Łojotokowe zapalenie skóry

Łojotokowe zapalenie skóry

Łojotokowe zapalenie skóry

Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS) jest schorzeniem, które może dotknąć każdego, zarówno dorosłych, jak i dzieci. Jego objawy to zazwyczaj łuszczenie się skóry, świąd i zaczerwienienie. Charakterystyczne zmiany skórne mogą pojawić się na owłosionej głowie, twarzy, a nawet klatce piersiowej czy pod pachami. Chorobę można leczyć skutecznie u dermatologa lub w klinice medycyny estetycznej podczas zabiegu peelingiem.  

Łojotokowe zapalenie skóry

Co to jest ŁZS? 

 

Łojotokowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą i niestety często nawracającą. Zmiany, które pojawiają się na skórze powstają w wyniku nadmiernej aktywności gruczołów łojowych i jednoczesnego zakażenia grzybem drożdżopodobnym. Choroba zazwyczaj pojawia się u osób zdrowych, ale może się też wiązać z innymi chorobami neurologicznymi czy HIV. 

Łojotokowe zapalenia skóry głowy jest jedną z najczęściej występujących chorób skóry i częściej dotyka mężczyzn, a szczególnie narażone są na nią osoby z upośledzeniem odporności. Poza tym szczyt zachorowań przypada u dzieci w wieku do 1 roku życia, potem u nastolatków w okresie dojrzewania i młodych dorosłych. U niemowląt przypadłość ta nazywana jest ciemieniuchą i zazwyczaj ustępuje samoczynnie i ma łagodny przebieg.

Łojotokowe zapalenie skóry objawy

 

Łojotokowe zapalenie skóry objawy to głównie tłuste, łuszczące się łuski i rumień pojawiające się na skórze głowy, uszach, brwiach, fałdach nosowo-wargowych, klatce piersiowej, a czasem nawet plecach. Ponadto wykwity mogą pojawiać się w okolicach pach, zgięć stawów czy za małżowiną uszną. Pacjenci skarżą się często na świąd w tych miejscach. Przewlekły stan zapalny na skórze głowy czy przy brwiach może zwiększyć wypadanie włosów i finalnie wpłynąć na ich przerzedzenie. 

Ważne, aby pojawiające się zmiany skórne zawsze skonsultować z lekarzem dermatologiem, gdyż łojotokowe zapalenie skóry głowy może prowadzić w niektórych przypadkach do erytrodermii (uogólnionego stanu zapalnego skóry), a wtedy konieczna jest hospitalizacja.

Leczenie ŁZS

 

W przypadku niemowląt leczenie łojotokowego zapalenia skóry polega na odpowiedniej pielęgnacji i nawilżaniu skóry emolientami.

Dorośli i młodzież przy łagodnych objawach łojotokowego zapalenia skóry mogą korzystać z szamponów przeciwłupieżowych i przeciwgrzybiczych, które zapewniają długotrwałą kontrolę objawów. W przypadku ostrzejszego przebiegu choroby dermatolog może przepisać środek zawierający glikokortykosteroidy, co jest skutecznym remedium na ŁZS leczenie.  

Na owłosioną skórę głowy dobre efekty w leczeniu ŁZS dają preparaty zawierające pirytonian cynku, dziegcie, ichtion lub siarkę. Przy ŁZS leczenie lekarze zalecają miejscowe leki przeciwzapalne (glikokortykosteroidy, inhibitory kalcyneuryny), a także przeciwgrzybicze. W przypadku nasilenia choroby te ostatnie lekarz może zalecić też w formie doustnej. 

Leczenie łojotokowego zapalenia skóry

w gabinecie medycyny estetycznej

 

Łojotokowe zapalenia skóry głowy to choroba trudna do wyleczenia i często nawracająca.  Na szczęście z pomocą przychodzą zabiegi w klinice medycyny estetycznej, które mogą pomóc w terapii. Jednym z zabiegów rekomendowanych przy ŁZS skóry twarzy jest peeling kwasem TCA. 

Peeling kwasem TCA – czyli zabieg na ŁZS polega na głębokim złuszczeniu poprzez nałożenie kilku warstw kwasu trójchlorooctowego. Zastosowanie peelingu chemicznego uruchamia proces złuszczania, który trwa ok. 7 dni i nie należy w niego ingerować. Po tym czasie skóra jest mocno zregenerowana za sprawą działania peelingu, praca gruczołów łojowych wyregulowana, a objawy łojotokowego zapalenia skóry znacznie ustępują. Dzięki działaniu peelingu kwasem TCA czy innego peelingu chemicznego skóra staje się ujędrniona, zagęszczona i rozjaśniona.

 

Przeczytaj Jakie zabiegi są najczęściej wykonywane w klinice medycyny estetycznej?



Data aktualizacji: 09.11.2022

Icon

Szukaj

+48 600 380 741