Jaka jest różnica między osoczem i fibryną bogatopłytkową

Jaka jest różnica między osoczem i fibryną bogatopłytkową

Jaka jest różnica między osoczem i fibryną bogatopłytkową

Fibryna i osocze to autologiczne preparaty pozyskiwane z krwi. Ich podanie eliminuje niemal do zera ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej, jest małoinwazyjne i stosowane na wiele wskazań tj. usuwanie zmarszczek, rozstępów, leczenie łysienia czy też odmładzanie dekoltu oraz dłoni. Fibryna bogatopłytkowa może być podawana z wysoką skutecznością pod oczy. Jaka jest różnica między osoczem i fibryną bogatopłytkową i jaki zabieg wybrać w klinice medycyny estetycznej? 

Jaka jest różnica między osoczem i fibryną bogatopłytkową

Fibryna a osocze – różnice

 

Jaka jest różnica między osoczem i fibryną bogatopłytkową? Fibryna bogatopłytkowa i osocze bogatopłytkowe to preparaty autologiczne, czyli pozyskiwane z krwi własnej pacjenta. Oba preparaty wykazują jednak spore różnice w sposobie pozyskiwania czy samej strukturze. Osocze bogatopłytkowe (PRP – Platelet Rich Plasma) to preparat krwiopochodny, który bogaty jest w skoncentrowane płytki krwi.  Wyróżnikiem osocza bogatopłytkowego, pozyskiwanego z krwi obwodowej pacjenta, jest duże stężenie czynników wzrostu oraz płytek krwi, które jest kilkukrotnie wyższe niż w krwi fizjologicznej. Niektóre doniesienia naukowe podają, iż stężenie płytek krwi powinno być 4-5 krotnie wyższe (1 mln PLT w 1 μl preparatu). Podczas zabiegu osoczem bogatopłytkowym podaje się aktywatory, które prowadzą do aktywacji płytek krwinkowych, czego efektem jest uruchomienie procesów krzepnięcia. Osocze bogatopłytkowe wykazuje dobroczynne działanie w postaci regeneracji tkanek i przyspieszenia procesów gojenia. W medycynie estetycznej, ortopedii, chirurgii szczękowo twarzowej stosuje się różne rodzaje osocza tj: LR-PRP (z dużą zawartością leukocytów) oraz z minimalną zawartością leukocytów (LP-PRP). 

Drugim preparatem autologicznym pozyskiwanym z krwi jest fibryna bogatopłytkowa I-PRF (Injectable Platelet Rich Fibrin). Fibryna bogatopłytkowa jest otrzymywana bez pomocy zewnętrznych aktywatorów. Zabieg z jej udziałem prowadzi do stopniowego wydzielania czynników wzrostu, co może potęgować efekt terapeutyczny. W przypadku fibryny bogatopłytkowej proces krzepnięcia zachodzi naturalnie. Warto nadmienić, że fibryna bogatopłytkowa zapewnia naturalną, trójwymiarową sieć, uruchamiając procesy naprawcze. Fibryna ma postać żelu głównie za sprawą nie dodawania do niej antykoagulantu. Osocze bogatopłytkowe szybko uwalnia czynniki wzrostu, dlatego lekarz powinien podać uzyskany preparat w ciągu 20 minut, aby zabieg przyniósł pożądane rezultaty. 

Różnice pomiędzy fibryną a osoczem są widoczne również w sposobie pozyskiwania autologicznych preparatów. Mimo, iż oba preparaty uzyskuje się w wyniku pobrania krwi (10-50 ml) od pacjenta i umieszczeniu ich w wirówce, to zachodzi różnica w samym procesie wirowania. Osocze bogatopłytkowe jest bowiem uzyskiwane poprzez wirowanie z większą ilością obrotów na minutę, co ma zapewnić rozdzielenie osocza na poszczególne frakcje, bogate w wysokie stężenie płytek krwi. Fibryna bogatopłytkowa wymaga z kolei krótszego i wolniejszego wirowania, czego efektem jest uzyskanie preparatu zawierającego płytki krwi, komórki macierzyste, leukocyty oraz fibrynę (włóknik). 

