Pajączki na nogach

Pajączki na nogach

Pajączki na nogach

Pajączki na nogach to problem estetyczny, który może być objawem wielu chorób. Pacjent chcący pozbyć się nieestetycznych zmian może skorzystać z bezpiecznej metody zamykania naczynek, opartej o laser neodymowo-yagowy. 

Pajączki na nogach

Zmiany naczyniowe w obrębie kończyn dolnych,

czyli pajączki na nogach

 

Zmiany naczyniowe mogą przybierać różne formy i kształt oraz występować zarówno w obszarze łydek, kończyn dolnych, górnych, a nawet na twarzy czy korpusie. Pajączki na nogach to inaczej teleangiektazje lub wenulektazje, czyli poszerzone naczynia żylne. Przybierają barwę czerwoną lub czerwono-siną i ulokowane są płytko w skórze. Ten typ żylaków powstaje na skutek poszerzenia splotu żylnego lub poszerzenia tętnic lub naczyń włosowatych.

Pajączki na nogach – przyczyny

 

Zmiany naczyniowe mają złożoną etiologię, więc do ich przyczyn możemy zaliczyć uwarunkowania genetyczne, zmiany hormonalne stosowanie niektórych leków (glikokortykosteroidy) czy preparatów stosowanych miejscowo. Do czynników sprzyjających zaliczamy stresujący tryb życia, otyłość, alkohol, korzystanie z sauny, noszenie obcisłych podkolanówek czy chodzenie na wysokich obcasach. Pajączki na nogach mogą być objawem chorób tj. żylaki,  nadciśnienie żylne, dlatego nie można ich bagatelizować, a w razie wystąpienia objawów, niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. 

Jakie są rodzaje teleangiektazji?

 

U pacjentów mogą występować teleangiektazje pierwotne (uwarunkowania genetyczne, zmiany hormonalne) lub wtórne, czyli wywołane przez czynniki wewnętrzne. Innym rodzajem są teleangiektazje w przebiegu niewydolności żylnej, które przybierają postać wachlarzy, a ich średnica nie przekracza 0,4 mm. Zlokalizowane są na bocznych powierzchniach ud. Teleangiektazje wtórne powstają w wyniku leczenia chirurgicznego czy skleroterapii oraz u pacjentów z cechami niewydolności żylnej. Z pomocą przychodzi laserowe usuwanie pajączków, które można wykonać w renomowanym gabinecie medycyny estetycznej pod okiem doświadczonych lekarzy. 

Jakie są rodzaje zmian naczyniowych?

 

Wyróżniamy 5 typów zmian naczyniowych. Typ 1 to teleangiektazje, czyli czerwone naczynia o średnicy nieprzekraczającej 1 mm. Kolejny, typ II to fioletowe naczynia o średnicy 1-2 mm, wyróżniające się wystawaniem ponad powierzchnię skóry. Typ III to naczynia siatkowate (retikularne) o zielonym, zielononiebieskim zabarwieniu. Typ IV, czyli żylaki związane z żyłą odpiszczelową oraz o V – żylaki żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej o barwie niebieskiej lub niebieskozielonej. 

Zamykanie naczynek na nogach laserem – technologia

 

W naszej klinice medycyny estetycznej używamy lasera neodymowo-yagowego, który przynosi wymierne korzyści w usuwaniu pajączków na nogach. Dlaczego? Po pierwsze laser neodymowo – yagowy wytwarza energię o dwóch długościach fal – 1064 nm, (umożliwiającą głęboką penetrację wewnątrz tkanek) i 532 nm. Po drugie laser cechuje się ultra krótkimi impulsami, liczonymi w nanosekundach. Zabieg laserowego usuwania pajączków jest skuteczny i bezpieczny mi.in. dzięki systemowi chłodzenia, które ogranicza negatywne działanie na tkanki. Wiedza lekarza w połączeniu z automatycznym dostosowaniem parametrów wiązki lasera sprawia, że pacjent czuje się komfortowo, a procedura prowadzi do przewidywalnych rezultatów klinicznych. 

Przebieg zabiegu laserowego

usuwania pajączków

 

Konsultacja lekarska wiąże się z kwalifikacją pacjenta do zabiegu laserowego usuwania pajączków na nogach. Z zabiegu nie mogą skorzystać kobiety w ciąży i karmiące piersią, osoby z aktywnymi nowotworami czy posiadające aktywne stany zapalne skóry. Przeciwwskazaniem do laserowego usuwania naczynek są choroby takie jak: cukrzyca, epilepsja, bielactwo. Zabieg z udziałem lasera neodymowo-yagowego polega na przykładaniu powierzchni lasera w miejsce występowania teleangiektazji. Wiązka lasera prowadzi do kontrolowanych uszkodzeń struktur ściany naczyń krwionośnych i zamykania przepływu krwi. Po paru dniach makrofagi udrażniają naczynia krwionośne i następuje zamknięcie naczynek na nogach. Podczas zabiegu wykorzystywane jest zjawisko selektywnej fototermolizy. Pacjent czuje się komfortowo podczas wizyty, ponieważ nie odczuwa bólu, a jedynie ciepło. Po procedurze na nogach może pojawić się obrzęk oraz zmiana barwy naczynka, które samoistnie ustępują. Laser przynosi skuteczne efekty w zamykaniu naczynek o różnej wielkości, a dodatkową korzyścią jest brak konieczności rekonwalescencji. 



Data aktualizacji: 07.12.2023

Icon

Szukaj

+48 600 380 741