Czerniak skóry to niebezpieczna choroba, a rokowania w dużej mierze zależą od możliwie szybko postawionej diagnozy. Leczenie osób ze zdiagnozowanym czerniakiem wymaga indywidualnego podejścia. U pacjentów we wczesnym stadium czerniaka dokonuje się mapowania węzłów chłonnych i biopsji węzła wartowniczego. Podstawą jest chirurgiczne usunięcie zmiany z odpowiednim marginesem bezpieczeństwa, a w zależności od grubości guza, wdraża się adekwatne leczenie. Pacjenci z czerniakiem skóry leczeni są chemioterapią lub/i radioterapią, a stan zdrowia pacjenta jest stale monitorowany. 

Usuwanie pieprzyka

w gabinecie medycyny estetycznej

 

Sposobem na pozbycie się zmiany barwnikowej (pieprzyka) jest laser frakcyjny CO2. Atutem laserowego usuwania pieprzyka jest bezpieczeństwo, nieinwazyjność i bezbolesność, co jest szczególnie ważne dla pacjenta. Mamy wieloletnie doświadczenie w leczeniu wielu dolegliwości z udziałem laseroterapii. Zabieg usuwania pieprzyka polega na skierowaniu wiązki lasera w miejsce występowania zmiany, co prowadzi do podgrzania tkanek i redukcji zmiany barwnikowej. Wywołuje to kontrolowane uszkodzenia skóry i wzmożoną regenerację tkanek. Laserowe usuwanie pieprzyka nie pozostawia blizn.

Chcesz usunąć pieprzyki, umów się na konsultację z dermatologiem. 

 

Przeczytaj także: Wykorzystanie laserów w medycynie estetycznej.

 

Piśmiennictwo

 

Didkowska J, Wojciechowska U, Tarkowski W, Zatoński W. Nowotwory złośliwe w Polsce w 2009 roku. Centrum Onkologii-Instytut 2011.

Wong SL, Balch CM, Hurley P, Agarwala SS, Akhurst TJ, Cochran A, Cormier JN, Gorman M, Kim TY, McMasters KM, Noyes RD, Schuchter LM, Valsecchi ME, Weaver DL, Lyman GH; American Society of Clinical Oncology; Society of Surgical Oncology. Sentinel lymph node biopsy for melanoma: American Society of Clinical Oncology and Society of Surgical Oncology joint clinical practice guideline. J Clin Oncol. 2012 Aug 10;30(23):2912-8. Epub 2012 Jul 9. Review.



Data aktualizacji: 19.10.2022

Icon

Szukaj

+48 600 380 741