Fibryna bogatopłytkowa – wskazania

 

Fibryna bogatopłytkowa stosowana jest pod oczy i na twarz – w celu odmłodzenia i poprawy wyglądu skóry pacjenta. Fibryna znajduje szczególne zastosowanie w redukcji bruzd nosowo-wargowych, może być aplikowana z powodzeniem w obszar szyi i dekoltu oraz dłoni. Fibryna bogatopłytkowa w naszej klinice medycyny estetycznej może być wykorzystywana do skutecznego leczenia blizn, rozstępów oraz w procedurach trychologicznych (leczenie łysienia i nadmiernego wypadania włosów).  

Osocze bogatopłytkowe – wskazania

 

Możliwości zastosowania osocza bogatopłytkowego w medycynie są ogromne. Zabiegi osoczem bogatopłytkowym są ważnym elementem terapii w chirurgii, ortopedii, medycynie sportowej czy chirurgii szczękowo-twarzowej. Z powodzeniem stosuje się je w terapii leczenia ran i owrzodzeń. W klinikach medycyny estetycznej osocze bogatopłytkowe jest remedium na zmęczoną i wysuszoną oraz wiotką skórę. Znajduje zastosowanie w wypełnianiu zmarszczek, usuwaniu blizn i rozstępów. Zabiegi osoczem bogatopłytkowym podawanym na drodze mezoterapii mikroigłowej i igłowej przynoszą pozytywne rezultaty w leczeniu łysienia. Osocze może być stosowane na starzejące się dłonie. 

Przebieg zabiegu osoczem i fibryną

w klinice medycyny estetycznej

 

W naszej klinice medycyny estetycznej każdy zabieg poprzedzony jest konsultacją lekarską. Dopuszczenie do zabiegu poprzedza kwalifikacja, która może nastąpić po odrzuceniu przeciwwskazań tj. aktywne nowotwory, aktywna opryszczka, ciąża i laktacja, stany zapalne skóry, niewyregulowana cukrzyca, choroby autoimmunologiczne. Po kwalifikacji pacjenta, następuje pobranie krwi obwodowej (zwykle z żyły w zgięciu łokciowym). Kolejnym etapem jest umieszczenie jej w wirówce w celu uzyskania wartościowego preparatu bogatego w czynniki wzrostu oraz jego aplikacja w obszarze zabiegowym. Lekarz aplikuje osocze lub fibrynę na drodze mezoterapii  igłowej lub z użyciem kaniuli. Osocze i fibryna mogą być podawane w formie mikrodepozytów lub liniowo – wzdłuż zmarszczek i fałdów skórnych.  Procedura osoczem bogatopłytkowym przynosi zadowalające efekty. Zabieg osoczem i fibryną jest skuteczny, ponieważ prowadzi do odmładzania i ujędrnienia skóry, usuwania zmarszczek czy rozstępów na skutek stymulacji procesów regeneracyjnych, jednak jego efekty są widoczne od 3 do 4 tygodni. Aby przedłużyć efekt odmłodzenia, niezbędna jest seria zabiegów (od 3 do 5), które należy powtarzać w odstępach 3-6 miesięcznych.

Piśmiennictwo

 

Ł.Piszczorowicz, D.Król , S.Dyląg, [w:] Journal of Transfusion Medicine, 2020, tom 13, nr 2, 120–134, Terapia autologicznym osoczem bogatopłytkowym (PRP) — obiecująca metoda leczenia regeneracyjnego uszkodzonych tkanek stosowana w wielu dziedzinach medycyny.

Kohler N, Lipton A. Platelets as a source of fibroblast growth- -promoting activity. Exp Cell Res. 1974; 87(2): 297–301



Data aktualizacji: 20.11.2023

Icon

Szukaj

+48 600 380 741